Sigarayı Bırakmada Kullanılan İlaçlar Nelerdir?

/ 16 Temmuz 2017 / 365 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (oy yok)
Loading...

Sigara bırakmada etkin farmakolojik (ilaçlı) tedaviler tanımlanmıştır ve sigara içen bütün olgulara bu tedavi seçenekleri sunulabilir. Öncelikle sigara içen olgunun tanınması gerekir bu nedenle olgularla yapılan her klinik görüşmede sigara içim davranışı sorulmalı ve kayda geçilmelidir. Sigara içen olguya bu rehberin önceki bölümlerinde yer verilen kısa klinik görüşme ile yaklaşımda bulunulabilir. Görüşme sırasında hastanın sigara bırakma konusundaki kararlılığı ve nikotin bağımlılığı tespit edilir. Sigara bırakma girişiminde olan kişiye motivasyonel destek ile birlikte etkinliği kanıtlanmış farmakolojik seçeneklerden birinin uygulanması sigara bırakma başarısını artırır.

Nikotin Yerine Koyma Tedavisi

Nikotin yerine koyma tedavisinin amacı, sigaranın bırakılmasını izleyen dönemde ortaya çıkan nikotin yoksunluk semptomlarını gidermektir. Nikotin yerine koyma tedavisi nikotin bağımlılığı olduğu saptanan kişilere hekim kontrolünde uygulanmalıdır. Fagerström

Bağımlılık testine göre orta ve yüksek nikotin bağımlılığı saptanan olgular sigarayı bırakırken nikotin yerine koyma tedavisinden yarar görürler. Kişide yüksek veya orta derecede nikotin bağımlılığı saptanırsa, günde 15 adetten fazla sigara içiyorsa veya hafif derecede bağımlı olmasına rağmen sigarayı bırakmak için kullandığı diğer yöntemlerden fayda görmemişse nikotin yerine koyma tedavisi uygulanır. Nikotin yerine koyma tedavisinde günümüzde kullanılan nikotin formları, sakız, nazal sprey, oral inhaler ve transdermal bantdır. Ülkemizde transdermal bant ve sakız formları bulunmaktadır.

Bupropion HCL

Bupropion; nontrisiklik, aminoketon antidepressif bir ajandır. Norepinefrin ve dopaminin nöronal geri alınımının zayıf inhibitörüdür. Dopaminerjik ve/veya noradrenerjik mekanizma ile aktivasyon gösterip, nikotin yoksunluk belirtilerinin yoğunluğunun azalmasına neden olur.

Vareniklin

Nikotin beyinde birçok bölgede loküle, pentamerik, α ve β subünitelerini içeren nikotinik asetil kolin reseptörlerine bağlanarak etkisini gösterir.