TARIH

Türklerin Tarihte kullandığı takvimler ve özellikleri nelerdir?
Türklerin Tarihte kullandığı takvimler ve özellikleri nelerdir? Türkler geçmişten günümüze güneş ve ay temelli olan 5 farklı takvim kullanmışlardır. Bunlar: 12 hayvanlı Türk Takvimi: Daha çok İslamiyet’ten önceki Türk toplulukları tarafından..
Kırgızlar
Orhun Bölgesi’ne girerek Uygur Devleti’ni yıkan Kırgızlar, merkezi Ötüken olan bir devlet kurmuşlarıdır (840). Kısa bir süre sonra Kitanlar tarafından Orhun Bölge’sinden çıkarılmışlardır. Böylece Orhun Bölgesi Türk yurdu olmaktan çıkıp..
İskitler (Sakalar) – (M.Ö VIII. Yüzyıl-M.Ö II Yüzyıl)
Tarihte bilinen ilk Türk topluluğudur. Bu topluluğa Yunanlar İskit, İranlılar Saka adını vermişlerdir. Batıya başlattıkları göç sonucunda Tuna Nehri’ne kadar ilerlemişlerdir...
Asya Hun Devleti (Büyük Hun Devleti M.Ö IV. Yüzyıl-M.S 216)
“Kutlu vatan” olarak kabul edilen Ötüken’de kurulmuştur. Orta Asya’ da bilinen teşkilatlı il Türk devletidir. Bilinen ilk Hükümdarı Teoman’dır. Teoman Dönemi’nde Çinlilerle Yüe-çiler ve Moğol asıllı Tunguzlarla yoğun mücadeleler yaşanmıştır...
Truva Atı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Savaş sanatında, düşmanı yanıltmak için yapılan en bilindik öykülerin başında Truva Atı Efsanesi gelmektedir. Bir armağan gibi gösterilmiştir fakat amacı Troya yani Truva şehrini ele geçirmeye çalışan Yunanlı askerlerin saklandığı,..
Kommagene uygarlığı ve ünlü nemrut tapınağı
NEMRUT DAĞI VE KOMMAGENE UYGARLIĞI Uygarlığın milattan önce 109 yılında Persli Mithradates Kallinikos tarafından kurulduğu bilinmektedir. Bugünkü Adıyaman şehrinin Kahta ilçesinde bulunan Nemrut Dağı üzerinde bir anıt mezar bulunmaktadır. Bu..
İlk iletişim araçları nelerdir?
Geçmişten günümüze iletişim kat ve kat üzerine koyarak ilerlemektedir.  Tamtamlarla Başlayıp günümüzde internetle birlikte sosyal medyaya kadar gelişme göstermiştir. Peki, telefonun olmadığı cep telefonunun hiç bulunmadığı bir ortamda insanların iletişim..
Mısır piramitleri ve sırları ?
Mısır’ da bulunan  piramitler, Dünyanın yedi harikalarından biridir. Mısır piramitlerinin birçok özelliği bulunmaktadır. Mısır’ da 100′ den fazla piramit bulunmaktadır. Piramitlerin içinde Mısır Krallarına ait mezarlar bulunmaktadır ve çok büyük..
Eski Kuşatma Silahları Nelerdir?
Koçbaşı: Kent kapılarını ve surları yıkmakta kullanılırdı. Koruyucu bir çatısı olabilir ve altında okçular ya da başka askerler bulunabilirdi. Mancınık (catapult): Bu aletle, taşlar ve yanan odun demetlerinden cesetlere varıncaya..
Antik Dünyanın 7 Harikası
Antik dünyanın 7 harikası sıralansa ilk 7 de bu yapılar bulunurdu. Gize piramitleri, Mısır, M.Ö. 2551 -2472. Büyük Piramit, Mısır firavunu Khufu tarafından yaptırılmıştı. Yüksekliği 1 50 metreyi buluyordu ve..