Rus Finosu Cinsi Köpeğin Özellikleri

/ 2 Nisan 2018 / 45.613 Görüntüleme / 3 Yorum /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (12)
Loading...

Bugün ki yazımızda kar beyazı rengiyle bilinen, insan canlısı, sadık ve şefkatli bir cins olan Rus Finosunun genel özellikleri, bakımı ve eğitimi hakkında bilgiler vereceğiz…

Rus Finolarının Genel Özellikleri

Rus finosu, dünyada spitz olarak bilinen köpek grubuna Türkiye’de verilen isimdir.  Finolar, uzun ve sık kürkü andıran tüy yapısına sahiptir. Spitz şu şekilde açıklanabilir: uzun ve kısa kürkü andıran tüyler, dik ve sivri kulaklı köpekler, kuyruğu sırtına doğru kıvrılan bazı kuzey kökenli köpek cinslerinin genel adıdır. Bu grup için örnek vermek gerekirse Pomerian, Chow Chow ve Samoyed cinsi köpekler olabilir. Spitz kelimesi aslında Almanca kökenli bir kelimedir. Spitz’in kelime anlamı sivridir, bu yüzden burnu sivri olan köpeklerin bu ismi aldığını düşünülmektedir. Rus finosu, bembeyaz tüyleri ile hoş görünümlü, çok gururlu ve bir o kadar sadık, şefkatli ve cesur bir köpek ırkıdır. Ev ortamını sever fakat dışarıda da yaşayabilirler. Yeni doğan Rus finoları hassas olduklarından ötürü özel ilgi gösterilmesi iyi olacaktır. Yetişkin finolar iyi bir eğitim aldıkları takdirde iyi bir bekçi köpeği olabilirler. Rus finoları özellikle çocuklar ile çok iyi anlaşabilen ve onlarla güzel vakit geçirebilen bir köpektir. Çok sakin ve insan canlısı olan bu köpeklerin bebeklerle olan iç içe fotoğraflarını pek çok yerde görmek mümkündür. Kesinlikle zarar verme güdüsü olmayan Finoları genellikle evli ve çocuklu aileler tercih etmektedirler.

Rus Finosu Bakımı

Rus finoları tüylü bir ırk olduğu için, diğer tüylü ırklar gibi sık sık tüylerinin taranması gerekir. Finoların dişleri diğer ırklara göre daha hassastır. Bu yüzden diş temizliği konusuna yeterince dikkat edilmelidir, aksi bir durumda erken yaşta dişlerini kaybetme riskiyle karşı karşıya kalabilmektedirler. Tüy temizliği sırasında Rus finolarının en dikkat çekici özelliği olan kuyruklarının da özenle temizlenmesi gerekmektedir. Küçük yaşından itibaren doğru mama ve doğru beslenme programıyla beslenmelidirler. 1 yaşını geçen bir Fino ortalama olarak 5 ila 7 kilo arasında olmalıdır, daha az bir kiloda ise köpeğiniz beslenme programını değiştirmeniz gerekmektedir.

Rus Finosu Eğitimi

Finolar fazla akıllı bir köpek olmalarına rağmen eğitim konusunda sabır isteyen bir ırktır. Temel eğitimlerde başlangıç seviyesinde size zorluklar çıkarabilirler, fakat bu zorlukları yaşarken onlara net ve sakin bir biçimde yaptırmak istediklerinizi tane tane defalarca anlatmanız gerekmektedir. Eğer ki ev ortamında bakıyorsanız köpeğe, evde yaşayan her bireyin aynı davranış ve karakteri sergilemesi verilecek eğitimin daha sağlıklı, hızlı ve kolay olması için bir avantajdır. Tuvalet eğitimler, diğer ırklara göre zorluğu fazla olan bir cinstir. Özellikle bu eğitim sırasında çok sabırlı olmak gerekmektedir. Finolara küçük yaşta vereceğiniz eğitimler ileriki yaşlarda hem ona hem de sizde büyük bir kolaylık sağlayacaktır.

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

Rus Finosu Cinsi Köpeğin Özellikleri (3 Yorum)