Yanmış Çelik Tencere Nasıl Temizlenir ?

/ 12 Nisan 2018 / 338 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1)
Loading...

Yemek yapan herkesin başına gelebilecek bir durumdur tencereyi yakmak. Yemek yaparken unutursun hatırladığında geç kalmışsındır. Çünkü yemeğin de yanmıştır tencerende. Yanan yemek yerine yenisi yapılır da yanan tencereyi ne yapmalıyız diye düşünürüz. Yanmış çelik tencere nasıl temizlenir gelin beraber bakalım.

Yanmış çelik tencere nasıl temizlenir

  • Bir fincan sirkeyle bir tatlı kaşığı karbonatı yanan tencerenizin içine döküp tencereyi kaynatın. Bu yöntemle tencerenizde ki yanık lekeleri çıkmış olacak ve tencereniz tertemiz olacaktır.
  • Yanan tencerenizde ki yanmış atıkları öncelikle tahta kaşık ya da spatulayla kazıyın. Tencerenin soğumasını bekleyin. Tencereye bir su bardağı karbonat koyun ve üzerine yanık kısımları geçecek kadar su ekleyin. Tencereyi bu şekilde 3 ile 8 saat arasında bekletin. Daha sonra spatula ya da sert bir plastikle temizleyin ve süngerin yeşil kısmıyla ovalayın.
  • Eğer yanık çok kalın bir tabaka halindeyse toz çamaşır makinesi deterjanını kullanabilirsiniz. Yanan tencerenin içine yanık kısmı geçecek kadar su doldurun. İçerisine 2 yemek kaşığı toz çamaşır deterjanı ya da bir tane bulaşık makinesi tableti koyup 10 dakika kaynatın. Birkaç saat bekletin. Eğer zamanınız varsa bir gece dinlendirin. En son spatula ile tencerenin içindeki yanıkların kenarlarından temizlemeye başlayın. Yanık tabakalarının kolayca çıktığına şahit olacaksınız.
  • Tencerenizde ki yanıklar bu yöntemlerden hiç biriyle temizlenmedi ise, o zaman yağ çözücü kullanın. Tencerenize yağ çözücü dökün, kapağını kapatın ve 10 dakika bekleyin. Kimyasal olduğu için solumamaya dikkat edin. Daha sonra bulaşık deterjanıyla yıkayın ve durulayın.

Yazar : TATAR