Thomas Edison (1847-1931) Kimdir?

/ 17 Haziran 2017 / 417 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (oy yok)
Loading...

Birçok dalda icatlar yapmış olan Thomas Alva Edison, 1847’de, Ohio’nun Milan kasabasında doğmuştur. Sadece üç ay örgün öğrenim görmüştür ve okul müdürü zekasının az gelişmiş olduğuna hükmetmiştir!

Edison, ilk icadı olan elektrikli oy kaydediciyi henüz yirmi bir yaşındayken yarattı. Bu aygıt hiç satmadı ve bunun üzerine Edison daha kolay pazarlanabileceğini düşündüğü icatlar üzerinde yoğunlaştı.

Oy kaydediciyi icat etmesinin üzerinden fazla zaman geçmeden, kırk bin dolara sattığı gelişmiş bir stok takip sistemi icat etti; bu fiyat o zamanlar için muazzam bir meblağdı. Bunu diğerleri takip etti ve Edison kısa sürede hem zengin hem de ünlü oldu. En özgün buluşu muhtemelen, 1877’de patentini aldığı gramofondur. Dünya için daha fazla önem taşıyan icat ise, 1 879’da yaptığı kullanışlı akkor ampul olmuştur.

Edison elektrikle aydınlatma sistemini icat eden ilk kişi değildir.

Birkaç yıl önce ark lambaları Paris sokaklarının aydınlatılmasında kullanılmıştı. Ama Edison’un ampulü, yine O’nun geliştirmiş olduğu elektrik dağıtım sistemiyle birlikte, elektrikle aydınlatmayı sıradan evlerde kullanılmaya elverişli hale getirdi. 1882’de Edison’un şirketi, New York evleri için elektrik üretmeye başladı ve bundan sonra da elektriğin evde kullanımı dünyaya hızla yayıldı.

Elektrik enerjisini evlere dağıtan ilk şirketi kurmakla Edison devasa bir sanayinin gelişmesinin temellerini de attı. Ne de olsa bugün bu gücü kullanan sadece aydınlatma değil, televizyon aygıtından çamaşır makinesine kadar uzanan bir dizi elektrikli ev aletidir. Dahası, elektrik enerjisinin Edison’un kurmuş olduğu dağıtım ağında kullanıma hazır beklemesi, elektriğin sanayide kullanılmasını teşvik etti. Edison sinema makinelerinin ve projektörlerin gelişimine de muazzam katkılarda bulunmuştur. İşitilebilirliğini icat etmiş olduğu karbon vericiyle belirgin şekilde arttırarak telefonda, ayrıca telgrafta ve daktilo makinelerinde de önemli iyileştirmeler yaptı.

Diğer icatları arasında, diktafon, teksir makinesi ve pil vardır. Hepsini sayarsak, Edison binden fazla farklı icadın patentini almıştır ve bu gerçekten de inanılmaz bir rakamdır.

Edison’un hayret verici üretkenliğinin bir nedeni, Menlo Park’ta, bir grup hünerli yardımcıyla birlikte çalıştığı bir araştırma laboratuvarı kurmuş olmasıdır. Bu laboratuvar o günden bu yana onca sanayi şirketi tarafından kurulmuş olan büyük araştırma laboratuvarlarının ilk örneği (prototipi)dir. İçinde birçok insanın takım anlayışıyla çalıştığı modern, donanımlı araştırma laboratuvarı, Edison’un en önemli icatlarından biriydi-ama bunun patentini elbette ki alamazdı.

Edison sadece bir mucit değildi; üretimle de ilgiliydi ve birkaç sanayi şirketi kurdu. Bunlardan en önemlisi, zaman içinde “General Electric” adını aldı.

“Salt bilim adamı” yapısına sahip olmamakla birlikte Edison önemli bir bilimsel keşif de yaptı. 1882 yılında, vakum alanlarının yakınlarında bulunan ve birbirine temas etmeyen iki kablo arasında elektrik akışı olabildiğini keşfetti. “Edison etkisi” olarak bilinen bu kavram, yalnızca çok ilginç bir teori olmakla kalmamış, önemli uygulamaları da yapılmıştır. Zaman içinde, vakum tüpünün geliştirilmesine ve elektronik endüstrisinin temellerinin atılmasına yol açmıştır.

Edison, hayatının büyük bölümünde ileri derecede işitme bozukluğu çekti. Ancak bu engeli hayret verici bir çalışkanlıkla dengeledi, hatta öteye bile geçti. Edison iki kez evlendi (ilk karısı genç yaşta ölmüştü) ve her evliliğinden üçer çocuğu oldu. West Orange,New Jersey’de 1931’de öldü.

 

 

Benzer Konular
Sabina Toziya Kimdir?
Andy Weir Kimdir?
Damla Can Kimdir ?
Nihat Doğan Kimdir ?