Sultan Papağanı Özellikleri Nelerdir? Sultan Papağanı Bakımı

/ 7 Ağustos 2018 / 3.340 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1)
Loading...

sultan papağanı

Sultan papağanı, kakadugiller familyasına ait bir türdür. Bu papağan türü sarı beyaz ve gri renklere sahiptir. Alacağınız sultan papağanının konuşmasını istiyorsanız özellikle erkek sultan papağanlarını tercih etmelisiniz. Dişi sultan papağanları konuşma konusunda biraz tembeldir. Papağanlar ilgi bekleyen canlılardır. Aldığınız papağanla ilgilenip konuşursanız, papağanınızın konuşma yeteneği de günden güne gelişecektir.

Peki, bir sultan papağanının erkek olduğunu nasıl anlayabilirim? diye düşünüyorsanız bunun için papağanın kulak kısımlarında bulunan renklere dikkat etmelisiniz. Bu cinsin kulak arkasındaki turuncu renkler açık renkte ise, bu papağanın dişi olduğunu gösterir. Şayet turuncu renk koyu ise buda papağanın erkek olduğunu gösterir. Ayrıca erkek sultan papağanlarının göz çevresindeki tüyler sarı renkte olurken, dişi papağanlarda ise bu renk beyaz ve gridir.

sultan papağanı ne yer?

SULTAN PAPAĞANI NE YER?

Sultan papağanları yemeyi seven kuşlardır. Bu cinse alacağınız yemlere dikkat etmelisiniz. Yemleri açık veya kapalı olarak petshoplardan temin edebilirsiniz.  Açık bir şekilde alacağınız yemin böceklenmemiş ve taze olmasına dikkat edin. Sultan papağanı yemi, muhabbet kuşu yeminin biraz daha gelişmişidir. İçerisinde parçalanmış fındık ve tuzsuz çekirdekte bulunmaktadır.  Bu cinse sadece muhabbet kuşu yemi vermeniz yeterli olmayacağından, papağan için hazırlanmış yemleri tercih etmenizde fayda vardır.  Çünkü sultan papağanları tuzsuz çekirdeği çok sevdiklerinden çok fazla tüketebilirler.  Ve bu besinin fazla tüketimi papağanın karaciğerinde yağlanmaya neden olur. Aldığınız yemin içerisinde de şayet çekirdek fazla ise, yeme bir miktar muhabbet kuşu yemi karıştırabilirsiniz. Ayrıca aldığınız yemlerin kaliteli olup olmadığını anlamak istiyorsanız küçük bir testte yapabilirsiniz. Aldığınız yemlerin bir miktarını ilkokulda yaptığımız fasulye çimlendirme işlemi gibi çimlenmeye bırakabilirsiniz. Şayet bıraktığınız yemin %70’inden daha azı çimlenmiş ise papağanınızın yemini değiştirmelisiniz.

Genellikle sultan papağanı besleyenler papağanlarına ilaçla vitamin takviyesi yapmaktadır. Şayet papağanınız sebze ve meyve tüketiyorsa ilaç takviyesine ihtiyaç duyulmaz. Hazırlayacağınız elma (çekirdek vermemeye özen gösterin), havuç, haşlanmış patates, yeşil ve kırmızı biber, haşlanmış pirinç, brokoli ve ıspanağı haftanın bir ya da iki günü papağanınıza vermeniz durumunda, bu besinler papağanınızın ihtiyaç duyduğu vitaminleri karşılayacaktır. Peki bu karışımı nasıl hazırlayacaksınız? Bütün bu besinleri küçük küçük kesip papağanınızın yem kutusuna koyabilirsiniz. İlk seferde yemiyorsa birkaç kez daha bu karşımı hazırlayarak papağanınıza verin. Sonraki seferlerde bu besinleri yemeye başlayabilir. Şayet üç dört defa denedikten sonra tekrar bu besinleri yemezse, o zaman papağanınıza ilaç takviyesi yapabilirsiniz.

sultan papağanı bakımı

SULTAN PAPAĞANI BAKIMI

Sultan papağanının da temel bakım ihtiyaçları bulunmaktadır. Öncelikle içinde rahat edebileceği bir kafesi olmalı. Kafese su kabı ve iki tane de yem kabı koymalısınız. Bu kapların birine kuru yemleri, diğerine de yukarıda belirttiğimiz sebze ve meyveleri küçük bir şekilde dilimleyerek koyabilirsiniz. Sultan papağanları dalları ve palmiyeleri çiğnemekten de hoşlanır. Kafesine bunları da koyabilirsiniz. Ayrıca kafesine tünek ve oynayabileceği oyuncaklarda koyabilirsiniz. Sultan papağanı tüneklerden çok hoşlanmaktadır ve bir tanesini kendine seçtiğini ve sürekli onda uyuduğunu görebilirsiniz.

Papağanınızın suyunu günlük olarak değiştirmeli ve içme suyu tercih etmelisiniz. Haftada bir iki gün ise su kabına bir iki damla elma sirkesi damlatabilirsiniz. Kafesinin temizliğini de düzenli bir şekilde yapmalısınız.

Papağanınızı çikolata, alkollü içecek, avokado, soğan, domates yaprağı, mantar, kafeinli içecekler ve pişmemiş baklagillerden uzak tutmalısınız. Bu yiyecekler papağanınızın sağlığını kötü yönde etkileyecektir. Ayrıca çürümeye başlamış meyve ve sebzeleri de kafesten almalısınız ki üzerlerinde bakteri üreyip papağanınızın sağlığını kötü yönde etkilemesin.

sultan papağanı eğitimi

SULTAN PAPAĞANI EĞİTİMİ

Sultan papağanları oldukça cana yakın hayvanlardır. İnsanlarla oynamayı, parmakta ve sırtta dolaşmayı oldukça severler. Sahiplendiğiniz papağana ilk yapmanız gereken onun güvenini kazanmaktır. Hiçbir şekilde papağanı korkutmayın ve  zorla tutmaya çalışmayın. Papağanınızı sahiplendikten sonraki iki hafta kafesinden çıkarmayın. Kafesini sakin bir yere bırakın ve ortamı tanımasına isin verin. Bu süreçte papağanınız ile fazla ilgilenmeyin ve kafesinin önünde ani hareketler yaparak onu korkutmayın. Sultan papağanı dal darını çok sevmektedir. Ortama alıştığını düşündüğünüzde ona bu yiyecekten verebilirsiniz. Şayet elinizde dal darı yoksa çekirdek veya yeşillik de verebilirsiniz. Bu yiyecekleri kafes dışından uzatın ve yemesini bekleyin. Elinizden yemeye başlaması biraz zaman alabilir. Şayet kafese uzattığınız yemeği yemeye başladıysa artık papağanınızı parmağa alma çalışmalarına başlayabilirsiniz. Elinizi kafesin içerisine uzatın ve vereceğiniz yemi yemesini bekleyin. Eğer elinizi ısırırsa sakın elinizi kafesten geri çekmeyin. Bu papağana istemediği bir durumdan kurtulmak için çözüm yolu olarak görünecektir ve sonraki denemelerinizde de tekrardan elinizi ısıracaktır. Sakin olun ve elinizi kıpırdatmayın bir süre sonra papağanınız elinizden de yemeye başlayacaktır. Sadece biraz sabırlı olmalısınız. Elinizden yemeye başladığında artık papağanınızı kafesten çıkarma vakti gelmiş demektir. İşaret parmağınız ile kafesten çıkarmayı deneyin. Dışarıda iken parmağınızda dolaşması zaman alabilir bu konuda aceleci olmayın. Artık elinize rahatlıkla çıkabiliyorsa papağanınız evcilleşme sürecini tamamlamış olacaktır. Sonraki aşamada ise papağanınıza elinize çıkması, gitmesi ve gelmesi gibi komutlar verin. Aynı komutları vermeye dikkat edin ve komutunuza uyan papağanınızı da ödüllendirmeyi unutmayın. Papağanınıza konuşmasını istediğiniz kelimeleri sürekli olarak tekrarlayın. Bu kelimeler ilk etapta kolay olmalıdır. Kuşunuz gırtlaktan bir ses çıkarıyorsa, öğrenmesini istediğiniz kelimeyi söyleyin ve muhakkak ki papağanınızı ödüllendirin ki bu onu teşvik etsin. Ödüllendirme sevdiği bir yiyecek, onu okşamanız veya öpmeniz olabilir. Eğitim konusunda unutmamanız gereken şey papağanınıza karşı sevgi dolu ve sabırlı olmanız gerektiğidir.

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.