Taipan Yılanı Nasıl Bir Yılan Irkıdır?

/ 23 Nisan 2018 / 426 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (oy yok)
Loading...

Taipan yılanı insanların uzak durması gereken en tehlikeli yılar türleri arasındadır. Taipan yılanları bilinen en zehirli yılan türüdür. Inland taipanı ise en etkili zehre sahip olanıdır.

Eğer ısırılma durumunda acil panzehir bulunamazsa ölüm kaçınılmazdır. Bu nedenle insanlar mümkün olduğunca Taipan Yılanlarından uzak durmalılardır.

Taipan Yılanı

Taipan yılanları nerelerde yaşarlar?

Bu yılan türleri Avustralya’da yaşarlar. Dünyanın en zehirli yılanları gibi Avustralya’da hüküm süren Taipan Yılanları bir ısırığı ile 50’ye yakın insanı öldürebilecek güçtedir.

Taipan yılanlarının üç türü bulunmaktadır. Bunlar;

  • Kıyı Taipanı
  • Inland Taipan
  • Papua Taipanı

Kıyı taipanlarının renkleri kahverengidir. Papua taipanları ise koyu gri renktedirler. Ayrıca solgun altın renginde çizgileri vardır. Bu yılan türleri içinde en zehirli olanı Inland taipanlarıdır.

Papua Taipanı ise Papua Yeni Gine kıyılarında görülür.

Taipan yılanlarının özellikleri nelerdir?

Oldukça hızlı bir vücutları olan taipan yılanları ayrıca güçlü yapıya da sahiptirler. Ancak saldırgan yapıya sahip olmamaları ile bilinirler. Tahrik edilmedikleri sürece saldırmayan Taipan yılanları saldırıya uğramazlarsa genelde kaçarlar. Güçlü zehirleri sayesinde avını etkisiz hale getiren bu yılan türleri bir ısırıkla kanı pıhtılaştırarak avını öldürürler.

Taipan yılanlarının boyları 4 metreye kadar ulaşabilir. Ayrıca bu yılan türleri davranışsal olarak Kara Mamba yılanlarına benzerler. Gelişmiş koku ve görme yeteneği ile avlarını kısa sürede bulabilen Taipanlar etkili zehirleriyle avlarını yakalarlar. Taipan yılanları av olarak ise fareleri ve bandicootlar ile beslenirler.

Taipan Yılanları zehirli midir?

Yazının başında da bahsettiğimiz gibi Taipan yılanları dünyanın en zehirli yılanlarıdır. Öyle ki Kara Mamba’dan 50 kat ve kobra yılanından da 100 kat güçlü zehire sahiptirler. Avıyla arasında mesafe olsa dahi zehriyle avını yakalayabilir. Hatta bazı araştırmalara göre Taipan Yılanları 5 metre ötedeki avını zehriyle etkisiz hale getirdiklerini yazarlar.

Bu yılan türünün en zehirlisi Inland Taipanıdır. Doğada oldukça utangaç olan bu yılan türleri mümkün olduğunca tahrik edilmemelidir. Olası bir ısırılma durumunda ise acil panzehir bulunmalı. Yılanlar savunma amaçlı olmadığı sürece saldırgan tavır sergilemezken bir ısırıkları ile 100 insanı öldürebilecek güce sahiptirler.