Topraksız Tarım Nedir?

/ 21 Haziran 2017 / 454 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (oy yok)
Loading...

Topraksız tarım olur mu demeyin evlerde de balkon, teraslarınızda toz, toprak ve çamur olmaksızın yetiştirme imkânız var. Bu sistemlerle aileler kendi mutfak ihtiyaçlarını da karşılayabilirler.

Tarihçesine bakıldığında yeni bir buluş olmayan  topraksız tarım Kaliforniya Üniversitesi’nden Profesör Doktor William Gericke tarafından İlk kez 1930 yılında İngiltere’de temelleri atmıştır. Hollanda tarafından geliştirilmiştir. Türkiye’de Antalya’da Agroser adlı serada ilk olarak 1995’de kullanılmaya başlandı. Bugün daha da yaygınlaşan yöntem, özellikle ihracat ağırlıklı üretim yapan seralarda kullanılıyor. İç pazara da rekabet şansı pek bulamayan topraksız tarım ürünlerinin maliyeti biraz daha fazla oluyor. Avrupa’da alıcısı çok olan bu ürünün Türkiye için pahalı. Türkiye’de bu yöntemle genellikle biber ve Domates beraber az da olsa çiçek yetiştirilmekledir.

Peki, Topraksız tarım nedir?

Her türlü tarımsal bitki üretimin; durgun veya akan besin eriyiklerinde, sis şeklinde verilmiş besin eriğinde veya besin eriyikleri ile beslenmiş katı ortamlarda yapılmasına topraksız tarım denmektedir. Daha açık bir ifadeyle toprağın yerini bitki türünün ihtiyaç duyduğu oranda hazırlanmış solüsyon veya “perlit”e emdirilmiş besin maddeleri toprağın yerini alıyor. Damlama sistemiyle ya da doğal buharlaşma yoluyla su veriliyor.

Topraksız tarımın amacı nedir?

Bitkilerin gelişmesini besin solüsyonu ile sağlamak, bitkilerin besin madde ve su gereksinimlerini stres oluşturmadan(Stress bitkinin verimini etkileyen önemli faktörlerden biridir.) karşılamakta ve bunu en ekonomik bir şekilde gerçekleştirmektir.

Neden Topraksız Tarım?

Bugün birçok Amerika, Kanada ve Avrupa ülkesinde, sera üretiminde % 90’lara varan oranlarda topraksız yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Topraksız Tarımın Nedenleri:

Daha kaliteli ürün almak,

Bire beş veriyor,

Enerji ve iş gücü tasarrufu yapmak,

Toprak kaybını önlemek,

Aşırı gübre ve su tüketimi önüne geçmek,

Toprak yoğunluğu

Hastalık, zararlı ve yabancı ot sorunu çözmek için topraksız tarım yapılmalı.

Topraksız tarım neden tercih ediliyor?

Su Tasarrufu: Toprakta yapılan tarımda bitkilere verilen su toprağın su tutması ve buharlaşma nedeniyle su fazlaca kullanılıyor. Topraksız tarımda su kontrollü bir şekilde bitkilere verildiğinden su israfı önlemiş oluyor.

Bire Beş veriyor: Dengeli bir beslenme ve hammadde farklılığıyla bitkilerden çok hızlı verim alınabiliyor. Bitkilere gerekli olan besin elementi zamanın da ve gereken miktarlarda verildiği takdirde toprağa göre beş kat kazanmak mümkün olabiliyor.

Daha Az Enerji ve İş gücü: İş gücünde tamamen teknoloji ve otomasyona dayalı yapılan tarımlarda önemli kazançlar elde ediliyor. Isıtma ve havalandırma gibi iklimlendirme çalışmalarından enerji tasarrufunda çok iyi sonuçlar alınıyor.