Yapay Zeka Nedir? Alt Dalları Nelerdir?

/ 23 Aralık 2017 / 1.118 Görüntüleme / 1 Yorum /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1)
Loading...

Yapay zekâ, bir bilgisayarın veya bilgisayar kontrolündeki bir robotun çeşitli faaliyetlerini insaları taklit ederek faliyet yapmasıdır. Bir diğer söylemle Yapay zekâ, insan zekâsına özgü olan, algılama, öğrenme, çoğul kavramları bağlama, düşünme, fikir yürütme, sorun çözme, iletişim kurma, çıkarımsama yapma ve karar verme gibi yüksek bilişsel fonksiyonları veya otonom davranışları sergilemesi beklenen yapay bir işletim sistemidir.

Yapay Zekanın Alt Dalları :

Makine Zekâsı (Sembolik Yapay Zekâ)

Yapay Sinir Ağları (Sibernetik Yapay Zekâ) : insan beyninin bilgi işleme tekniğinden esinlenerek geliştirilmiş bir bilgiişlem teknolojisidir.

Doğal Dil işleme (Dil ile düşünme) : yaygın olarak NLP (Natural Language Processing) olarak bilinen yapay zekâ ve dilbilim alt kategorisidir. Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca gibi doğal dillerin (insana özgü tüm diller) işlenmesi ve kullanılması amacı ile araştırma yapan bilim dalıdır.

Konuşma Sentezi (Yapay Konuşma) : süreç yönetiminin mühendislik kısmını kapsar. İşleri analiz edip yapılışında herkes tarafından örnek alınabilecek metotlar geliştirilerek süreçlerin iyileştirilmesi ve modellenmesi çalışmalarıdır. Düşünülebilecek her alanda uygulanabilir.

Konuşma Anlama (Konuşma Analizi)

Uzman sistemler : belirli bir uzmanlık alanında, gerçek kişilerden derlenen bilgileri temel alarak, zamanla kendisini geliştirebilme yeteneği de olan yazılımlardır.

Örüntü Tanıma : sürekli devam ve tekrar eden şekiller olan örüntüleri tanımaya yarayan bir teknolojidir. Bir şeklin orantılı olarak büyütülüp veya küçültülmesine ise fraktal denir.

Genetik Algoritmalar : doğada gözlemlenen evrimsel sürece benzer bir şekilde çalışan arama ve eniyileme yöntemidir. Karmaşık çok boyutlu arama uzayında en iyinin hayatta kalması ilkesine göre bütünsel en iyi çözümü arar.

Genetik Programlama : ele alınan problemin yapı taşlarından oluşturulan muhtemel ilkel çözüm tarzlarının belli bir uyum kriterine göre evrilerek mükemmelleşmesini amaçlayan bir evrimsel algoritma tekniğidir

Bulanık Mantık : Bulanık mantık, bulanık eseme ya da puslu mantık, 1961 yılında Lütfü Aliasker Zade’nin yayınladığı bir makalenin sonucu oluşmuş bir mantık yapısıdır.

Çoklu Örnekle Öğrenme(Multiple Instance Learning)

Örnek Film Önerisi :  EX-MACHINE 

Yardımcı kaynak olarak : tr.wikipedia.org kullanılmıştır.

Yapay Zeka Nedir? Alt Dalları Nelerdir? (1 Yorum)

  1. Yapay zeka olayını çok iyi anlatmışınız özelikle son dönemde robot vardı 1 tane onun yapay zeke ile yapıldığını duydum videoları izledim insan gibi konusuyor hatta vatandaşlık bile vermişler pes doğrusu