Russell Engereği Nasıl Bir Yılan Irkıdır?

/ 26 Ağustos 2018 / 1.960 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (oy yok)
Loading...

Russell engereğinin bilinen diğer isimleri daboia, zincir engereği, Hindistan russell engereğidir. Asya’daki en zehirli yılanlardan biriside Russell Engereğidir. Bu ırk her yıl binlerce kişinin ölüme neden olmaktadır. Bu yılan saldırısına uğrayan kişilerin çoğunda ağrı, şişlik, kusma, baş dönmesi, böbrek yetmezliği gibi çeşitli semptomlar görülmektedir.  Bu türe genellikle Asya’da rastlanılmaktadır. Hint yarımadası, Çin, Tayvan, Pakistan Bangledeş, Nepal gibi bir çok ülkede görülmektedir. Ortalama boyları 120 cm olsa da 170 cm’ye kadar olan türlerine de rastlanılmıştır. Bu türün bir kerede salgıladığı zehir yaklaşık 112 mg’dır.

russell engereği

Russell Engereği Zehirli Midir?

Evet, Russell Engereği oldukça zehirli bir yılan türüdür. Bu yılanın saldırıları genellikle biranda meydana gelir ve yılan ısırdığında size bir kaç saniye asılı kalabilir. Erken tıbbi tedavi ölüm ile sonuçlanan vakaların azalmasını sağlar. Ayrıca bu yılanın saldırından kurtulanlarda da hipofiz bezlerinde ciddi hasar meydana gelmektedir.

Russell Engereği Ne Yer?

Russell engereği özellikle yılanlar, kemirgenler ve küçük memel hayvanlar ile beslenir.

russell engereği ne yer

Russell Engereği Üreme

Russell Engereği’nin üreme mevsimi genellikle nisan ayından temmuz ayına kadar olan süre olmakla birlikte, Eylül ayına kadar olan sürede de gözlemlenebilmektedir. Gebelik dönemi 6 ay sürmektedir. Bu ırk cinsel olgunluğa yaklaşık olarak 2 ile 3 yıl arasında ulaşır ve hamile bir dişi için minimum uzunluk 100 cm’dir. Bu ırk oldukça üretkendir. Bir yavru döneminde ortalama 20 ile 40 yavru doğurabilmektedir. Yavrular yaklaşık 215 cm ile 260 cm arasındadır.

Russell Engereği Nerelerde Görülür?

Bu türe Asya’da rastlanılmaktadır. Russell engereği belirgin bir yaşam alanı ile sınırlı değildir. Genellikle ormanlık alanlardan kaçınarak yaşamayı tercih eder. Özellikle açık ve çimenli arazilerde, küçük çalılıklarda ve tarım arazilerinde görülmektedir. Bataklık ve yağmur ormanları gibi nemli ortamlardan kaçınır. Bu türe çok yüksekliklerde rastlanılmasa da 2300 metre – 3000 metreye kadar russell engereğine rastlanıldığı bildirilmiştir.

Russell Engereği Bilinmesi Gerekenler

Bu ırk Hindistan’ın dört büyük yılanından bir tanesidir. Aynı zamanda bütün yılanlar arasında en fazla yılan avlayan ve yılan ölümlerinden sorumlu olan ırktır. Asya’nın büyük bir çoğunluğunda rastlanan Russell Engereği oldukça zehirli bir yılan türüdür.

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.