Rotvaydır (Rottweiler) Köpek Irkını Tanıyalım

/ 2 Nisan 2018 / 3.765 Görüntüleme / 1 Yorum /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2)
Loading...

Bugün ki yazımızda bilinen eski köpek ırklarından olan Rottweilerdan, ülkemiz de ‘’Rotvaydır’’ olarak bilinen köpeklerden bahsedeceğiz. Yazının içeriğinde ırkın tanımını özelliklerini ve eğitim sırasında yapılması gerekenleri bulabilirsiniz…

Rotvaydır (Rottweiler) Irkını Tanıyalım

RotvaydırRottweiler cinsi köpeklerin ırkı çok eskiye dayanmaktadır. Genellikle bekçi köpeklere olarak kullanılmaktadır. Sahiplerine oldukça düşkün olan bu cins ülkemizde genelde ‘’rotvaydır’’ diye bilinmektedir. Rottweiler’in tarihi eski Roma İmparatorluklarına kadar dayandıkları bilinmektedir. Sürü gütme, koruma, evlere bekçilik yapma gibi özellikleri ile insanlara bir çok konuda yardımcı olmuş bir ırktır.

Rotvaydır (Rottweiler) Cinsi Köpeklerin Özellikleri

Rottweiler cinsi geniş bir kafa yapısına, atletik ve güçlü bir vücuda sahiptir. Gelişmiş ve güçlü bir çene yapısı sahip olan bu ırk avcılık ve bekçilik konusunda kendisini kanıtlamıştır. Tüy renkleri genelde koyu kahverengi tonlarında olmaktadır. Bademi andıran bir göz rengi ve yapısı vardır. Oldukça geniş ve siyah renkte olan burun şekline sahip olan bu ırkın, çok sık yapıda olmakla birlikte kısa tüyleri vardır. Her yaptığı harekette kendinden çok eminlerdir, sahibini ve tanıdıklarını koruma iç güdüsü çok gelişmiş bir ırktır. Sahibi olarak gördüğü kişiyi canı pahasına korumaya hazırdır. Çoğu ırka göre daha güçlü, çevik ve dayanıklıdırlar.

Rotvaydırlar çocuklarla iyi geçindikleri bilinen bir köpektir. Sahibine tamamen bağlı bir karakteri bulunur. İyi bir eğitim ile sahibinden aldığı her komutu harfiyen yerine getirir. Rottweiler ülkemiz de Rotvaydırlar çalışkan, itaatkar ve özverili köpeklerdir.

Ölümcül Yanları Var mı?

Rotvaydırlar tarih boyunca saldırgan olması konusunda hep eleştirilmiştir. Bu günümüzde sürmektedir. Fakat bu durum tamamen köpek dövüştürücülerinin ve art niyetli bireylerin Rottweiler cinsini bu şekilde yetiştirmesiyle oluşan bir durumdur. Doğru ve yerinde bir eğitim ile bu ırk; asla ve asla saldırgan olmayan, tamamen sahibi ve sevdiklerine sadık, uysal ve iyi huylu bir köpektir.

Son olarakta Rotvaydırlar son derece iyi bir bekçi köpekleridir. Genlerinde ki koruma iç güdüsüyle birlikte ailenizi ve eşyalarınızı sonuna korumaya çalışırlar.

Rotvaydır (Rottweiler) Eğitimi

Rottweilerlar, eğitim konusunda çok istekli ve fedakârdırlar. Sahiplerini mutlu edebilmek ve itaatkârlıklarını ona gösterebilmek için her şeyi yaparlar. Bu özelliği bu ırkı eğitim faaliyetleri konusunda uzmanlaştırmıştır.

Rottweilerların eğitimi için diğer ırklar gibi erken yaşta yani 2-5 aylıkken başlamanız çok doğru olacaktır. Bunun sebebi ise erken dönemde öğrenmesi ve uygulamasını sağlamak daha kolay olacaktır. Eğitim sürecinde her zaman tutarlı olmaya özen gösterin ve yaptığı her doğru harekette mutlaka olumlu olarak yorumlar yapın. Yanlış bir hareketinde ise net bir dille yanlış olduğunu anlatın, fakat kesinlikle otoriter bir şekilde sesinizi yükseltip baskı kurmaya çalışmayın. Rottweilerlar genelde bekçi köpekleri oldukları için sahipleri tarafından yabancı kişilere karşı özel olarak eğitilmelidirler.

Oluşabilecek Sorunlara Dikkat Edin

Evinize yada bahçenize sizden habersiz bir tanıdığınızın girmesi durumunda iyi bir eğitim verememiş iseniz sorunlarla karşılaşmak mümkündür. Bu yüzden eğitimler sırasında şiddet içerikli, fiziksel olarak temas sağlayan uyarılardan kaçınmanızdır. Köpeklerinde insanlar gibi hissiyat duygusu çok gelişmiştir. Kötü bir kişiyi, bir durumu sezebilecek yapıdadırlar. Bu tip durumlarda gerekli tepkileri kendileri zaten içgüdü olarak verebilmektedir. Genel olarak Rottweiler eğitiminde dikkat edilmesi gereken hususlar bunlardır.

Rotvaydır (Rottweiler) Bakımı

Rottweilerlar özgürlüklerine ve rahatlıklarına oldukça düşkün olan bir köpek türüdür. Bu yüzden onlara geniş ve rahat alanlar sunmalısınız. Ev ortamı Rottweiler için yetersizdir. Güçlü bir vücut yapısı olduğu için gün içinde en az 2 kere yürütmeli, koşturmalı ve egzersiz yaptırmalısınız. Tüyleri sık ve kısa olduğu için 2 günde bir kere güzelce taramanız ölü tüyleri toplamak için gayet yeterli olacaktır. Yemek öğünleri düzgün ve yeterli olacak şekilde ayarlamalı yaşına uygun en iyi mamayı almalısınız.

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

Rotvaydır (Rottweiler) Köpek Irkını Tanıyalım (1 Yorum)