Sabina Toziya Kimdir?

/ 9 Mayıs 2018 / 479 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (oy yok)
Loading...

Oynadığı karakterler ve oyunculuğu ile sergilediği üstün performans ile seyirciler Sabina Toziya‘yı severek izlemektedirler. Aslen Makedonyalı olan sanatçı 1946 yılında Üsküp’te dünyaya gelmiş. Koç burcu olan Sabina Toziya, kahverengi gözlüdür. 165 cm boyu olan oyuncu 75 kilodur. Türkiye’ye gelmeden önce Makedonya ve Yugoslavya’da pek çok filmde rol almıştır. Hem Üsküp Devlet Tiyatrosunda hemde İstanbul Devlet Tiyatrosunda eğitim almıştır. Makedonca olarak eğitim alan Sabina Toziya, Türkçe’yi anadili olarak görmektedir.

Sanatçı Türkiye’ye gelmeden önce ülkesinde Lescavaliers de l’orage (1984) ve TretoDoba (1987) ve Shadows (2007) gibi bir çok filmde rol almıştır. 2012 yılında rol aldığı Muhteşem Yüzyıl dizisi ile ilk kez ülkemizde seyirci karşısına çıkan oyuncu dizide Afife Hatun’u canlandırmıştır. 2016 yılında Annemin Yarası isimli sinema filminde rol almıştır. Sabina Toziya’yı son olarak Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz isimli televizyon dizisinde canlandırdığı karadenizli karakter Hayriye Çakırbeyli olarak izlemekteyiz.

Muhteşem Yüzyıl Afife Hatun Karakteri

Sabina Toziya, dizide Sultan Süleyman’ın süt annesi Afife Hatun karakterini canlandırmıştır. Sultan Süleyman’ın süt kardeşi ünlü mutasavvıf Yahya Efendi’nin annesidir. Amasyalı Ömer Efendi’nin eşi olan Afife Hatun, sultan tarafından saraya çağırılır ve hareme nizam vermekle görevlendirilir. Haremin  baş haznedar kalfalığına tayin edilir.

Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz Dizisi Hayriye Çakırbeyli Karakteri

Dizide Hızır Çakırbeyli (Oktay Kaynarca) karakterinin annesi olarak karşımıza çıkan Sabina Toziya, sergilemiş olduğu performans ile izleyicilerden tam not almayı başarmıştır. Hayriye Çakırbeyli, eşinin vefatından sonra ailesini dimdik ayakta tutmaya çalışan, otoriter, güçlü ve geleneklerine bağlı bir Karadeniz kadınıdır. Çocuklarına ve torunlarına çok düşkün olan Hayriye hanım ailesinin bir arada olabilmesi için elinden gelenin daha fazlasını yapmak için gayret gösteren bir karakterdir.

Sabina Toziya Rol Aldığı Film ve Diziler

Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz (Tv Dizisi – Hayriye Çakırbeyli, 2015 – 2018)

Annemin Yarası (Sinema Filmi – Mevlide, 2015)

Muhteşem Yüzyıl (TV Dizisi – Afife Hatun, 2011-2013)

Benzer Konular
Andy Weir Kimdir?
Damla Can Kimdir ?
Nihat Doğan Kimdir ?
Ümit Karan Kimdir ?