Rottweiler köpeklerinin eğitimi nasıl yapılır?

/ 2 Nisan 2018 / 540 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1)
Loading...

En eski köpek ırklarından biri olduğu bilinen, Rottweiler eğitimi konusunda tüm bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz…

Rottweiler (Rotvaydır) Cinsi Köpeklerin Eğitimi

Rotvaydır son derece zeki, sadık ve sevgi dolu köpeklerdir. Bunların yanında çok güçlü vücut yapısı ve bir o kadar da güçlü çene yapısında sahip Rottweilerlar acıyı hissetme konusunda duyarsızlaşmışlar. Bu ırkın eğitimi çok özenle yapılmalıdır.

Rotvaydırlar, sahiplerine ve sevdiklerine çok bağlı onlara itaat etmeyi görev haline getirmiş bir köpek cinsidir. Sahibi tarafından bir şeyler öğretilmesinden çok memnun olurlar. Vereceğiniz eğitimi alabilmek size istediklerinizi verebilmek onun için en büyük ödüllerden sadece birisidir. Rotvaydırların sezgileri ve koku alma duyuları diğer ırklara göre çok daha fazla gelişmiştir. Eğitiminizi standart eğitimler yerine yani ‘’pati ver, otur vb.’’ gibi değil de daha fazla onları yorucu öğretilmesi zor komutları çalışmayı deneyebilirsiniz.

Nasıl Başlayabilir siniz?

Basit başlangıç komutları bu ırk için oldukça basit sayılabilecek hareketlerdir. Geçmişte ve halen günümüzde polis ve asker köpekleri olarak kullanıldıkları bilinmektedir. Rotvaydırlar evinize, bahçenize giren yabancı kişilere karşı genellikle ön yargılı davranırlar, belli bir süre sonra herhangi bir kötü durumun olmayacağından emin olduklarında bu ön yargıyı kaldırabilirler.

Öğrenmeye Meyillidirler

Rotvaydırların öğrenmeye meyilli bir ırk olduğunu söylemiştik, bu eğitimlere 3-6 ay aralığında başlayabilirsiniz. Bu zamanlar onun için en güzel öğrenme zamanlarıdır. Her öğrettiğiniz komutu düzgünce yerine getirdikten sonra ona mutlaka ödül maması verin. Bunu onu daha fazla konsantre sahibi yapacaktır. Aynı zamanda eğitim sırasında mutlaka bir şeyi öğretebilmek için defalarca, saatlerce belki de günlerce uğraşacaksınız. Fakat asla ve asla köpeğinize sesinizi yükseltmemeye özen gösteriniz, ne kadar sabırlı ve özverili davranır iseniz, o kadar öğrenmesine yardımcı olmuş olacaksınız.

Eğitimi seven köpekler arasındadırlar.

Rottweilerlar eğitim almaktan komutları yerine getirmekten memnuniyet duyarlar, bu yüzden eğitimlerini geniş alanda yaptırıp onlara egzersiz fırsatıda sunmak çok önemlidir. Doğal yaşam ile birlikte öğretmek istediğiniz komutlara daha çabuk adapte olabilmektedirler. Rotvaydır eğitimlerinde çok dikkatli olup, doğru ve düzgün komutlar öğretmemiz çok faydalıdır, aksi halde bu kadar güçlü bir köpekle başa çıkabilmek oldukça zor olacaktır.