Zeki Velidi Togan kimdir?

/ 10 Haziran 2017 / 472 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (oy yok)
Loading...

1890’da Başkürdistan’da doğmuştur.1916 yılında Ufa Müslümanlarının temsilcisi olarak Duma’ya katılmıştır. Bu esnada Bolşevik ihtilali patlak vermiştir. Bolşevik ihtilali sırasında Türklerin durumunun düzelmesi için mücadele etmiştir. Bunun için Enver Paşa’yla çalışmıştır.

Togan, Basmacı Hareketi’nde yer alarak Türkistan Milli Birliği’nin kurucusu ve ilk başkanı olmuştur.

Davet üzerine Türkiye’ye gelmiştir. 1925’te Maarif  Vekaleti Telif ve Tercüme Encümenliğine tayin edilmiştir. Doktorasını tamamladıktan sonra Avrupa’da çeşitli üniversitelerde ders vermiştir.

1939’da tekrar Türkiye’ye gelmiştir. İstanbul Üniversitesi’nde “Umumi Türk Tarihi Kürsüsü” nü kurmuştur. Ordinaryus profösör ünvanını almıştır.

Zeki Velidi, genelde Rusya ve Orta Asya’daki Türkler üzerine 300 kadar makâle ve kitap yazdı. Anılarını ‘Hatıralar ‘ adlı eserinde 1961’de yayınlamıştır.

İkinci Dünya Savaşı Dönemi’nde  ‘Turancılık ‘suçlamasıyla yargılanmıştır. 10 yıl hapse mahkum edildiyse de Askerî Mahkeme kararı bozdu ve Togan beraat etti. 1948’de yeniden döndüğü üniversitedeki görevine ölümüne kadar devam etti. 1951’de İstanbul’da toplanan XXI. Müsteşrikler Kongresi’ne Başkanlık etti. Bu onun bilimsel alandaki şöhretini çok daha artırdı.

Zeki Velidi Togan, 26 Temmuz 1970’te İstanbul’da vefat etti.

Benzer Konular
Sabina Toziya Kimdir?
Andy Weir Kimdir?
Damla Can Kimdir ?
Nihat Doğan Kimdir ?