Salmonella bakterisi ve Gıda Zehirlenmesi

/ 26 Haziran 2017 / 398 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (oy yok)
Loading...

Manisa’da Askerlerin Zehirlenme Sebebi Salmonella Bakterisi

Manisa, 1’inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı’ndaki gıda zehirlenmesi şüphesiyle 1046 asker hastaneye sevk edilmişti. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada klinik bulgular, hastalardan alınan örnekler ve epidemiyolojik analiz sonuçlarına göre olayın Salmonella bakterisi kaynaklı bir besin zehirlenmesi olduğunun tespit edildiği belirtildi.

Salmonella bakterisi

Salmonella gram-negatif fakültatif aerobik çubukları içerip, Escherichia coli, Shigella ve diğer enterik Bakteriler ile ilişkilidir. Salmonella normalde hayvan barsağında yaşadığı için kanalizasyon suyunda görülmektedir. Görünüşte tüm Salmonella’lar insanlar için patojeniktir. Bunlardan biri olan S. typhi ciddi bir insan hastalığı olan tifoya neden olur. Buna karşın, bazı Salmonella türleri gastroenterite neden olur. S. typhimurium, gastroenterite sebep olduğu bilinen en yaygın etmendir.

Salmonella ve Gıda Zehirlenmesi

Bazen gıda zehirlenmesi olarak adlandırılmasına rağmen, salmonellozis gıda-orijinli Salmonella yoluyla oluşan bir mide-bağırsak hastalığıdır. Hastalık belirtileri patojenin bağırsak epitelini kolonize etmesinden sonra ancak başlamaktadır.

Salmonella Nasıl bulaşır?

Gıda-orijinli salmonellaların asıl kaynakları, insanların ve sıcak-kanlı hayvanların sindirim sistemleri olup, çeşitli mekanizmalar bu organizmaların gıda kaynaklarına girişini sağlamaktadır. Organizma gıdaya gıda çalışanlarından fekal kontaminasyonla geçebilir. Tavuk ve sığır gibi gıda amaçlı kullanılan hayvanlar da Salmonella suşlarını barındırır, insanlar için patojenik olabilen bu bakteriler yumurta, et ve süt ürünleri gibi hazır taze gıdalara geçebilir. Salmonella gıda enfeksiyonları çoğu kez pişmemiş yumurtalarla yapılan krema, kremalı kekler, merengler, tartlar ve egnogda dikkat çekmektedir. Salmonellozis vakalarında genellikle sözü edilen diğer gıdalar etli börek, kür edilen fakat pişmemiş sucuklar ve etler, kanatlı etleri/ gibi et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleridir.

Salmonella Zehirlenmesinin Belirtileri Nelerdir?

En sık görülen salmonellozis, bir Salmonellanın neden olduğu enterokolittir. Canlı Salmonella içeren gıdanın yenmesi ince ve kalın barsağın kolonizasyonuna yol açar. Hastalığın ortaya çıkması alındıktan 8-48 saat sonra olmaktadır. Hastalık belirtileri aniden başlayan başağrısı, üşüme titreme, kusma ve diyare olup, bunları birkaç gün süren bir ateş izlemektedir. Hastalık normal olarak 2-3 günde müdahaleye gerek duymadan iyileşmektedir. Buna karşın iyileşmeden sonra bile, hastalar haftalarca dışkısında Salmonella saçmaktadır. Bazı hastalar iyileşmesine ve belirti vermemesine rağmen, aylarca ve hatta yıllarca organizmayı saçarak/ kronik bir taşıyıcı durumu oluşturur.

Salmonellozis aynı zamanda septisemi (bir kan enfeksiyonu) ve enterik veya tifo ateşi ne neden olan, haftalarca sürebilen yüksek ateş ve sistemik enfeksiyon ile karakterize edilen bir hastalıktır.

Salmonella Zehirlenmesinin Tedavisi

Gıda-orijinli salmonellozisin teşhisi, klinik semptomların gözlenmesi, tüketilen son gıdaların geçmişi ve dışkıdan organizmanın kültürüyle yapılır. Salmonella’nın varlığı için çeşitli seçici ortamlar ve testler genellikle çiğ et, kanatlı eti, yumurtalar, süt tozu gibi hayvansal gıda ürünlerinde yapılır çünkü gıda amacıyla yetiştirilen hayvanlardaki Salmonella gıda kontaminasyonunun olağan kaynağıdır.

Enterokolitiz için tedavi genelde gerekmekte, antibiyotik tedavisi hastalığın seyrini kısaltmamakta veya taşıyıcı durumunu elemine etmemektedir.