Romalıların bizim için yaptıkları ?

/ 5 Haziran 2017 / 358 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (oy yok)
Loading...

Romalılar kendi dönemlerinin en ileri teknolojisine sahiptiler. İmparatorluk çöktükten sonra birçok Roma icadı ve yeniliği yok olup gitti ve yüzyıllar boyunca yeniden bulunamadı.

*Deniz fenerleri: Romalılar birçok limanın girişine fenerler inşa ettiler. Deniz fenerlerini ilk olarak Mısırlılar ve Yunanlar kullanmıştı; Britanya’ya deniz fenerini Romalılar götürdü (bunlardan birinin kalıntılarını Dover’da görebilirsiniz).

*Vinçler: Devasa çarkların içinde yürüyen köleler tarafından çalıştırılan çok büyük vinçler inşaat işlerinde kullanılırdı.

*Cam üfleme tekniği: Bu teknik camın seri halde üretimini sağladı; yani cam eşya satın almak için zengin olmanıza gerek kalmamıştı.

*Su tesisatı: Romalılar suyu dağıtmak üzere sukemerlerini ve kurşun su borularını icat ettiler. Bir gölün suyunu çekmek üzere bilinen en uzun tüneli (5,6 km) inşa ettiler

*Beton: Roma betonunun sağlamlığı ve hafifliği büyük kubbeler, kemerler ve sukemerleri yapılmasına olanak verdi; yoksa bu tür yapılar taşla inşa edilemezdi. (Harca at kılı karıştırmanın betonun çekip büzülme olasılığını azalttığını, kan eklemenin de betonu dona karşı daha dirençli kıldığını da biliyorlardı.)

*Ulaşım: Roma yolları, imparatorluk sona erdikten bin yıl sonrasına kadar kullanılmaya devam ettiler. En parlak dönemlerinde, toplam uzunlukları 85.000 km’yi bulmuştu. Aralarda kurulmuş menziller sayesinde, bir haberci sürekli at değiştirerek 24 saatte yaklaşık 800 km kat edebiliyordu.

*Merkezi ısıtma: Romalılar kamusal hamamları ve zengin insanların villalarını ısıtmak için, zekice yapılmış bir yeraltından ısıtma sistemi kullanıyorlardı; buna hypocauston deniyordu.

*Tarım: Romalılar tarafından icat edilmiş hasat kaldırma makineleri 1 9. yüzyıla kadar aşılamadı.

*Matematik: Muhtemelen Mezopotamya’da icat edilmiş abaküs (hesap makinesi) ilk taşınabilir hesap makinesiydi. Romalılar bu buluşu İngiltere’ye de götürmüşlerdi.

*Mimarlık: Roma kemeri kusursuzdu ve yapılardaki etkileyici büyük kubbeleri de onlar icat etmişti (Pantheon’daki gibi).