St. Pierre Anıt Müzesi

/ 14 Ocak 2018 / 399 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (oy yok)
Loading...

St. Pierre (Aziz Petrus) Kilisesi, dünyanın bilinen ilk mağara kilisesi ve Hristiyanlığın ilk kiliselerindendir. Kilise Antakya-Reyhanlı yolu üzerinde olup kente 2 km uzaklıkta bulunan Habib-i Neccar Dağı yakınındadır. Doğal bir mağara iken eklemeler ile kiliseye dönüştürülmüştür.

İsa’nın 12 havarisinden biri olan St. Pierre, M.S. 29-40 tarihleri arasında Antakya’ya gelmiş ve burada Hristiyanlığı yaymaya çalışmıştır. İlk dini toplantının yapıldığı St. Pierre kilisesinde ilk kez cemaat Hristiyan adını almıştır ve bu yüzden de bu kilise Hristiyanlığın ilk kilisesi olarak bilinmektedir.

1963 yılında St. Pierre Kilisesi Papa VI. Paul tarafından hac yeri olarak ilan edilmiştir. Bu nedenle her yıl 29 Haziranda burada tören düzenlenir. Ayrıca St. Pierre Kilisesinin Hristiyanlığın mezheplere ayrılmadan (Katolik, Ortodoks, Protestan) önceki ilk kilisesi olduğu da kabul edilir.

Kilise, Haçlılar tarafından 12. ve 13. yüzyıllarda ön cephesine yapılan ilave inşaat ile gotik tarzda bir kiliseye çevrilmiştir. Mağaranın tabanında 4. ve 5. yüzyıllara ait ve tahrip olmuş mozaik kalıntıları, duvarlarında ise freksler bulunmaktadır. Kilisenin içinde ayrıca St. Pierre’nin heykeli ve kutsal su bulunmaktadır. Mağarada ayrıca cemaatin saldırılardan gizlice kaçmasına yarayan bir de tünel bulunmaktadır.