Sibirya kurdunun özellikleri

/ 2 Haziran 2017 / 490 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (oy yok)
Loading...

Dünyaca ünlü bü köpek namını yıllar önce alaskada yaşanan bir salgından alıyor, bu salgında ( difteri hastalığı ) ilaç tedarik işinde sibirya kurdu görev yapmıştır.

Sibiryada Chukshi halkı bu köpeği ilk olarak bekçi, çoban ve kızak çekmek için kullanmıştır. Ayrıca bu halk ezelinden beri kurtları beslemekte başarılıdır. Sibirya kurtları oldukça sevgi dolu ve dost canlısı hayvanlardır. Mavi gözleri ve dış görünüşleri ile oldukça dikkat çeken bu ırk özgürlüklerine çok düşkün ve inatçıdırlar. Çocuklardan çok hoşlanırlar… Fareler ve kuşları avlamak en sevdikleri iş olması ile beraber evde beslenen sibirya kurdu evdeki herşeyi kemirebilir. -50 – 60 derecelerde yaşam sürdürebilir ve sıcak havadan asla hoşlanmazlar. 10 15 yaşına kadar yaşam sürdürüp 20 25 kg arası değişen bir ağırlıkları olur çok fazla uyumazlar. Oldukça güçlülerdir

Evcil veya doğada hiç fark etmez sibirya kurdu çok zeki, pratik, güçlü, oyuncu, inatçıdır. Bakıcılarına çok sadık hayvanlardır. Bazı eğitimleri zor olsada ( tuvalet ) başarmamanız imkansız değildir. Çok zeki olduklarından dolayı zaman zaman sizin ile inatlaşabilir ve kendi istediği şeyleri yapabilir. Son olarak, hem hayvanlar ile hemde insanlar ile oldukça iyi geçinen bir tür diyebiliriz.

NOT : Sibirya kurtları yalnızlıktan hiç hoşlanmazlar eğer bu cins köpek yetiştirmek istiyorsanız birden fazla yetiştirmelisiniz.