Sigarayı Bırakmanın Zor Ama Kesin Yöntemi

/ 19 Aralık 2017 / 461 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (oy yok)
Loading...

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, dünyada 1 milyar 300 milyon insan sigara içiyor. Türkiye’de ise bu sayı 17 milyon olarak belirtiliyor. Sigara içen insanların fizyolojik ya da psikolojik zararlarından ötürü bırakmak istemesine rağmen çoğu insan başarısız oluyor. Eğer sizde sigaranın sizi nasıl esir aldığını bilmek ve sigarayı bırakmak istiyorsanız, benzersiz makalemizi sizin için hazırladık. Sigarayı bırakmak için sigarayı iyi tanımanız gerekir.


Sigarayı bırakmak için okuduğunuz 100’lerce makale ve yöntemden sonra burada da ne yazılmış bir bakalım dediniz. Peki o halde okuyacağınız en ilginç makaleye hazır olun. Hadi başlayalım.

Sigara içerken, dışarıdan size bakan birinin sizi böyle mi,

Yoksa böyle mi gördüğünü düşünüyorsunuz?

Eğer Messi gibi bir görüntünüz varsa ve kendinizi Brad Pitt gibi hayal ediyorsanız. Orası sıkıntı. Bu psikolojik olarak da bağlandığınızı, bilinçaltınızın size oyun oynadığını gösterir.

Şimdi Altair’in Sigarayı bırakma yöntemine geçelim. Sigarayı bırakmanın yöntemi ‘’Sigarayı Bırakmamaktır.’’
Şöyle ki;
4 günlüğüne sigarayı bırakacaksınız. Sonrasında tekrar içeceğinize kendinizi iyice inandırın. Zaten öyle yapacaksınız.

Bu 4 günlük süreçte nelerle karşılaşacaksınız? Bu yöntemin mantığı nedir?

Arkadaşlar çoğunuz sigarayı bırakma fikrini hayal bile edemiyor. Kesinlikle denemiyor bile. Çünkü bırakamayacağınızı düşünüyorsunuz. 2 saat içmeyince ne yapacağını bile bilmeyen ben, sigarayı nasıl bırakırım diye düşünüyorsunuz. Sigarayı bırakmamak şartıyla, kendimizi 4 gün sigara içmeyeceğimiz şekilde ayarlamamızın sebebi bu. Tamamen bırakmıyorsunuz. Sadece 4 günlüğüne, vücudunuzu gözlemlemek için bırakıyorsunuz. Ve ‘’korkunç fikir’’ algınızı kırmış oluyorsunuz.

Bu süreçte neler yaşayacağız?

Arkadaşlar tam 19 saat sonra inanılmaz bir kriz geliyor. Gerçekten çok baskılı ve dayanılmaz. Bizzat yaşayıp atlattığım krizdir. Atlattıktan sonra ise o sigarayı içmiş gibi sakinleşiyorsunuz. Yani sigarayı bırakan bir insan hayatı boyunca yoksunluk yaşamaz. Veya bıraktığı süreç içinde sürekli yoksunluk yaşamaz. Sadece krizler geldiğinde yaşar. Atlatırsa sigara içmiş gibi olur. Sakinleşir.

Bu krizi atlatmanın tek yolu kafanızı başka bir şeyle meşgul etmektir. Ağzını değil kafanızı, unutmayın. Yani çok sevdiğiniz ve merakla beklediğiniz bir dizi bölümü pekâlâ bu krizi atlatmanızı sağlayacaktır. Ben bu krizi İçerde dizisinin bir bölümüyle denk getirerek atlatmıştım. Ya da beyninizi yoracak bir iş yapmanız. Bunun sebebi beyninizi kandırmaktır. Yani siz beyninizi bir şeyle meşgul edince o sigarayı size hatırlatacak zamanı bulamıyor. Bu sayede krizi atlatıyorsunuz. Daha sonra diğer kriz gelene kadar rahat oluyorsunuz. Krizi atlatınca sanki 1 paket sigara içmiş gibi hissediyorsunuz. Ama fazla düşünüp zorlamayın, bir anda tekrar krize girmeyin.
Yani kendi kendinize ‘’Vay be şu an canım sigara istemiyor. Sanki içmiş gibiyim. Şu an içsem kusarım. İçsem ne olur acaba? ‘’ gibi uzatmaya devam ederseniz tekrar bir krize sebep olursunuz. Uyuyan devi uyandırırsınız.

2. Kriz ne zaman gelir?

2. Kriz 32. Saatlerde geliyor. 1. Krizden daha zayıf. Ve daha az zamanda atlatılacak şekilde. Bu krizleri nasıl tanımlarsınız biliyor musunuz? Beyniniz size diyor ki ‘’ Ya hemen sigara içip bana nikotin ver. Ya da ben başka bir yol bulacağım.’’ Dolayısıyla siz o sigarayı içmeyince, başka bir yol bulup krizi çözümlüyor. Onun da suçu yok. Yıllarca alıştırdığınız, kanınıza karıştırdığınız uyuşturucu maddeyi ona vermiyorsunuz. O da sorun ne? Diye soruyor size. Siz vermeyince de bir süre sonra endorfin salgılar. Endorfinin salgılanmasıyla mutlu olursunuz. Fakat siz krizi atlattığım için mutlu oldum sanırsınız. Oysa Beyin nikotin krizini atlatmanın yolunu endorfin salgılayarak çözmüştür.

Normalde nikotin uyuşturucu ve geçici mutluluk salgıladığı için beyin endorfin salgılamaya gerek duymaz. Siz Nikotin almayı bırakırsanız, beyin de mecburen endorfin salgılar ve sizi yatıştırır. Bunu 1 hafta kadar yaparsanız, beyniniz artık ona nikotin vermeyeceğinizi düşünür ve sürekli endorfin salgılama işine geri döner. Böylelikle bir daha krize girmezsiniz.

Sonraki krizler ise ardı ardına geliyor arkadaşlar. 19. saat krizini atlattınız, 32. Saat krizini de atlattınız. Bu noktadan sonra 4-5 saatte bir kriz bile denilemeyecek şekilde vücut sizden nikotin ister. Bunu şuna benzetebilirsiniz. 19 ve 32. Saatlerde sizi zorlarken diğerlerinde sadece kibarca rica eder. Def etmesi daha kolaydır. Altını çizerek bir daha söylüyorum. Bu krizleri atlatmanın yolu beyninizi bir şeylerle meşgul etmek, sigarayı düşünecek fırsat bırakmamaktır. Ağır geometri sorularını çözerseniz krizi hissetmezsiniz bile. Çünkü beyin sigara isteyecek zamanı bulamayacak, işlemlerle uğraşacaktır.

Dizi veya film izlerseniz de analiz yapın hesaplayın konuşun. Beyninizi meşgul edin. Bunu iyice anladığınızı düşünüyorum.

Peki 4 gün boyunca bunları yaptınız. Krizleri başarıyla atlattınız. Sonra ne yapacaksınız? Sonrası size kalmış arkadaşlar. Ben sigarayı içmeye devam ettim sonrasında. Neden? Çünkü kendime sigarayı bırakabileceğimi ispatlamış oldum. Yani ben irade sahibiyim, sigarayı istersem bırakırım. Ama bir bağ kurduğum sevdiğim sigarayı bırakmak istemiyorum. Alışkanlık veya bağımlılık değil dikkat edin. Sevmek. Sevdiğim için bırakmıyorum.

4 günlük bırakmadan sonra zaten kriz olmaz. Beyniniz artık ona nikotin vermeyeceğinizi kabul edip eski işlevlerine dönmüş, kalbiniz ciğerleriniz kendini onarmaya başlamış. Hepsi bir daha nikotin almayacağınızı düşünüyor. Yani vücudunuzu çoktan terk etmiş olan nikotini artık alıp almamak psikolojik kararınız oluyor.

Kısaca ilaçlar hakkında da bir şeyler söyleyelim. Yukarda ne yaptık? Beyine nikotini bıraktığımızı ve ona artık vermeyeceğimizi kabul ettirdik. Daha sonra o da endorfin üretmeye başladı. Sorun çözüldü. Beyin vermeyeceğimizi anladığı için sorunu da çözdüğü için bize artık kriz yaşatmıyor. Israrla istemiyor. Kibarca istemeyi de bıraktı. Peki bu ilaçlar ne yapıyor? Beyine nikotini ilaçla veriyor. Ne kadar komik değil mi? Beyniniz veya vücudunuz için nikotini nasıl aldığınızın hiçbir önemi yok. Onu nikotine siz alıştırdınız. Nasıl verirsen ver. İster sigarayla ister ilaçla. Nikotini verirsen susar.

İnsanlarda bu ilaçları içince canım sigara istemiyor der. Arkadaşım nasıl istesin ki? Sen zaten ihtiyacı olan seni krizlere sokan baskılarla istediği nikotini ona veriyorsun. İlacı bırak bakalım ne olacak? Beyniniz size o krizleri yaşatmadan asla nikotinden kurtulmaz. Çünkü daha önce siz onu nikotine alıştırırken, o endorfin üretimini durdurdu. Siz nikotin alıyorsunuz ve sakinleşiyorsunuz diye asıl olan hormonu durdurdu. Ve size ağır krizler yaşatmadan o hormonu tekrar kendisi üretmeye başlamayacaktır.

Sigaraya 4 gün ara vererek bu krizleri atlatın. Daha sonra sigara içip içmemek sizin psikolojik kararınız. Bir daha krize girmeyeceğinizden emin olabilirsiniz. Eğer sigarayı bırakmak istiyorsanız, tadından yenmez zaten. Sigarayı düşman olarak görüyorsanız, size düşmanınızı tanıttım. Nasıl alt edeceğinizi de anlattım. Gerisi sizin elinizde. Ben sigara içiyorum ve zararını görmeye başladığım anda 4 günlük krizleri atlatıp rahatça bırakırım. Çünkü düşmanımı iyi tanıyorum. Nasıl yeneceğimi de biliyorum. Daha önce birçok kez yenerek, kendime bunu ispatladım. Ama seviyorum. Kişisel olarak zarar verdiğini hissedene kadar bırakmayacağım.

Size bırakmanızı tavsiye ediyorum. Bırakmadığınız takdir de ise sorumluluklarınızı bilmenizi, insanları, çocukları dumanınıza maruz bırakmamanız gerektiğini bilin. Hoşçakalın.