Van Kedisinin Özellikleri Nelerdir?

/ 13 Nisan 2018 / 739 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1)
Loading...

Van kedileri karakteristik özellikleri bakımından Dünya’nın en nadir hayvanlarından bir tanesidir. Van kedileri, 1969 yılında saf kan kedi ırkı olarak kabul edilmiştir. Anavatanı Van bölgesi olan bu tür, diğer kedilerden ayrı bir yer edinmiştir. Anadolu’ya tam olarak ne zaman ve nasıl geldiği bilinmeyen Van kedileri, bulundukları ortama ayak uydurmuşturlar. Yılın yarısının karlarla kaplı olduğu Doğu Anadolu Bölgesine sahip oldukları kürkleri sayesinde  uyum sağlamışlardır. İngiliz bir çift tarafından ilk kez Türkiye sınırları dışına çıkartılarak İngiltere’ye götürülmüş ve çoğalarak Avrupa’ya yayılmıştır.

Van Kedisinin Özellikleri

Oyun oynamaya oldukça düşkün olan Van kedisi ayrıca su ile oynamayı çok sevmektedir. Su ile oynamak onun vazgeçilmezi sayılabilir. Sessiz ve sakin bir yapıdadır. Yere sürünebilecek kadar uzun tüylere sahiptir. Kuyruğu diğer kedi ırklarına nazaran daha uzundur. Van kedileri çoğu kedi ırkından daha zeki bir ırktır. Hayvanlar, çocuklar ve sahipleri ile rahatlıkla iletişim kurabilir. Sahibine bağlı, temizliği seven ve cana yakın bir ırktır.

Van Kedisi Göz Rengi

Van Kedilerini diğer kedilerden ayrı tutan asıl özelliği ise sahip oldukları göz rengidir. Van kedilerinin genel olarak gözlerinin biri mavi, diğeri kehribardır. Göz renklerini üç gruba ayırabiliriz.

1- Tek – Göz (Bir gözü mavi, diğer gözü kehribar renkte olanlar)

2- Her iki gözü kehribar (Sarı renk ve tonları)

3- her iki gözü mavi

Van kedilerinin göz tonlarındaki mavi genellikle turkuaz mavisidir. Kehribar renkli göz tonu ise sarının farklı tonlarında olabilmektedir. Bu tonlar genellikle kehribar, açık kehribar, sarı ve çağla yeşilidir. Çok nadiren de olsa gözlerindeki kehribar rengi yerine kahverengi renge sahip kediler de görülebilmektedir. Mavi gözlü kediler, kendi aralarında mavi gözlü kısa, kadife kürklü ve mavi gözlü uzun ipek kürklü kediler diye ayrılmaktadır. Yavru Van kedileri doğduklarında gözleri grimsi renktedir. 25 günlük olduklarında gözlerinde farklılaşma görülür ve 40 gün sonra da göz renkleri belirginleşir. Kedilerdeki farklı göz rengine sahip olma durumuna defekt sendrom denilmektedir.

Van Kedisi Bakımı

Safkan Van kedileri diğer kediler gibi besleyebilirsiniz. Ekstra bir bakıma ihtiyaç duymazlar. Kedinizin ve sizin sağlığınız açısından tüylerini her gün fırçalamanız da fayda vardır. Yaz aylarında tüyleri daha fazla döküleceğinden fırçalamasını daha sık yapabilirsiniz. Sağlıklı bir kedi olması için kuru mamalar ile beslemeniz de fayda var.

Van Kedilerinde Üreme

Van kedileri de her yıl diğer kedilerde olduğu gibi kızgınlık dönemi geçirirler. Kızgınlık dönemleri genel olarak Mart, Şubat ve Haziran aylarında görülmektedir. Kızgınlık süresi ortalama 10 gündür. Eğer kızgınlık süresi içinde çiftleşip hamile kalırsa yeniden kızgınlık dönemi geçirmez. Hamileliği ortalama 60 – 62 gün sürmektedir. Hamileliğin belirginliği 1. ayın sonunda netleşir. Karnı gözle görülebilir derecede büyür ve hamileliği süresince karnını elletmekten hoşlanmaz. Hamilelik dönemini yalnız geçirmek ister ve kendisine yalnız kalabileceği köşeler arar. Yavru göbek bağı anne kedi tarafından kopartılır. Anne kedi iki ay kadar yavrularını emzirir. Anne kedi genellikle 4 yavru doğurmaktadır. Yavru kedilerin kulaklarının arkasında 1 -2 adet siyah nokta bulunmaktadır. Bu noktalara sahip kedilerin gözlerinin birbirlerinden farklı renkte olacağına kesin gözü ile bakılmaktadır. Bu siyah noktalar 2 ay sonra kaybolmaktadır.

Van Kedilerinin Ağırlığı

Van kedileri iri kemikli ve güçlü kedilerdir. Yetişkin erkek Van kedilerinin ağırlığı 3 ile 4 kilo arasındadır. Dişi Van kedilerinin ağırlığı ise 2,5 ile 3 kilo arasındadır.

Van Kedilerinin Ömrü Ne Kadardır?

Net bir cevap vermek mümkün değildir. Kedinizin beslenmesine, yaşam koşullarına, bulaşıcı veya genetik bir rahatsızlık geçirip geçirmemesine göre değişir. Ortalama olarak kedi ömrü 12 ile 17 yıl arasında değiştiği söylenmektedir. Fakat kedinizi sağlıklı bir şekilde besleyip, bakımına da dikkat ederseniz bu süre daha da uzun olabilir.

Ankara Kedisi ile Farkları Nelerdir?

Van kedisi en çok Ankara kedisi karıştırılmaktadır. İki türü birbirinden ayıran belirgin farklılar vardır. Van kedisinin gözleri badem şeklinde ve kehribar renklidir. Ankara kedisi ise yuvarlak yapıda gözlere sahiptir ve gözleri mavi ve sarı renktedir. Ankara kedisinin yüzü daha sivridir, Van kedisinin yüzü daha yuvarlaktır. Van kedisinin kuyruk ve baş kısmında sarı lekeler vardır. Ankara kedileri ise genellikle beyaz renklidir. Van kedisinin tüyleri Ankara kedisine nazaran daha kısadır.

 Yazar: Violet

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.