Rottweiler köpek ırkının özellikleri nelerdir?

/ 2 Nisan 2018 / 736 Görüntüleme / 1 Yorum /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1)
Loading...

Almanya’nın Wurttemberg bölgesindeki Rottweil kasabasından gelmektedir bu cinsin temeli. Rotvaydırlar geçmişten günümüze hep saldırgan ve tehlikeli köpekler olarak bilinerek gelmiştir. Rottweiler özellikleri say say bitmeyecek kadar çoktur… genel olarak tüm özelliklerinden bu yazımızda bahsedeceğiz.

RottweilerRottweiler (Rotvaydır) Köpeklerinin Özellikleri

Rottweilerlar geçmişten günümüze genelde bekçi köpekleri olarak kullanılmıştır. Sahiplerine oldukça sadık olan bir ırktır. Sahibiyle arasında hep özel bir kuran bu cins, sahiplerine karşı çokta duygusaldırlar. Rottweilerlar keskin bakışlı, eğitilebilir, cesur ve ailesine kendisini resmen adayan bir köpektir. Onlar güvenliğini sağlamak onun için en büyük görevdir.  Ailesini ve sevdiği kişilerle büyük bir özveri ile korumaya içgüdü haline getirmiştir. Çok güçlü ve kas yapısı gelişmiş bu köpekler acıya karşı resmen duyarsız hale gelmişlerdir. Kendinden oldukça eminlerdir ve eğitilmeye çok yaktın bir ırktır Rotvaydırlar. Verilecek eğitimlerde oldukça dikkat edilmelidir, aksi takdirde çok güçlü ve saldırgan bir köpek sahibi olabilirsiniz.

Zekilerdir

Rottweilerlar fazlasıyla zeki ve çevik köpeklerdir, bu özellikleri bakımından pek çok ülkede polis, askeri ve gümrük gibi çeşitli alanlarda görev yapmışlardır. Küçük çocuklarla arası iyi olan bir ırktır, hele ki iyi ve sabırlı bir eğitimden geçirmişseniz çok iyi oyun arkadaşı olabilirler.

Sporcudurlar

Rotvaydırlar atletik, güçlü bir yapısı vardır. Kısa ve çok sık tüylerden oluşur vücutları. Rottweilerlar kaslı ve güçlü vücut yapısına sahip olduklarından ötürü sık sık hareket halinde olmalı, koşmalı ve egzersiz yapmalıdır. Bu tipte bir köpeğin enerjisini ancak bu şekilde atması sağlanabilir.

Sessizlerdir

Genellikle sessiz bir ırktır, gözlemlemeyi severler. Dişiler erkeğine göre daha çok havlamaya yatkındırlar. Başka köpeklerle geçinme, iletişim gibi durumları verilecek eğitime bağlıdır, fakat genellikle ortamlarında başka hayvan istemeyen bir ırktır. Yabancı kişilere genellikle mesafeli yaklaşan Rottweilerlar aynı ortamda bir süre bulunup güvenli olduklarından emin olduktan sonra normal yaklaşırlar yabancılara, ilk başta gözlemlemeyi ve uzak kalmayı severler. Oyunculuk özelliği pek olmayan Rotvaydırlar daha çok egzersiz yapmayı, gezmeyi, koşmayı ve eğitimi severler. Rottweilerların ortalama yaşam süreleri 11-14 yıl civarlarındadır. Dişiler 56-64 cm boya ve 36-45 kg ağırlığa, erkekler ise 61-69 cm boya ve 39-61 kg ağırlığa kadar çıkabilmektedir.

 

Rottweiler köpek ırkının özellikleri nelerdir? (1 Yorum)