Zencilerin ataları sanılan OLMEKLER

/ 6 Haziran 2017 / 378 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (oy yok)
Loading...

Olmek uygarlığı hiç kuşkusuz bütün Orta Amerika kültürlerinin anasıdır. Meksika Körfezi’nin kıyısında ortaya çıkan uygarlık Orta Amerika’nın tarihte bilinen ilk büyük uygarlığıdır.

Bazalttan büyük binalar, piramitler, ibadet merkezleri, dev boyutlarda insan başı heykeller yapmışlar, Orta Amerika tarihinin ilk takvimi ile hiyeroglif yazısını kullanmışlar ve zamanı ölçmüşlerdir.

Olmekler, Colomb öncesi devirde Güney Orta Meksika’nın alçak tropikal bölgelerinde yaşamış eski bir topluluktur. Orta Amerika’nın en büyük uygarlığı olduğu bilinen Olmekler’den yazılı belge kalmamış olması tarih ve kültürleriyle ilgili yeterince bilgiye sahip olamamamıza neden olmaktadır. Ama dikilitaşların ve sunakların üzerindeki alçak kabartmalardan halkla ilgili birtakım ipuçlarına ulaşmak mümkün olmuştur. Takvim kullandıkları ve araştırmalar sonucu öğrenilen önemli bilgilerdir.

Sanat ve mimarisi oldukça zengin olan Olmek uygarlığı kısa sürede tüm Orta ve Güney Meksika’yı etkisi altına almıştır. Özellikle Eski Mısır’daki gibi mezar olarak değil, ibadet kaidesi olarak kullanılan piramitlere tüm Orta ve Güney Meksika’da da yaygın bir şekilde rastlanmıştır. Mayalar’ın da heykellerinde bazı Olmek tekniklerini kullandıkları bilinmektedir.

Olmekler bazalttan çok büyük binalar inşa etmişlerdir. Ne var ki bulundukları alüvyonlu vadilerde hiç volkanik kayaç bulunmamaktadır ve dolayısıyla Olmekler’in bazaltı nereden temin ettikleri bilinmemektedir.  Yine bu bölgede dev boyutlarda insan başı heykelleri bulunmuştur. Üç metre boyundaki bu heykellerin savaşçıları temsil ettiği sanılmaktadır.

Olmekler seramikleri yaklaşık 900 dereceyi geçen fırınlarda üretmişlerdir. Bu dereceye ulaşmayı başaran tek tarih öncesi kültür ise Eski Mısır’dır.

Colomb öncesi Amerika uygarlıkları arasındaki en eski uygarlık olan Olmekler’in nereden geldikleri çok tartışılan bir konudur. Kavmin kökeni hakkında ileri sürülen görüşler arasında en ilginci bu halkın Afrikalı zenciler oldukları ile ilgilidir. Ne var ki Colomb’dan binlerce yıl önce Afrika’dan Orta Amerika’ya nasıl geldikleri ve bu bölgede nasıl yerleşip geliştikleri hala açıklanamamış sorulardır.