Şevkat Yerimdardaki Bozkır kimdir?

/ 19 Haziran 2017 / 340 Görüntüleme / yorumsuz

Mazlum Çimen, Fox’un sevilen dizisi Şevkat Yerimdar’da Bozkır karakterini canlandırmaktadır. Bozkır;  türkü söylemeyi, bağlama çalmayı çok seven Türk Halk Müziğine aşık bir karakterdir. Eşi Gülperi ve kızı Tezene ile birlikte mahalleye yeni taşınan bir ailedir. Bozkır, kızının İsmail’le olan yakınlaşmasından rahatsızlık duymaktadır.

Mazlum Çimen Kimdir

18 Haziran 1958 tarihinde Kahramanmaraş’ta dünyaya gelen Mazlum Çimen aslen Tuncelilidir. Babası halk müziği sanatçısı olan Nesimi Çimen’dir. Mazlum Çimen’in ailesi İstanbul’a göç ettiğinden dolayı eğitim hayatına burada başlamıştır.

Başarılı sanatçı, İstanbul Devlet Konservatuarı Keman bölümüne girmiş, ardından aynı okulun bale bölümünü bitirmiştir.

Ünlü müzik bestecisi Mazlum Çimen, İstanbul Devlet Opera ve Balesinde Bale sanatçısı olarak görev almıştır.

Sivas‘ta, 2Temmuz 1993‘te düzenlenen Pir Sultan Abdal etkinlikleri sırasında Madımak Oteli‘nin yakılması sonucu 35, yazar, aydın ve ozan yanarak ölmüştür. Babası Nesimi Çimen’de bu esnada yanarak ölmüştür.

Birçok film ve televizyon dizinin müziklerini yapan Mazlum Çimen, piyanist oğlu Saki Çimen ile birlikte 2009 yılında “Çimen Müzik” şirketini kurmuştur.

Mazlum Çimen’in birçok albümü vardır. Bunlar: Feryadı İsyanım, Çimen Türküleri, Eski Bir Sevda, Buluşmalar, Çimen Sesleridir.

Rol Aldığı Dizi ve Filmler:

Yahşi Batı
Manda Yuvası
İyi Biri
Hoşçakal Yarın
Umut
Seyahatname
Eksik
Gönlümdeki Köşk Olmasa
Kağıt
Anlat İstanbul
Son Cellat

Benzer Konular
Damla Can Kimdir ?
Nihat Doğan Kimdir ?
Ümit Karan Kimdir ?
Emre Durmuş Kimdir?