Tatlı Su Levreği (Perch) Hakkında Genel Bilgi

/ 28 Haziran 2020 / 797 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3)
Loading...

Tatlı Su Levreği

Tatlı Su Levreği Genel Özellikleri

Percidae familyasından tüm familyaya adını verir. Ağzı büyüktür. Sırt yüzgeçleri oldukça sert ve iki parçalıdır. Ülkemizde genellikle tatlı su levreği, kızılkanat levrek olarak bilinir. Samsun/Çarşamba bölgesinde Japon balığı olarak ta bilinmektedir. Bunun nedeni ise, bu cinsin Japonlar tarafından Hasan Uğurlu ve Suat Uğurlu Barajlarına bırakılmasından dolayıdır. Trakya bölgesinde de testere balığı olarak bilinir. Sonuç olarak bu balığın pek çok ismi bulunmaktadır.

Tatlı su levreği diğer ülkelerde ise perch, European perch, reddei, redfin perch, baars, barsch, perca ve okun gibi isimlerle bilinir.

Tatlı Su Levreği Ne Kadar Büyür?

Tatlı su levreğinin boyu ortalama 20 ile 35 santimetre arasında olup, 18 santimetre üzerindeki balıkların avlanması serbesttir. Bu cinsin boyu en fazla 50 santimetreye ulaştığı görülmüştür.

Tatlı Su Levreği Ne Yer?

Tatlı su levrekleri küçük balıklar, balık yumurtaları ve yumuşakçalar ile beslenir. Levrekler, gün boyunca sürüler halinde dolaşan küçük balıkları kovalar. Sabah ve akşamları oluşan sürü karmaşasından faydalanan levrekler, yalnız olan avı kolayca yakalar.

Tatlı Su Levreği Üremesi

Mart ve Haziran aylarında üreme yapan bu cins ortalama 7-8 derece sularda ürerler. Erkekler eşeysel olgunluğa 2. yıllarında ve 9 ile 10 cm boyunda ulaşır.  Dişiler ise 3. ve 4. yaşlarının sonunda ve ortalama 15 ile 20 cm boyunda eşeysel olgunluğa ulaşır.

Tatlı Su Levreği Nerede Bulunur?

Ülkemizde genellikle kuzey bölgelerdeki akarsu ve göllerde bulunur. Bu akarsu ve göllerin deniz ile bağlantılı acı sularında da bulunabilmektedir. Büyükçekmece, Terkos, Sapanca göllerinde ve bu göller ile bağlantılı nehir ve kanallarında bulunmaktadır. Hasan Uğurlu, Suat Uğurlu barajlarında da bulunan bu cins ayrıca pek çok göl ve akarsuda yakalana bilmektedir.

Sonbaharda su yüzeyinin soğuması ile birlikte tatlı su levrekleri su yüzeyinden daha sıcak olan derinliklere inerler. Levreklerin diplere inmesiyle avlanmaları sonbaharda daha kolay hale gelir. Levrek avlamak istiyorsanız, bu balığın yüksek basıncı ve durgun suyu sevdiğini bilmelisiniz.

Tatlı su levreği Avrupa’nın pek çok kentinde yaygın bir şekilde bulunmaktadır. Avrupa’da bu kadar yaygın olan bu cins İtalya, İspanya ve Yunanistan’ın yerel balıklarından değildir. Bu ülkelerin sularına daha sonra salınmıştır. Tatlı su levrekleri yakın akrabaları olan ve Amerika’da bulunan yellow perch(perca flavescens) ile çok benzeseler de sadece akrabadırlar.

Tatlı Su Levreği Avı

Eğer bu balığı yakalamak istiyorsanız bulunduğunuz ortamda iyi gözlem yapmalısınız. Levrek olduğunu bildiğiniz suda ilk olarak kendinize taşlık bir alan bulun ve küçük balık sürülerini gözlemleyin. Çoğunlukla küçük balık sürülerinin olduğu yerlerde tatlı su levreklerine rastlanır. Levreği genellikle kayalık ve küçük taşlık alanlarda, dökülen ağaç yapraklarının olduğu yerlerde ve sualtı bitkilerinin olduğu yerlerde bulabilirsiniz.

Levrek avlamak için en uygun zaman yaz aylarıdır. Isının yüksek olduğu ve güneş ışığının en kuvvetli olduğu gün ortasında Levrek kıyıdan biraz uzaklaşır ve daha serin olan açık sulara giderler.  Bakmanız gereken yerlerden biri de akarsuların göllere açılan ağızları olmalıdır.

Tatlı Su Levreği Hangi Yemlerle Avlanır?

Tatlı su levreği oldukça lezzetli bir balık olduğundan, avlanmayı sevenlerin peşinde koştuğu bir balıktır. Yem olarak genellikle canlı solucan ve canlı küçük balıklar tercih edilir. Sahte balıklar, hafif jigler ve slikonlar ile avlanılabilir.

Oldukça hırçın bir balıktır ve hareketsiz yemlerden fazla hoşlanmaz. İyi bir Lrf ve Spin ustası iseniz, bu becerinizi sahte yemlerle mutlaka denemelisiniz.

Tatlı Su Levreği Av Yasağı Ne Zaman?

Av yasağı bölgeden bölgeye değişmekte olup, genellikle 15 Mart ile 15 Haziran arasındaki dönemi kapsamaktadır.   Balıkların üreme dönemlerinde avlanması, balık popülasyonun azalmasına neden olacaktır. İlerideki zamanlarda meralarda balık tutmak istiyorsak, üreme dönemlerinde balıklara istedikleri huzur sağlamamız gerekmektedir.

Tatlı Su Levreği Nasıl Temizlenir?

Bu balığın yüzgeçlerinin sert olmasının yanında derisi de oldukça kalındır. Tatlı su levreğinin güzel tadına varabilmek için zahmetli bir temizleme aşamasından geçmektedir. Levreğin nasıl temizlendiğini aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.