Sarı Anakonda Nasıl Bir Yılan Irkıdır?

/ 23 Nisan 2018 / 599 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (oy yok)
Loading...

Dünyanın en büyük yılan türleri arasında ilk sıralarda olan Sarı Anakonda yılanı hakkında çok fazla yanlış bilgi mevcuttur. Bu yanlış bilgilerin nedeni ise popüler kültürdür. Hollywood filmlerine konu olan anakondalar yüzünden sarı anakondalar da kötü bir itibara sahiptir diyebiliriz.

Sarı anakonda

Sarı Anakondaların Yaşam Alanları Nerelerdir?

Bu yılan türleri Amerika’nn güneyinde tropikal ormanlarda yaşarlar. Balta girmemiş ormanların daimi üyesi olan sarı anakonda yılanları bataklık alanları ve nehir kıyılarını kendilerine yaşam alanı olarak seçerler. Ayrıca bu yılan türleri Güney Amerika’nın dışında Brezilya, Bolivya, Uruguay ve Paraguay’da da görülebilir.

Sarı Anakondaların Özellikleri

Boyları ve ağırlıklarıyla dikkat çeken sarı anakondalar 20 ila 30 yıl arasında yaşayabilmektedirler. Boylarının uzunlukları ise 3.5 metreye kadar çıkabilir. Sarı anakondaların yaşam alanı olarak bataklık ve nehir kenarlarını sevmelerinin en büyük nedeni ise suya karşı olan aşırı sevgileridir. Günümüzde de evcil olarak beslenebilen sarı anakondalar için insanlara genelde bu uyarı yapılır. Sarı anakonda besleyecek kişiler teraryumu 3’te 1 oranında su ile doldurmalılardır.

Sarı Anakondalar zehirli mi?

Devasa boyutları, onlarca kilo ağırlıklarına rağmen sarı anakondalar zehirsizdirler. Bu yüzden de evlerde bakılınabilir bir yılan türleri olarak karşımıza çıkıyor. Ancak anakondalar zehirsiz olmalarının yanında güçlü çenelere sahiptirler. Güçlü vücutlarıyla birleşen güçlü çeneleri ile bir insanı rahatlıkla öldürebilirler. Dünyanın en uzun yılanı olarak bilinen anakondalar avlarını acımasızca boğarak öldürürler. Ayrıca yılan türleri içinde de en ağır yılanlar olarak bilinirler.

Anakonda veya Sarı Anakonda Türkiye’de görülür mü?

Anakondalar yaşam alanları olarak tropikal iklimi sevdikleri için Türkiye’de anakonda veya sarı anakonda görülmez. Güney Amerika’da yaşarlar. Anakondaların en çok karıştırıldığı tür ise piton yılanları olur. İki yılan türleri birbirinden farklıdır.

Sarı Anakondalar İnsana Saldırır mı?

Günümüzde evcil yılan fikri insanlara mantıklı gelmektedir. Bu fikrin arkasına sığınan pek çok insanın da sarı anakonda beslemediğine şahitlik ediyoruz. Sarı anakondalar bilinenin aksine oldukça insan canlısı yılan türleridir. Karınları doyduğu sürece sakinlikleri insanlar tarafından ilgi odağı olmalarını sağlar.