Scraper sitelerin site klonlayarak google sıralamalarını çalması

/ 18 Haziran 2017 / 1.478 Görüntüleme / 5 Yorum /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (oy yok)
Loading...

Geçtiğimiz günlerde belli başlı kendi halinde içerik girdiğim, iç ve dış seo olarak tamamladığım bir sitem google de artık oturmuştu düzenli bir site haline gelmişti ki bir sabah uyandım ve neler olduğunu anlamaya çalışırken sitemin hiti %50 %60 seviyelerinde düşüş yaşadı.

İnfo değişmesi analiz süresi

Öncelikle sitemi WM Tools dan kontrol ettim. Daha sonra site:siteadı.com olarak aradım Herhangi bir sorun göremedim… analytics.google.com dan trafik incelemesi yaparken siteye gelen trafiğin %30 gibi bir bölümünün iframe açılarak geldiğini farkettim. Spam kokuyordu ortalık… info:siteadı.com olarak arattığımda bir de ne göreyim sitem sanki benden habersiz yönlendirilmiş ve başka bir sitenin infosunu almış. Sadece ana sayfamın hit aldığı kelimelere bir şekilde bu site çıkmış. Sitemin yerine gelen spam sitede, Tek sayfada 3 parça adsense reklamı ve siteye sadece google den tıkladığında giriliyordu. Biraz araştırdım, R10 ve google dökümanları hariçinde, Yabancı bir kaç site gezerken black hat seo ile alakalı bir durum olduğunu ve durumun Churn & Burn yada Scraper spam olarak tanımlanan ne vurursak sistemi olduğunu forumlar ve bir arkaşım ( YAPRAK ) aracılığı ile tam olarak anlamış oldum.

Peki bu sorunu çözmek için neler yaptım?

Wm toolsa girip sitemin robots.txt sini değiştirerek güncelledim.

Sitemap.xml dosyasını tekrar gönderip güncelledim.

Daha sonra ana sayfayı google gibi getir ile güncelledim.

Frame açarak tafik sağlayan sitelerin tamamını .htaccess yardımı ile engelledim. ( Site engelle – Sunucu ipini engelle )

Siteyi defacalarca pingledim…

Düzenli aralıklarla içerik girip tekrar tekrar her içerikten sonra wm tools üzerinden google gibi getir yapmaya devam ettim.

Son olarak googleye geri bildirim gönderdim.

Sizinde başınıza gelebilir

İnternet üzerinden gelir elde edip bu işlerle uğraşan herkesin başına gelebilir doğal olarak sakin olmalısınız. bu işlem kesinlikle bir yada daha fazla günde halledebileceğiniz bir işlem değil. Sabırlı kalın ve bu tür sorunları kendiniz çözmeye çalışın.

Kaynak : YAPRAK & EMRE

Scraper sitelerin site klonlayarak google sıralamalarını çalması (5 Yorum)

    • Merhaba, ortalama 7-30 gün arası sürmektedir, tam olarak yapılan saldırının kalitesine göre ve sizin yaptığınız işlemlere göre değişebilir.

  1. 14 15 Gün önce bu sorunla karşılaştım ve burayı buldum bu yazdıklarınızı okudum ve bugün tekrar trafiğim düzelmeye başladı. teşekkürler