Türklerin Tarihte kullandığı takvimler ve özellikleri nelerdir?

/ 19 Haziran 2017 / 595 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (oy yok)
Loading...

Türklerin Tarihte kullandığı takvimler ve özellikleri nelerdir? Türkler geçmişten günümüze güneş ve ay temelli olan 5 farklı takvim kullanmışlardır. Bunlar:

12 hayvanlı Türk Takvimi:

Daha çok İslamiyet’ten önceki Türk toplulukları tarafından kullanılan güneş takvimdir. Her yıla bir hayvan adı verilmiştir. Aylar ise sayılar ile belirtilmiştir. 12 yılda bir takvim başa dönmektedir. Bu yıllar: Sıçan, sığır, pars, tavşan, ejderha, yılan, at, koyun, maymun, tavuk, köpek, domuz olarak adlandırılmıştır. Hunlar, Göktürkler, Uygurlar, Kırgızlar, Moğollar vs. tarafından kullanılmıştır. 12 Hayvanlı Türk Takvimini Türklerin haricinde Tibetliler ve Çinliler de kullanmışlardır.

Hicri Takvim:

Türk-İslam devletlerinde kullanılan ay takvimidir. Hz. Muhammed (S.A.V)’in Mekke’den Medine’ye göçünün başlangıcıdır. Hz. Ömer döneminde oluşturulan Hicri Takvim ülkemizde 1 Ocak 1926 tarihine kadar kullanılmış olup bugün Ramazan, Kurban Bayramı ve Kandiller gibi dinî günlerde bu takvimi kullanmaktayız.

Celali Takvimi:

Büyük Selçuklu Hükümdarı Melikşah Dönemi’nde hazırlanan güneş takvimdir. Hicri takvimin yanında mali hesapları düzenlemek için kullanılmıştır. Celali Takvimi Türkler haricinde Babür Devleti de kullanmıştır.

Rumi Takvim:

Osmanlı devletinde ekonomik amaçlı olarak güneş yılına göre hazırlanan takvimdir. 1839 yılında itibaren hicri takvimin yanında mali hesapları düzenlemek için kullanılmıştır.

Miladi Takvim:

1 Ocak 1926’dan itibaren ülkemizde kullanılmaya başlanan ve günümüzde de kullanılan güneş takvimidir. Başlangıç olarak Hz. İsa’nın doğumu, 1 Ocak tarihi kabul edilmiştir. Miladi takvim ilk olarak Mısırlılar tarafından şekillendirilmişse de Romalılar ve Papa XIII. Gregorious tarafından geliştirilmiştir.