Renk Nedir, Ana Renkler Nelerdir ve Ara Renklerin Oluşumu

/ 7 Nisan 2018 / 900 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1)
Loading...

Çevremizde her zaman ışıklara maruz kalırız. Ancak bu ışıkların nesnelere çarparak gözümüze yansımasıyla renkler oluşur ve bu yansıma sonucu gözümüze belirenlere renk denir. Nesneye ulaşan ışığın tamamı gözümüze yansıdığında bu ışığı beyaz, hiç yansımadığında da siyah olarak algılarız. Renkler ana ve ara olmak üzere ikiye ayrılırlar.

Ana Renkler Nelerdir?

ana renkler nelerdir

Doğada tek başına bulunabilen ve diğer ara renklerin oluşasını sağlayan 3 ana renk vardır. Bu renkler mavi, kırmızı, sarıdır. Bu 3 rengin karışımı olarak diğer renkler ortaya çıkmaktadır. Siyah ve beyaz renkler de ana renk olarak düşünülebilir. Ancak siyah rengi ışığı yansıtmayıp tamamen emen cisimler, yani gerçek anlamda bir renk olmayan siyah olarak görülür. Tamamen yansıtan ışınlar da beyaz olarak görülür. Ayrıca bir renge beyaz veya siyah katılarak rengin farklı tonlarını elde edebiliriz.

Ara Renkler Nelerdir?

Ara renkler, yeşil, turuncu, mor olarak bilinir. Ana renklerin ikili olarak eşit şekilde karıştırılmasıyla ara renkler meydana gelir. Ara renklere yardımcı renkler de denir. Örneğin kırmızı ve sarı karışımı turuncu olurken, mavi ve sarı karışımı yeşil ve mavi ve kırmızı karışımı ile mor renk oluşur. Bu durum bilimsel açıdan bakacak olursak ii rengin karışımının sonucunda çıkacak olan renk karışıma katılmayan 3.rengin tamamlayıcısıdır.

Renklerin Önemi

Renklerin Önemi

Renkler çok basit olarak gözükse de insanların psikolojisine kadar etkili olur ve farklı hisler uyandırır. Bazı renkler insanları dinlendirir ve sakinleştirir, bazıları ise heyecan verir, hatta kan akışını hızlandıracak kadar bile etkilidir.

Kıyafetlerimiz de bile renkler çok önemlidir. Yazın koyu renkli kıyafetler giymek insanları terletir. Bunun bilimsel açıklaması siyahın yansıtmayıp güneş ışığını emmesinden dolayıdır. Yazın insanlar bu yüzden açık renkli kıyafetler giymek ister. Bunun yanında aksesuarlarımızda, evlerimizde ve ofislerimizde dekorasyonlarda seçtiğimiz renklerle dış dünyaya çoğu zaman farkında olmadan mesaj veririz. Örnek olarak McDonalds hemen akıllara geliyor. Bu marka ve benzeri gibi yiyecek şirketlerinin amblemlerinde kırmızı renklerini kullanmaları kesinlikle tesadüf değildir.

Geçmişten günümüze iş görüşmelerinde öne çıkma fırsatı renkler sayesinde yakalanmıştır. İş mülakatı için şirketlere giden elemanlar kıyafet renklerini ona göre seçip karşısındakini etkilemek isterler. Kimi zaman başarılı olduğu da gözlemlenmiştir.

Renklerin Anlamları ve Oluşumları

Siyah

Ortamda hiç ışık bulunmadığında ve hiç ışık yansıması olmadığında her şey siyah gözükür. Bazı kişilere göre siyah bir renk değildir. Siyah rengi yalnızlık, hüzün, endişe ve sıkıntı anlamına gelir. Ancak bazen de sadakat, bilgelik ve güvenilirlik anlamına da gelir. Siyah aynı zamanda soyluluk, güç hırs anlamına da gelir. Ünlü fizikçi Albert Einstein konsantrasyonunu arttırmak için güneş girmeyen, siyah perdeli odaları tercih ettiği söylenir. Batı’da siyah ölümü simgelerken Japonya’da mutluluğu simgeler.

Beyaz

Beyaz, temizlik, masumluk ve saflık çağrıştırır. Bu yüzden politikacılar tarafından tercih edilir. Dekorasyon olarak beyazın hâkim olduğu yerler geniş, aydınlık ve ferah hava verir. Beyaz, ışığı yansıtır ve canlandıran bir his verir. Güzelliğe dair çağrışım yapar. Bu yüzen gelinlikler beyazdır. Japonya’da ölümü temsil eder.

Mavi

Mavi, gökyüzü ve denizin rengidir. Huzuru, özgürlüğü ve sonsuzluğu simgeler. Enerji açısından kırmızının tersi etki verir. İnsana huzur verir, rahatlatır ve sakinleştirir. Mavi boyalı kafeler verimliliği ve performansı arttırır. Çalışırken mavi kalem tercih etmek ve not almak hafızanın daha iyi çalışmasına imkan tanır.

Kırmızı

Kırmızı, aşırı dikkat çekici bir renktir. Kanın basıncının arttırır. Ateş ve kan çağrışımı yapar. Ayrıca kırmızı, aşk, şehvet ve güç gibi kavramları simgeler. Kırmızı rengi açlığı artırır. Bu nedenle de restoranların kırmızı renklere boyanması gibi olayları görürüz. Günümüzde trafik lambasında dur sinyali olarak kullanılır.

Sarı

Sarı, güneşin rengidir. Hayatı, ışık ve verimliliği çağrıştırır. Sarı rengi dikkat ekicidir ve kolaylıkla fark edilir. Parlak sarı canlılığı ve samimiyeti simgelerken soluk sarı hüznü ve geçiciliği anımsatır. Bu yüzden dekorasyonda dikkatli kullanılması gerekir. Parlak sarı enerji verirken soluk sarı ise çürüme ve hastalığı simgeler.

Turuncu

Sarı ve kırmızının karışımıdır. İki rengin birleşimini çağrıştırır. Turuncu, yeniden doğuş ve yeni başlangıcın rengidir. Dekorasyonda turuncu kullanmak evlerde enerjik ve sıcak bir ortam oluşturur. Cesaret ve güven verir. Zihni harekete geçirir. Turuncu kullanıldığı ortamlara neşe ve canlılık katar.

Kahverengi

Toprağın rengidir. Güvenirliği, sağlamlığı, çalışkanlığı ve sadakati çağrıştırır. Bu renk aynı zamanda istikrarın rengi olarak da bilinir. Kıyafetler de tercih edilir ise çalışkanlığa da işarettir.

Pembe

Romantik ve neşe veren uyumluluğun şirinliğin sembolüdür. Saflık çağrıştırdığı için kız çocuklarının kıyafetlerinde ve oyuncaklarında kullanılır. Bu renk huzur verici özelliği ile de ön planda yer alır.

Gri

Siyah ve beyazın karışımıdır. Renksizlik olarak algılanır. Diplomatik ve ağır bir renktir. Bu renk yavaşlığı ve ciddiyeti simgeler. Kullanıldığında ortamda bunaltıcı bir hava yaratabilir.

Mor

Mor, asilliği, lüksü ve kendine güveni simgelemiştir. Bu renk tabiat içerisinde zor bulunur. Bundan dolayı da zenginlik kapsamı içerisinde değerlendirilmiştir. Bu yüzden özellikle imparatorlar ve din adamları giysilerinde bu rengi seçerler. Bu renk, spektrumda yedinci ve son renktir. Hayalgücünü, beyin faaliyetlerini ve konsantrasyonu yükseltir.

Yazar : Turgay

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.