Yağ Şişesi Nasıl Temizlenir ?

/ 13 Nisan 2018 / 463 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1)
Loading...

Yağ Şişesi Nasıl TemizlenirMutfak eşyalarının temizliği içerisinde en zor olanı yağ şişelerinin temizliğidir. Yağ şişeleri genellikle ağzı dar bir şekilde tasarlanmıştır. Yağları kullanırken çok dökülmesin, etrafa sıçramasın diye bu şekilde üretilen şişelerin kullanımı çok pratik ve kolayken temizlenmesi de bir o kadar zor ve zahmetlidir. Her bayan günlük hayatımızı kolaylaştıran bu şişeleri kullanmakla birlikte yağ şişeleri nasıl temizlenir diye de sormadan edemiyordur.

İşte size yağ şişelerini tertemiz yapmanın püf noktaları:

Öncelikle yağ şişelerini evde kendi yöntemlerinizle temizleyebileceğiniz gibi marketlerde bulabileceğiniz yağ temizleyicilerden de yararlanabilirsiniz. Tabi ki evdeki doğal yöntemler daha sağlıklıdır. Yağ çözücüler kimyasal ürünler içerdiği için sağlığa zarar verebilmektedir.

Evde doğal yöntemlerle temizlemenin bir yolu her konu da faydalı olan sade soda dır. Yağ şişesinin içerisine soda ve su doldurarak şişenin ağzını kapatıp şişeyi çalkalayın. Şişe içerisindeki yağ tabakalarının çıktığına şahit olacaksınız.

Başka bir yöntem ise kahve telvesidir. Yine kahve telvesi ve suyu karıştırıp şişe içerisine dökerek şişelerinizi gönül rahatlığıyla temizleyebilirsiniz.

Üçüncü doğal temizleme yolu ise elma sirkesidir. Sirke doğal temizlik ürünü olarak bayanlar tarafından sık sık kullanılmaktadır. Hiçbir zararı yoktur. Yine şişelerinizi yıkarken içine elma sirkesi ve su dökerek şişenizi temizlemiş olursunuz.

Biraz pirinç, bir bardak kadar su ve bulaşık deterjanını şişenizin içine koyup şişeyi çalkalayın. İçerisindeki yağların çıktığını göreceksiniz.

Diğer bir yöntem ise limondur. Bir tane büyük limonu sıkıp suyunu yağ şişesine doldurun ve böylece bir gün bekletin. Ertesi gün şişenizdeki yağların tamamı çıkmış olacaktır.

Bunların dışında bir de kaya tuzuyla temizleme var. 1 su bardağı elma sirkesine bir yemek kaşığı kaya tuzu ekletin ve karıştırarak şişenin içine dökün. Şişeyi iyice karıştırın ve böylece yağ kalıntılarından tamamen kurtulun.

Yağ şişeleri üretimi itibariyle ağzı dar bir yapıda oldukları için bez ya da süngerle temizleme yapılamıyor. Bu nedenle şişe temizleme fırçaları üretilmiştir. Bunlardan bir tane alarak temizleme yapacağınız yöntemlerin yanında fırçayı da kullandığınız zaman pırıl pırıl şişeleriniz olacaktır.

Yazar : TATAR