Tutanak Nedir? Nasıl Tutulur? Tutanak Örnekleri?

/ 29 Mart 2018 / 2.233 Görüntüleme / 1 Yorum /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1)
Loading...

Çalıştığınız iş yerinde, okuduğunuz okulda veya hayatınızın her alanında karşılaştığınız sıkıntıları yazılı bir şekilde hazırlayarak olayın meydana gelmesine tanık olan kişi veya kişiler tarafından imza altına alınan belgelere tutanak denir. Tutanaklarda kişisel düşünce ve görüşlere yer verilmez. Tutanakların tarafsız bir şekilde hazırlanması esastır. Tutanak kelimesinin yerine ayrıca aynı anlamı taşıyan “mazbata, zabıt ve zabıtname” gibi kelimelerde kullanılmaktadır.

Genel olarak toplumumuzda tutanakları sadece memurların tutabileceği gibi bir ön yargı mevcut olsa da, başından geçen sıkıntılı olayları belgelendirmek amacıyla herkes tutanak tutmakta özgürdür.

Tutanakları bilgisayar ve daktilo ortamında düzenleyip çıktısını aldıktan sonra imzalayabileceğiniz gibi, okunaklı olmak şartı ile el yazısı ile de yazabilirsiniz. Tutanağı oluştururken aşağıdaki maddelere göre düzenlemeye dikkat etmelisiniz.

Tutanak Nasıl Yazılır?

 

  • Tutanağı tutacağınız kağıdın temiz ve üzerinde herhangi bir kazıntı veya silinme yapılmamış olmasına özen göstermelisiniz. Şayet değiştirilmesi gereken kelime var ise üzeri okunabilecek şekilde çizilmeli ve üzeri paraflanmalıdır.

 

  • Tutanağı oluşturduğunuz tarihi ve saati kesinlikte tutanakta yazmalısınız.

 

  • Tutanakta boş alanlar bırakmamaya özen göstermelisiniz ki sonradan bu boşluklar doldurulmasın. Eğer boş alan kalmışsa çizgi çekerek bu alanları doldurmalısınız.

 

  • Tutanaklar en az iki nüsha şeklinde düzenlenmelidir. Bir örneği de tutanağı tutan kişide kalmalıdır.

 

  • Kağıdın orta kısmı ortalanarak “TUTANAKTIR” diye başlık atılarak, olayın öyküsü anlaşılır ve net bir şekilde kişisel düşüncelere yer verilmeden anlatılmalıdır.

 

  • Tutanaklar sadece kağıdın bir yüzü kullanılarak yazılmalıdır. Şayet ikinci sayfaya geçilecekse sayfa numaraları belirtilmelidir.

 

  • Olayın öyküsü anlatıldıktan sonra alt kısma olaya tanık olan kişilerin ad ve soyadlarını yazarak isimlerinin yazılı olduğu kısım bu kişilere imzalatılmalıdır.  İmzalar ıslak imzalı olmalı ve kurum veya kuruluşta dolduruluyorsa amire de imzalatılmalıdır.

 

Yangın tutanağı, olay tespit tutanağı, otopsi tutanağı, buluntu eşya tutanağı ve bunlar gibi çeşitli tutanak örnekleri mevcuttur. Tutanaklar düzenleniş şekli ve yapıları itibariyle birbirleri ile aynı özelliktedir. Aşağıdaki linklerde tutanak örneklerine ulaşabilirsiniz.

Tutanak Örnekleri

OLAY TUTANAĞI  

DURUM TESPİT TUTANAĞI

 

Tutanak Nedir? Nasıl Tutulur? Tutanak Örnekleri? (1 Yorum)