Yılan Türleri ve Özellikleri

/ 22 Nisan 2018 / 7.286 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (oy yok)
Loading...

İçinde bulunduğumuz evren yaklaşık olarak 14 milyar yıldır varlığını devam ettiriyor. Bilinen evrenin içinde de yaşam olan tek yer bizim Dünya’mız. Bu Dünya’da da geçmişini, geleceğini, diğer türleri merak eden tek tür bizler yani insanlarız. İnsanlık olarak halen birçok canlının varlığından haberdar değiliz. Bilim insanlarının yaptıkları araştırmalar her geçen gün yeni bir canlı türünün keşfedilmesini sağlıyor.

yılan türleri

Ancak biz güncel araştırmaları bir yana bırakıp, çok önceleri keşfedilen bir türe, yani yılan türüne odaklanalım. Yılanlar ayakları olmayan ve et ile beslenen bir canlı türüdür. Eğer başka bir gezegende yaşamıyorsanız sizler de yılanlardan haberdarsınızdır. Hatta ülke olarak içinde bulunduğumuz konum itibari ile birçok yılanın yaşam alanı içerisindeyiz. Birçok yılanın yaşam alanı içerisinde olduğumuzu söylemem ise insanoğlu olarak bizler hayvanların yaşam alanlarını işgal ettiğimizi belirtmek içindir.

İnsanlar olarak yılanlara karşı fobiye sahibiz. Tarımla uğraşan bir toplum olduğumuz için tarlada, dere kenarında çok sık karşılaştığımız yılanlara pek arkadaş canlısı davranmayız. Onların da bizlere davranmayacağını düşünürüz.

Yılanların genel özellikleri

Yılan türleri çeşitlilik gösterirken biz insanlar yılanları ayaksız, dış kulakları olmayan ve göz kapaklarının olmayışına göre ayırt ederiz. Eğer hayvanlar konusunda biraz merak sahibi iseniz, yılanların kendilerinden büyük hayvanları dahi yediğine şahit olmuşsunuzdur. Bu yılanların sahip oldukları eklemli kafatasının getirdiği bir özelliktir. Ataları olan kertenkelelere nazaran yılanlar bu özellikleri sayesinde çok daha büyük avlarını mideye indirebilirler.

Yılanların bir diğer özelliği ise biz insan türünün aksine organlarının üst üste olmasıdır. İnsanlarda yanyana görülen organlar yılanların yapısı nedeniyle sıralı bir şekilde oluşmuştur.

Yılanların türleri 3000’e yakındır ve dünyanın hemen hemen her yerinde yılana rastlayabilirsiniz. Dünya üzerinde de 456 cins yılan vardır. Yılan türlerinin boyları da 10 cm’den 8 metreye kadar çıkar. Ancak keşfedilen fosilleri yorumlayacak olursak tarihte yılan türlerinin boyları 15 metreye kadar çıkabilmekteydi. Yılanlar yine zehirli ve zehirsiz olmalarına göre de ayrılır.

Zehirsız Yılan Türleri ve Özellikleri

Binlerce türü bulunan yılanların çoğu zehirsizdir. İnsanların en çok korktuğu hayvanlardan birisi olan yılanların zahirli olanları da zehrini savunma amaçlı değil avlanma amaçlı olarak kullanır. Avını etkisiz hale getirebilmek ve öldürebilmek için…

Zehirsiz yılanlar türlerinin en bilinenleri piton yılanları e boa yılanlarıdır. Zehirli olanlarından farkla zehirsiz yılanlar avlarını boğma yöntemiyle öldürürler. Vücutlarının esnek yapısı sayesinde sardıkları avlarını boğarak öldüren yılanlar baze de canlı canlı yutarak avlarını öldürürler.

İnsanların profesyonel bilgiye sahip olmadan yılanlar üzerinde zehirli veya zehirsiz olarak ayrım yapmamaları gerekir. Çünkü yılanların zehirli veya zehirsiz şekilde bir kategorize edilmesi oldukça zordur.

Zehirsiz yılanların morfolojik özelliklerine bakacak olursak, zehirsiz yılanların vücutları çok uzundur. Oldukça uzun bir boya sahip olan zehirsiz yılanlarda vücut kademeli olarak incelir. Bir diğer özellikleri ise baş kısmında yer alan pullar zehirli yılanlara göre daha azdır ve bu pullar daha geniştir.

ZEHİRSİZ YILAN TÜRLERİ

Diadophis punctatus (Boğmaklı yılan)

Diadophis punctatus (Boğmaklı yılan)

Boğmaklı yılan insanlar için zarasızdır. Bu yılan avını ağzın arka kısmındaki büyük dişleri sayesinde avlar. ABD, Meksika ve Kanada dolaylarında görülen bir türdür. Fiziksel özellikleri ise sahip olduğu sarı ve turuncu renkler ve 25-35 santimlik boyu. Beslenme alanları ise böcekler, kurbağalar ve semenderlerdir.

Boa Yılanı

Boa Yılanı

Boa Yılanları Hindistan, Güney Amerika, Afrika civarında görülür. Zehirsizdirler ve Tropik ormanlarda yaşarlar. Boa yılanlarının en bilinen özellikleri 3 ila 6 metre arasında değişen boyları ve grup halinde gezmeleri. Boa Yılanının karanlıkta daha iyi görmesini sağlayan gözleri vardır. Yassı ve üçgen bir kafa yapısına sahip olan Boa Yılanlarının gövde kalınlığı ise insan kolu kalınlığındadır.

Blizzard Mısır Yılanı

Blizzard Mısır Yılanı

Blizzard Mısır Yılanı’nın da insanlar açısından zararsızdır. Hatta evcil olarak da beslenebilir. Yaşam süresi ise 20 yıldan fazla olan Blizzard Mısır Yılanı’nın yaşam alanı ABD’dir. İsminin geldiği yer ise Mısır Çekirdeklerine benzer olan damalı desenlerinden gelir.

Ağaç Yılanı(Böcek Yiyen)

Ağaç Yılanı(Böcek Yiyen)

Adından da anlaşılacağı üzere ağaçlarda yaşayan bu yılan zehirsizdir ve av olarak böcekleri tercih eder. Yeşil rengi sayesinde ağaçlarda kolayca kamufle olabilen Ağaç yılanı yine insanlar için zararsızdır.

Kara Yılan

Kara Yılan

Türkiye’de görülen yılan türleri içinde belki de en irisi Kara Yılanların boyları 3 metreyi kadar bulabilir. Göz bebekleri ise yuvarlak olan Kara Yılanlar daha çok yamaç ve tarlalarda görülür. Bataklık ve dere kenarlarında yaşarlar. Bir defada ise 10 civarı yumurta bırakabilirler. Ayrıca hızlı hareket etmeleriyle bilinirler.

Sarı Anakonda

Sarı Anakonda

Sarı Anakondalar ismi itibari ile çok korkutucu hatvanlardır. Sadece isimden ötürü değil boyutları nedeniyle de korkutucu hayvanlardır ancak çok uysal bir yılan türü olmaları nedeniyle evlerde de beslenir.

Anakondalar boyları ve kilolarıyla ünlü hayvanlardır. Esnek çeneleriyle de devasa avlarını midelerine çok kolay bir şekilde indirebilen sarı anakondalar 500 kiloya kadar çıkabilmekteler.

Kocabaş yılan

Kocabaş yılan

Kocabaş yılanlar genellikler Orta Doğu ve Asya’da görülürler. Zehirsiz bir yılan türüdür ancak sinirli bir türdür. Çok çabuk agresifleşen Kocabaş yılanları hızlı ısırma özelliğine sahiptirler. Boyları ise 1.5 metreyi bulabilir.

Yeşil Ağaç Pitonu

Yeşil Ağaç Pitonu

Yeşil Ağaç Pitonu da zehirsiz bir yılan türüdür. Ağaçlarda yaşayan ve avlarını ağaçlar vasıtsıyla yakalayan piton kamufle olabilmesini sağlamak amacıyla yeşil renktedir. Yeşil Ağaç Pitonlarının da boyları ve kiloları bir hayli yüksektir. Ortalama boyları 1.5-2 metre arasında değişir. Yavruları ilk yumurtadan çıktıklarında parlak kükürt sarısı ya da turuncu renktedir. Daha sonra yeşil rengini alırlar. Bu yeşil rengi almaları da 9 ila 15 ayı bulur. Yavruların yumurtadan çıkmasına kadar olan sürede de dişileri yumurtanın yanından ayrılmazlar.

Zehirli Yılan Türleri ve Özellikleri

Zehirli yılanlar avını hareketsizleştirmek, bayıltmak ve öldürmek amacıyla zehrini kullanır. Kendisini savunmak için de zehrini kullanabilir. Bazı yılan türleri avına zehir bulaştırdıktan sonra zehri takip ederek avının öldüğü yere gelir ve avını mideye indirir.

İnsanlarda da geçmişten günümüze birçok yılan saldırısı olayları görülmüştür. Bu yüzden yılanlara yaklaşırken dikkat edilmeli. Zehirli veya zehirsiz olduğu konusunda profesyonel bilgiye sahip değilinse uzak durulmalıdır. Zehirsiz yılanlar gibi zehirli yılanlar da koku almak için dillerini kullanır. Havadaki kokuyu çatallı dilleriyle toplayan yılanlar molekülleri jakobson organına gönderir. Bu şekilde de koku alınmış olur.

Yılanlar ayrıca avını yutarken solunum yapabilmeleri açısından da yetenekli hayvanlardır. Av yutulurken açık kalan ağzın hava borusuyla iletişimi kesilir. Bu durumda da vücudun altındaki yedek hava torbaları devreye girer ve solunum yapılır. Hatta bazı yılanlarda av yutumu sırasında ağız tabanındaki soluk borusu girişi ağızdan dışarıya çıkartılır. Böylelikle de solunum yapılması sağlanmış olur.

ZEHİRLİ YILAN TÜRLERİ

Taipan Yılanı

Taipan Yılanı

Taipan yılanı Avustralya’nın en zehirli yılan türlerinden birisidir. Taipan yılanlarının boyu 2 ila 3.5 metre arasında değişebilir. Bu yılanlar için dünya üzerinde yaşayan en zehirli yılan da deniliyor. Zehrinden tıp dünyasında da faydalanılıyor. Zehri o kadar güçlüdür ki bir çıngıraklı yılanın 400 katı kadar güçlü zehire sahiptir. Bir ısırıkta 110 miligrama kadar zehir salgılayabilir.

Kahverengi yılan

Kahverengi yılan

Kahverengi yılan da Taipan yılanı gibi Avustralya’da yaşamaktadır. En zehirli yılanlardan birisi olarak bilinen bu yılan ölümcül zehirlenmelere neden olabilir. Büyüklüğü ise 2.2 metreye kadar çıkabilen kahverengi yılan genellikle insanlardan uzakta yaşar ve insanlardan kaçmasıyla bilinir.

Engerek yılanı

Engerek yılanı

Engerek yılanları iki adet zehir dişlerine sahiptirler. Boyları ise ortalama 2 metre kadardır. Afrika’da yaşayan Engerek yılanları kışları fare yuvalarında yaşarlar. Engerek yılanları zehirli yılan denilince akla gelen ilk yılanlardandır. Bu yılanların en çok rastlanan türü ise Avrupa Engereğidir. Avrupa engerekleri de sıcak iklimden hoşlanır ve boyları 75 cm civarıdır. Avrupa ve Akdeniz’de sıkça görülürler.

Kara mamba

Kara mamba

Kara Mambalar da son derece zehirli yılanlar olmakla birlikte Afrika yılaıdır. Uzunlukları bakımından dikkat çeken Kara Mambalar dünyanın en uzun ikinci zehirli hayvanlarıdır. Bir ısıkla 100’den fazla insanı öldürebilir. Panzehir yoksa ölüm kesindir. Boyları ise 4.5 metreye kadar ulaşabilir. İsimleri ise ağız içlerindeki siyah renkten gelir. Hatta Kara Mambalar için en hızlı kara yılanı denilmektedir. Hızları 20 km’ye kadar ulaşabilmektedir.

Kara Mambaların zehri canlının sinir sitemini etkileyerek felç geçirmesine neden olur. Bu nedenle bu yılan türü avını ısırdıktan sonra takip eder ve ölmesini bekler. Ancak av kanatlı bir hayvan ve uçmaya çalışırsa bu defa vücuduyla engeller.

Deniz yılanı

Deniz yılanı

Deniz yılanı çoğunlukla veya tamamen denizlerde yaşarlar. Karadaki yılanlardan evrilerek denizlerde yaşamaya başlayan Deniz yılanları karada hareket edebilme yeteneklerini kaybetmişlerdir. Suda yaşayabilmeleri için de yüzgeç benzeri bir kuyruğa sahiptirler. Deniz yılanlarının solungaçları bulunmaz ve nefes alabilmeleri için yüzeye çıkmaları gerekir. Deniz yılanlarının çoğu uysal hayvanlardır ve taciz edilmedikçe saldırmazlar. Anca bazıları ise tam tersi ve bu yılanların zehirleri de güçlüdür. Toplamda bilinen 62 tür deniz yılanı vardır.

Çıngıraklı yılan

Çıngıraklı yılan

Çıngıraklı yılanların en büyük özellikleri ısıya duyarlı gözleridir. Geceleri bu özellikleri sayesinde avlarını bulabilirler ve aşırı hassas gözleri sayesinde en ufak sıcaklık değişikliklerini fark ederler. Zifiri karanlıkta avının yerini hiç şaşırmadan bulabilen çıngıraklı yılanlar zehirli dişleriyle avını öldürürler.

Kobra yılanı

Kobra yılanı

Kobra yılanları dünyada Hollywood sayesinde ün yapmış zehirli bir yılan türüdür. Yaşam alanları ise Afrika, Asya ve Avustralya’dır. Güçlü vücutları, zehirli dişleri ve 1.5 ila 6 metre arasında değişen boylarıyla bilinirler. Kobraların zehir dişleri öndedir ve zehri sinir sistemine yöneliktir. Tarihten bilinen bir rivayete göre de Kleopatra kendini bir kobraya sokturarak intihar etmiştir.

Kobraların bilinen en büyük özelliklerinden bir diğeri ise sinir anında şişen boyunlarıdır. Bu özellik onlara düşman karşısında daha büyük gözükme avantajı sağlar ve olası bir göz dağı vermek amaçlıdır. Bildiğiniz üzere kobralar başlarını hep yukarıda tutarlar bu onlara savunmada avantaj ve saldırı pozisyonuna geçmek içindir. En çok bilinen türleri ise Hindistan’da oynatılan gözlüklü kobra türüdür.

Mavi Bongar Yılanı

Mavi Bongar Yılanı

Mavi Bongar yılanları dünyanın en zehirli yılanlarından olarak bilinir. Yaşam alanları Güneydoğu Asya ve Endonezya dolaylarıdır. Bu türün saldırısı ölümcüldür ve tedavi edilse dahi insanların yaşama oranı %50’dir. Mavi Bongar yılanlarının avları ise diğer yılanlardır. Bu özellikleriyle de kendi türünü yiyen nadir hayvanlardır.

Ölüm Engereği

Ölüm Engereği

Ölüm Engereği adından da anlaşılacağı üzere avını öldürme özelliği ve gülü zehriyle bilinir. Avustralya ve Yeni Gine dolaylarında yaşayan Ölüm Engerekleri de Mavi Bongar yılanları gibi yılan avlamalarıyla bilinir. Güçlü zehirleri sayesinde felç eden yılanlar ölüme neden olabilirler.

Doğu elmas sırtlı çıngıraklı yılanı

Doğu elmas sırtlı çıngıraklı yılanı

Doğu elmas sırtlı çıngıraklı yılanı Amerika kıtasında bulunan en zehirli yılan türüdür. Ağırlıklarıyla da yine Amerika kıtasının en ağır yılanlarındandır. Çıngıraklı yılanların da en büyüğüdür. Zehirlidir ve insan hayatı için önemli bir risk grubundadır.

Su mokaseni

Su mokaseni

Su mokaseni bir engerek yılanı türüdür. Amerika kıtasında yaşayan Su mokaseni de zehirli bir yılandır ve dikkat edilmesi gerekir. Su kenarlarında yaşayan Su mokaseni yüzme yeteneği ile bilinir. Beslenme alanları ise su hayvanlarıdır. Balık ve kurbağalar ile beslenen Su mokaseni yılanların boyu 2 metreyi bulabilir.

TÜRKİYE’DE BULUNAN YILAN TÜRLERİ

Türkiye iklimi sayesinde birçok yılana ev sahipliği yapmaktadır. Akdeniz kıyısının sıcaklığı, tatlı sularının bolluğu yılanların yaşam alanları için oldukça elverişlidir. Ülkemizde görülen yılanların çoğunluğu zehirsiz olmakla birlikte boyları genellikle kısadır.

Türkiye’de bulunan yılan türleri

Su Yılanı

Su Yılanı

Su yılanları Türkiye’nin her yerinde görülebilir. Su içlerinde yaşayan ve bu bölgelerde avlanan su yılanları nehir, akarsu, dere ve göllerde yaşarlar ve yüksekliği 2.5 km’ye kadar olan yerlerde görülürler.

Mahmuzlu Yılan

Mahmuzlu Yılan

Mahmuzlu Yılanlar avlarını boğrak öldüren zehirsiz yılanlardır. Türkiye’de görülme yerleri Trakya, Doğu Anadolu, Batı Anadolu, ve Şanlıurfa civarlarıdır. 1 metreye kadar olabilen boylara sahiptirler.

Hazar Yılanı

Hazar Yılanı

Hazer Yılanları Trakya, Marmara, Ege, Batı Karadeniz, Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz’de görülürler. Boylar 2 metreye kadar ulaşabilen Hazer Yılanlarının göz bebekleri yuvarlaktır. Zehirsiz bir yılan türüdür ve taş altlarında gizlenirler.

Avusturya Yılanı

Avusturya Yılanı

Avusturya Yılanı Türkiye’de Marmara, Trakya, İç Anadolu, Orta Karadeniz, Batı Karadeniz ve Doğu Karadeniz’de görülür. Boyları 1 metreye kadar uzanabilen Avusturya Yılanlarının hareketleri yavaştır. Sakin bir yılan türü olarak bilinen Avusturya Yılanları nadiren ısırırlar.

Kırmızı yılanlar

Kırmızı yılanlar

Kırmızı Yılanlar doğduklarında kahverengi renktedirler. Büyüme devam ettikçe yılanın rengi kırmızıya dönüşür ve doğuştan gelen benekler kaybolmaya başlar. Beslenme alanları fareler ve kuş yumurtalarıdır. Türkiye’de Doğu Anadolu, İç Anadolu ve Güneydoğu’da görülürler.

Sikkeli Yılan

Sikkeli Yılan

Sikkeli yılanların boyları 1.5 metreye kadar ulaşabilir. Beslenme alanları ise fareler, kuşlar ve kuş yumurtalarıdır. Kertenkeleler ile de avlanırlar. Türkiye’de Marmara, Akdeniz, İç Anadolu ve Ege’de görülürler. Sikkeli yılanların rahatsız edildikleri anlarda veya savunma amaçlı saldırdıkları görülür.

Kocabaş Yılanları

Kocabaş Yılanları

Kocabaş Yılanları saldırgan yapılarıyla bilinir. Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da karşımıza çıkan Kocabaş Yılanları rahatsız edildiklerinde seri bir şekilde saldırabilirler. Hızlı hareket edebilen yapılarıyla kuş ve kuş yumurtalarını kolaylıkla avlayabilirler. Boyları ise 1.5 metreye kadar olabilir.

Yılanımsı Kertenkeleler

Yılanımsı Kertenkeleler

Yılanımsı Kertenkeleler renk olarak kahverengi, bakır veya altın rengindedirler. Kafaları küçük olan bu yılan türü kış boyunca uyur. Yaşam alanları ise çimenli bahçeler ve ahşap sığınaklardır. Bunların yanında bataklık, bozkır ve kentsel alanlarda da bulunabilirler.

Van Yılanı

van yılanı

Van Yılanının rengi kahverengidir. Boyları yarım metre kadar olan Van Yılanları genellikle böcekler ve omurgasız hayvanlarla beslenirler. Türkiye’de Doğu Anadolu’da Van Gölü içinde görülürler.

Kedi Gözlü Yılan

Kedi Gözlü Yılan

Kedi Gözlü Yılan daha çok Alanya dolaylarnda görülür. 80 cm civarındaki boyuyla antik kentlerde görülen yılan yarı zehirli bir yılan türüdür.

Boynuzlu Engerek

Boynuzlu Engerek

Boynuzlu Engerek ismini baş kısmındaki boynuz benzeri yapısıdan alır. 1 metreye kadar uzanan boyları ve zehirli dişleri vardır. Türkiye’de ormanlarda ve taşlık yerlerde görülürler. Beslenme alanları ise kuşlar ve kertenkelelerdir. Diğer yılanları da yerler. Türkiye’de görülme yerleri ise Trakya, Doğu Anadolu, Batı Anadolu, Güneydoğu Anadolu’dur.

EVCİL YILAN TÜRLERİ

Bazı yılan türleri uysallıkları ve sakin yapıları nedeniyle özellikle 21. Yüzyılda evcilleştirilmeye başlandılar.Her ne kadar büyük boyda olsalar da sakin yapıları ve karınları doyduğu sürece uysal olmaları nedeniyle günümüzde çokça yılan ticareti yapılmakta ve insanlar hızlı bir şekilde yılanları evcilleştirmekteler.

Evcil yılanlar genellikle karşımıza gösteri amaçlı çıkarlar. Özellikle Hindistan’da sokaklarda çokça evcilleştirilmiş yılanın gösterisine şahit olabilirsiniz. Ancak şunu unutmamak gerekir ki yılanlar ne kadar evcilleştirilirse evcilleştirilsin aç kaldıklarında tehlikeli olurlar. Bu yüzden evcil yılan sahiplenirken derinlemesine düşünmek gerekir.

Red Tail Boa Yılanı

Red Tail Boa Yılanı

Görüntüsü nedeniyle oldukça ürkütücü olsa da bir pitonda küçük vücuduyla oldukça uysal bir yılandır Red Tail Boa yılanı. Kızılkuyruk boa yılanı da denilen bu uysal yılan günümüzde ticarete konu olarak evlerde beslenebiliyor.

Top Pitonu

Top Pitonu

Top pitonu da evde bakabileceğiniz türde bir yılan türüdür. Korktuğu zaman yün yumağı şeklini almasından dolayı Top pitonu denilmektedir. Kendi içine saklanan Top pitonu farklı renklerde olabilir. Fare ve böceklerle beslenir.

Çamur Yılanı

Çamur Yılanı

Tam adı Java Çamur yılanı olan ve asıl adı da Xenodermis javanicus olan bu yılan da evcilleştirilen bir yılan türüdür. Normalde Güneydoğu Asya’da yaşayan Çamur Yılanı kurbağalar ile beslenir.

Sarı Anakonda

Sarı Anakonda

Sarı Anakondalar boyutları nedeniyle insanlar tarafından korkulan yılan türlerinin başlarında gelir. Ancak ufak bir araştırma sonucunda zararsız olduklarını öğrenebilirsiniz. Sarı Anakondalar dünyanın en büyük yılanlarının başında gelir.

Albino burma piton

Albino burma piton

Albino burma piton yılanları en çok tercih edilen evcil yılan türlerindendir. Hatta pet-shop’larda dahi görebilirsiniz. Uzun boyu ve ağırlığı ile dikkat çeken Albino burma pitonu sakinliği ile bilinir.

Siyah kafalı piton

Siyah kafalı piton

Siyah kafalı pitonlar isimlerini siyah renkteki kafalarından alıyorlar. Yetişkin boyları 2 metreyi bulan bu yılan türü de insanlar tarafından evcilleştirilen bir başka hayvan. Yaşam alanları ise genellikle Avustralya’nın kuzeyi ve ortası. Beslenme alanları ise kertenkeleler.

Mısır Yılanı

Mısır Yılanı

İnsanlara uyum sağlama konusunda çok hızlı olan Mısır Yılanı, elden ele gezmeye bayılır. 100 cm civarı boyu ile pek büyümeyen bir yılan türüdür. Isırma özelliği neredeyse yok denilecek kadardır. Beslenme konusunda da haftalık olarak beslendiği için pek zahmetli bakım gerektirmez. Yediği besinleri 1 hafta boyunca sindirir ve evcil olarak bakılma konusunda kolaydır.

Süt Yılanı

Süt Yılanı

21. yüzyılın popüler evcil yılanlarından bir diğeri de Süt Yılanıdır. Zehirsiz bir yılan olan Süt Yılanının boyu 50-150 cm arasında değişir. Renkleri dolayısıyla dikkat çeken Süt Yılanının yaşam alanı Ekvador, Kanadai Kolombiya ve Venezuela’dır. Beslenme alanı kemirgenler ve kertengeleler olan Süt Yılanının ömrü ise 25 yıl kadardır.

YILANLAR HAKKINDA MUTLAKA BİLİNMESİ GEREKENLER

Yazımızda her daim bahsettiğim gibi yılanlar hakkında profesyonel bilgiye sahip değil iseniz karşılaştığınız yılanın zehirli veya zehirsiz olduğu konusunda peşin hükümler vermeyin. Yılanlar zehirsiz dahi olsalar güçleri sayesinde insana zarar verebilirler.

Yılanların birçoğu uzağı göremezler. Görüş alanları genellikle 2-3 metre arasındadır. Yılanların ileri görüş mesafesi yüksek olanları ise başlarını yukarı doğru kaldıran kobra gibi türleridir.

Bilindiği üzere yılanlar sağır hayvanlardır. Sizi veya herhangi bir sesi duyamazlar ancak gelişmiş ısı özellikli gözleri ile ufak bir sıcaklık değişimini dahi fark ederler.

Zehirsiz yılan türleri avlarını boğarak veya ısırarak etkisiz hale getirirken zehirli yılanlar avlarını zehirli üst dişleri sayesinde felç ederek ya da sinir sistemini etkileyerek avlarlar.

Yılanlar esnek hayvanlardır ve başlarında bulunan yumuş aksı kemikleri haricinde vücutlarında kemik bulunmaz.

Yılanlar üreme ve yumurtlama şeklinde doğum yaparlar. Yumurtlayan yılanlar tek seferde 20’ye yakın yumurta bırakabilir.

Yılanlar havadaki koko moleküllerini dilleriyle toplayarak koku alırlar. Ayrıca yön bulmak için yere bırakılan sıvıyı da kullanırlar.

Yılanlar kıvrılarak yol alırken derileri zarar görmesin diye kaygan bir deriye sahiptirler.

Avlar ne kadar büyük olursa olsun öğütebilmeleri için güçlü mide sıvılarına sahiptirler.

Kesin bir vermese de zehirli yılanların gözleri elips şekline daha yatkındır. Zehirsiz olanların gözleri ize yuvarlaktır.

Yine kesin bir bilgi olmamakla birlikte zehirli yılanların boyunları zehirsiz olanlara göre daha üçgen şeklindedir.

Yılanlar kış uykusuna yatarlar. Uygun bir ortam oluştuğu taktirde 3 yıla kadar uyuyabilirler.

Yılanların göz kapakları yoktur. Gözlerini koruması için saydam bir tabakaya sahiptirler.

Yılanlar kendi kendilerini yiyebilirler. Aç kaldıklarında veya vücut sıcaklıkları arttığında dengeleri bozulabileceği gibi bu dengesizlik sonucunda kendilerini yemeye çalışabilirler.

Hindistan gibi yerlerde yılanların sokaklarda oynatılmasını görmüşsünüzdür. Yılanların kulakları olmadığı için sesleri duyamazlar. Ancak düşük frekanstaki titreşimleri hissedebilirler. Ayrıca yılanlar müziğe göre değil karşısındaki kişinin vücut hareketlerine göre oynar.

En zehirli yılan türleri Avustralya’da bulunur. Yeni Zelanda’da ise karada hiçbir yılan türü yaşamaz.

Taipa yılanı dünyanın en zehirli yılanıdır. Tek ısırıkta 100’e yakın insanı öldürebilir.

Yılanların dev avlarını mideye indirme süreleri 1 haftayı bulabilir.

Yılanların zehirleri sağlık sektöründe de kullanılırken bazı yılanlar kendilerini ısırarak zehirleyebilirler.

Yılanların beslenme alanları fareler, kuşlar, kuş yumurtaları ve kemirgenlerdir.

Yılanlar 25 yıla kadar yaşayabilirler. Ayrıca çenelerini 270 dereceye kadar açabilirler.

Yazar : Fatih U.

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.