Replika ürünler nasıl anlaşılır?

/ 12 Haziran 2017 / 414 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (oy yok)
Loading...

Replika, sözlük anlamında bir şeyin birebir kopyası anlamına gelmektedir. Buradan da anlaşılacağı üzere replika(fake)  ürün de orjinal bir ürünün özellikle görsellik olarak aynısının yapılmasıdır. Burada görsellik sözü çok önemlidir çünkü replika(fake)  ürünlerin en önemli özelliği orjinallerine çok fazla benzemesidir. Bazen de orjinalinden ayırt edilemeyecek şekilde yapılırlar.

Replika ürünler, özellikle son 1 yıldır neredeyse tüm internet sitelerinde, sıkça rastlar olduğumuz ürünler haline gelmiştir. Birçok bilinen mağazada satış fiyatlarının belli olduğu bu ürünleri, bu tür sitelerde çok çok daha düşük fiyatlarda satın alabileceğiniz söylenmiş ve ardından da eklenmiştir; “Ürünümüz 1. sınıf replikadır” diye. Peki nedir bu çok düşük fiyatlarla orjinal ürünün aynısıymış gibi gösterilen replika ürünler? Takı, spor giyim, gözlük, bayan çanta, parfüm, saat, cep telefonu başlıca replika ürünlerdir.

Replika ürünler için daha anlaşılır olması amacıyla sahte veya imitasyon sözlerini de kullanabiliriz. Bazı ülkeler replika ürünler de o kadar ilerlemişlerdir ki internetten orjinal zannederek sipariş ettiğiniz bir ürünün replika olduğu anlayamıyorsunuz.

Peki replika ürünleri ayırt etmenin yolları nelerdir bunları inceleyelim.

Orijinal olan ürünlerin her yerde teknik servis imkânı bulunur, replika ürünlerde ise satın alınacak olan yerden başka bir servis bulmanın imkânı yoktur.

Orjinal ürün ile replika ürün arasında mutlaka ağırlık farkı vardır. Bu fark elinize aldığınızda hissedebileceğiniz kadar ya da sadece hassas terazilerde ortaya çıkacak bir fark da olabilir. Replika bir ürünü orjinalini satan bir mağazaya götürüp ağırlıklarını kıyaslarsanız; aralarında ki farkı göreceksiniz. Bunun sebebi replikasyon ürünün yapımıyla orjinal ürünün yapımında kullanılan malzemelerin birbirinden farklı olmasıdır.

Renk faktörünü sayabiliriz. bir çok orjinal tekstil ürününde, ürünün bir tarafında hologram kullanılırken replika ürünlerde bu hologramlar kullanılmaz ya da hologram çok basit ve kalitesiz bir şekilde yapılır. Ünlü markaların ürünlerinde kullandıkları amblemi, replika ürün amblemi ile yan yana getirdiğinizde renk farkını hemen algılayabilirsiniz.

Fiyat, ürünlerde ilk gözümüze çarpan olaydır. Örneğin orjinal mağazasında 1000 liraya satılan bir ürünü internette araştırdığınızda bu fiyatın bazı sitelerde 150 – 200 liraya kadar düştüğünü görebilirsiniz. Resimlerine baktığınızda orjinal gibi duran bu ürünlerin fiyatı sizi yanıltmasın. Hiç bir orjinal ürünün fiyatı bu denli düşmez. Tabi outlet mağazalarını ve yurtdışından orjinal ürünü düşük bir fiyatta getirip Türkiye’ de satan insanları gözardı edersek.

Orijinal olan tüm ürünlerde sorun çıkması durumunda iade olanağı bulunurken, replika ürünlerde iade olanağı bulunmaz.

Online mağazaların etkisini sayabiliriz. Eğer bir ürünü online mağazadan alacaksanız mutlaka güvenilir bir mağazadan almaya özen gösterin. Çünkü büyük online mağazalar müşteri hakları ve memnuniyeti konusunda çalışmalar yapmaktadır. Beğenmediğiniz veya sorun çıkan bir ürünü bilininen online mağazalarda değiştirme ve para iadesi gibi haklarınız var iken bazı online mağazalarında hiç bir hakkınız bulunmamaktadır.

Orijinal olan tüm ürünlerde üreten firmanın garantisi bulunur, Replika ürünlerde ise garanti mevcut değildir. Orijinal olmayan ürünlerin içinde orijinal olan kullanım kılavuzu ve garanti belgesinin fotokopileri yer alır.

Orijinal olan tüm ürünlerde yasal olan hakların  tamamı elinizde bulunan resmi belgeler ile alınabilir, replika ürünlerde ise bu tarz belgeler sahip olunmayacağından dolayı hak iddia edilmez.