Türkiye’deki En Popüler Köpek Cinsleri Nelerdir?

/ 16 Nisan 2018 / 2.260 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2)
Loading...

Köpekler hayatımızda iyi bir dost, av arkadaşı ve oyun arkadaşı olarak yerlerini almaktadırlar. Köpekler sahiplerine sadık ve son derece zeki hayvanlardır. İşte Türkiye’de en çok sahiplenilen popüler köpek cinsleri şunlardır…

Golden Retriever

Kökeni İngiltere’ye dayanan Golden Retriever cinsi köpekler, sahiplerini memnun edebilmek için ellerinden geleni yaparlar. Komut alma yetenekleri oldukça güçlüdür. Bu özellikleri sayesinde düzenlenen yarışmaların çoğunda bu cins köpekler birinci gelmektedir. Komutları rahat algılamaları nedeni ile hem Türkiye’de hemde Dünya’da insanlar tarafından bu cins köpeklere ilgi oldukça fazladır. Bu köpek ırklarının özellikleri arasında ayrıca iz sürme ve av getirme yeteneklerinin oldukça gelişmiş olması da bulunmaktadır. Bu köpek ırklarının erkekleri ortalama 56 – 61 cm yüksekliğinde ve 27 – 36 kg arasında gelmektedir. Dişi Golden Retriever köpekler ise 51- 56 cm yüksekliğinde ve 25 – 32 kg ağırlığında gelmektedir. Hem zeki hem de eğitime yatkın oluşları nedenleri ile ilk defa köpek besleyecekler için bu tür cinsi kesinlikle tavsiye ediyoruz.

Maltese Terrier

Bu köpek cinsleri özellikle bayanlar tarafından oldukça sevilmektedir. Genellikle beyaz renklidir ve tüylerinin uzunluğu 25 cm’ye kadar ulaşmaktadır. İpeksi ve düz tüylere sahiptirler. Uzun tüylere sahip olduklarından sıkça tüylerinin taranması gerekmektedir. Oyun oynamaya oldukça düşkün bir köpektir. Çok fazla şımarttığınız taktirde sizi herkesten kıskanabilirler. Çocuklar ile arası fazla iyi olmayan Maltese Terriere köpek cinsleri, yemek konusunda da oldukça seçicilerdir. Eğitim konusunda çok iyi olmasalar da sabırlı olmanız ve ödüllendirdiğiniz taktirde bazı küçük komutları yapabileceklerdir.

Labrador Retriever

Ülkemizde bu köpek cinslerine sadece labrador denilmektedir. Komut alma yetenekleri bakımından köpek cinsleri arasında ilk 10’da yer almaktadır. Siyah, beyaz, kahverengi renkli olabilirler. Sevgi dolu, kibar, sabırlı, sadık ve oldukça zeki olmaları nedeniyle iyi birer aile köpekleridir. Yavru iken sosyalleştirilmesi gerekmektedir. Yoksa ileri ki zamanlarda yabancılara karşı tutarlı davranabilirler. Çocukları severler. Ailenin ferdi gibi davranılmasına ihtiyaçları vardır. Av sürme ve av getirme yetenekleri de oldukça güçlüdür. Bekçi ve polis köpeği olabilirler. Arama kurtarmada ve rehberlikte oldukça yeteneklidirler. Ortalama ömürleri 10 -13 yıl olan Labrador Retriever cinsi köpeklerin erkekleri 56 -61 cm yüksekliğinde ve 27 – 34 kg ağırlığındadır. Dişi Labrador Retriever cinsi köpekler ise 53 – 58 cm yükseliğinde ve 25 – 32 kg ağırlığındadır.

Alman Çoban Köpeği

Alman Çoban Köpeği kolaylıkla eğitilebilen cesur bir köpek ırkıdır. Diğer bir ismi de “Alsatian”dır. Çocuklara ve sahiplerine karşı oldukça sevgi doludurlar. Yabancılara karşı ise oldukça dikkatlidirler. Sahipleri ile vakit geçirmekten oldukça hoşlanan bu köpek cinsi, şayet eviniz bahçeli ise ev ortamına da oldukça uygundur. Aşırı hareket etmekten hoşlanmaktadırlar. İyi birer bekçi köpeği ve polis köpeğidirler. Kendilerine verilen görevleri başarı ile yerine getirirler.  Kendilerinden emin olan bu köpeklere ceza ile bir şey öğretemezsiniz. Korkuya kapıldıklarında karşısındakileri ısırabilirler. Ülkemizde oldukça popüler olan Alman Çoban Köpeklerinin erkekleri 60 – 65 cm yüksekliğinde ve 35 – 40 kg ağırlıktadır. Dişiler ise 55 – 60 cm yüksekliğinde ve 35-40 kg ağırlığa sahiptirler.

Rottweiler (Rotvaydır)

Rottweiler köpek cinsi Almanya’ya özgü bir köpek cinsidir. İsmini Almanya’nın Rottweil kasabasından almaktadır. Yavru iken sosyalleşmeleri gerekmektedir. Tasmasız dolaştırılmamaları tavsiye edilmektedir. İlk defa köpek bakacaklar için uygun bir köpek değildir. İyi bir eğitimle sahibine bağlı ve sakin bir köpek olacaktır. Şayet iyi eğitilmez ise saldırgan olabilmektedir. Bu cins köpekler oldukça zeki olmalarına rağmen ancak uzman sahipler tarafından eğitilmelidirler. Duydukları seslere ve gördükleri yabancılara karşı çok fazla havlaya bilmektedirler.  Bu cinse ne kadar iş verirseniz o kadar mutlu olacaktır. Hareket halinde olmak onu çok mutlu eder. Kısa ve parlak tüylere sahiptir. Orta derecede tüy dökmektedir. Çok fazla fırçalanma gerektirmez. Ortalama 11 ile 13 yıl arasında yaşayan Rottweiler cinsi köpeklerin erkekleri 61 – 69 cm yüksekliğinde ve 43 – 59 kg ağırlığındadır. Dişi köpekler ise 56 – 63 cm yüksekliğinde ve 38 – 52 kg ağırlığa sahiptirler.

Amerikan Cocker Spaniel

Ortalama 12 ile 15 yıl arasında yaşamaktadırlar. Eğitim ve birlikte yaşam konusunda Amerikan Cocker Spaniel cinsi köpeklere tutarlı davranılmalıdır. İyi birer av köpeği ve ev arkadaşıdır. Eğitim konusunda hevesli olsalar da aşırı eğitim verildiğinde sıkılırlar. Tüyleri düzenli olarak fırçalanmalıdır. Çok neşeli bir ırktır. İyi bir eğitim almazsa söylediklerinizi yapmama konusunda ısrarcı olabilirler. Bu köpek ırklarının çocuklarla da arası iyidir. Günlük egzersizlerini yaptırdığınız zaman bu cinsi apartmanda da besleyebilirsiniz. Her gün dışarı çıkartıp gezdirmelisiniz. Uzun ve sık tüylere sahip bu ırkın tüylerinin renkleri farklı renklerde olabilir. Başka hayvanlarla yaşama konusunda biraz tedirgindir. Erkek Amerikan Cocker Spaniel cinsi köpekler 36 – 38 cm yükseliğinde ve 10 – 14 kg ağırlığındadır. Dişileri ise 35 – 37 cm yüksekliğinde ve ortalama 10 – 14 kg ağırlığa sahiptirler.

Chihuahua (Şivava)

Süs köpeği kategorisinde yer alan Chihuahua ırkı köpekler, oldukça küçüktürler. Bazıları kısa tüylü bazıları ise uzun tüylüdür. Bu köpek cinsleri size fazlasıyla sevgisini gösterecektir ve sizden ona sevgisini göstermenizi bekleyecektirler. İnatçı, kıskanç, kibirli ve aynı zamanda hayat doludur. Kızdırıldığı taktirde ısırma eğilimi vardır. Bu nedenle çocuklar için uygun değildirler. Bu ırk eğitim konusunda çok iyi olmasa da iyi bir eğitmen ile istenilenleri yapabilecektir. Sahiplerinin yüzlerini yalamayı çok severler. Soğuğa dayanıklı değildirler. Soğuk havalarda üşümemesi için üzerine kıyafet giydirilmelidir. Ev ortamı için oldukça idealdirler. Erkek ve dişi Chihuahua ırkı köpekler 15 – 23 cm yüksekliğinde ve 1 ile 3 kg arasında olmaktadır.

Jack Russell Terrier

 Küçük fakat dayanıklı bir yapısı vardır. Jack Russel Terrier cinsi köpekler yaşamı ve hareketi oldukça sevmektedirler. Yavru iken sosyalleştirilmesi gerekmektedir. Eğitim vermek istiyorsanız bu köpeğe karşı oldukça sabırlı olmalısınız. Zeki olmakla birlikte söz dinlememe huyuda vardır. Çok fazla ilgi beklemektedir. Şayet evde yalnız bırakırsanız eşyalarınıza zarar verebilir.

Amerikan Pitbull Terrier

Oldukça saldırgan olarak bilinen Pitbull cinsi köpekler, iyi bir eğitimle birlikte gayet sakin, sevecen ve itaatkar bir köpek olacaktır. Eğitimi oldukça zor olan bu cinsi herkes kolaylıkla besleyemez. Kendilerine güveni oldukça yüksektir ve tam bir savaşçı köpeğidir. Düşmanı ile ölesiye dövüşür. 12 ile 14 yıl arasında yaşamaktadır. Evde yetiştirilmesi pek mümkün değildir. Bu köpekler için bahçeli evler tercih edilmelidir. Çeneleri 1 ton ağırlığı çekebilecek kadar güçlüdür. Her ne kadar Pittbull Terrier cinsi köpekleri beslemek 10 yıldır ülkemizde yasak olsa da halen beslenmeye devam ediliyor ve oldukça popüler bir ırk.

Pug

Oyun oynamayı çok seven bir ırktır. Yaramazlıkları ile dikkat çekmektedir. Sahibine oldukça bağlıdır. Pug cinsi köpeklere ceza vermeniz onları küstürecektir. Bu cinse karşı oldukça duyarlı ve sakin davranmanız gerekmektedir. Ortalama 12 – 15 yıl arasında yaşamaktadırlar. Aşırı sıcak ve soğuğa dayanıklı değildirler. Apartmanda besleyebileceğiniz bir ırktır. Bahçeli evleri aramazlar ve evde de gayet sessizdirler. Tüyleri kısa olduğundan çok aşırı bakım istemezler. Pug cinsi köpeklerin erkekleri 30 – 36 cm yüksekliğinde ve ortalama 6 – 9 kg ağırlığındadır. Dişi köpekler ise 25 – 30 cm yüksekliğinde ve ortalama 6 ile 8 kg arasında ağırlığa sahiptirler.

Kangal

Sivas Kangalı olarak bilinirler. Sahiplerine karşı çok fazla korumacı ve sadık bir ırktır. Sıcaktan çok fazla hoşlanmayan bu tür, ilk defa köpek besleyecekler için çok uygun değildir. Anadolu’da uzun yıllardır koruma ve bekçi köpekliği yapmıştırlar. Eğitilmeye çok fazla meraklı olmasalar da iyi bir eğitmen ile bu ırka her şeyi yaptırabilirsiniz. Apartmanda beslenebilecek bir hayvan değildir. Büyük cüsselidir ve geniş alanlarda dolaşmayı sever. Yılda iki kez tüy dökmektedir ve düzenli fırçalanması gerekmektedir. Erkek Sivas Kangalı 74 – 81 cm yüksekliğe sahip olup ortalama 50 – 60 kg ağırlığındadır. Dişi kangallar ise 71 – 79 cm yüksekliğinde ve ortalama 41 – 49 kg ağırlığındadır.

Yazar: Violet

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.