Reflü Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

/ 7 Nisan 2018 / 585 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1)
Loading...

REFLÜ NEDİR?

reflü

Mide asidinin mideden yemek borusuna doğru geri kaçışına reflü denir. Reflü yemek borusunun arkasındaki yanmanın yanında ağza yiyeceklerin ve acı suyun gelmesidir. Genellikle yemeklerden sonra ortaya çıkar.

REFLÜNÜN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Mideden boğaza doğru yayılan ve yemeklerden sonra oluşan yanma reflü belirtilerinin başında gelir. Bazı hastalarda bu yanma hissi midede, omuzda, sırtta, kolda da hissedilir.
Mide asidi oluşur ve bu ağızda kötü bi tat oluşmasına neden olur. Yutmada zorlanma da önemli belirtilerdendir. Diş çürüğü, boğaz ağrısı, ses kısıklığı, hıçkırık, karında şişlik, geğirti, kronik öksürük ve astım nöbetleri de diğer belirtiler arasındadır.
Yağlı, baharatlı gıdalar, çikolata, alkol, meyve suları tüketmek reflü şikayetlerini tetikler.
Çocuklarda reflü basit kusmalar şeklinde görülür ama süt çocukluğu döneminde “ani çocuk ölümlerine” neden olur. Çocuklarda gelişim geriliğine, duruş bozukluklarına, kansızlığa, solunum yolu hastalıklarına ve zatürre ataklarına yol açar.

reflü belirtileriREFLÜ TEDAVİSİ NASIL OLUR?

Mide asidinin ağza gelmesi, ağrılı yutkunma ve hıçkırık, bulantı gibi belirtiler tedaviye başlamak için yeterlidir. Şikayetler, bulgu ve hikâyeye bakılarak gastroözofagial reflü tanısı konulabilir.

Tedavinin en önemli noktası yaşam tarzında değişiklik yapmaktır. İlaç tedavisiyle hastalık kontrol altına alınabildiği gibi cerrahi operasyona da ihtiyaç duyulabilmektedir. İlaç tedavisinde hastaya asidi engelleyici ilaçlar verilerek tedavi edilir. İlaç fayda vermemişse ya da hasta uzun süre ilaç kullanmak istenmiyorsa eğer ameliyat için şartlar uygunsa cerrahi müdahale yapılır. Ameliyatla mide ve yemek borusu arasındaki kas kuvvetlendirilir. Genelde mide fıtığı varsa ve tedavi işe yaramamışsa yapılır.
Yemek borusundaki hasar fazla olanlar, yakınmaları artanlar, ilaç tedavisine rağmen hastalığı tekrarlananlar, reflüyle birlikte mide fıtığı da olanlar ve en önemlisi cerrahi olarak yaşı genç olanlar da ameliyat gereklidir. Reflü kronik bir hastalık olduğu için bazen şikayetler azalır bazen de şikayetler artar. Şikayetlerin artmaması için hastanın dikkatli olması gerekmektedir.

REFLÜ TEDAVİ EDİLMEZSE

reflü tedavisiReflü tedavi edilmezse yemek borusunda darlığa, kanamaya, mukozada kanser öncesi bazı değişikliklere neden olabilir. İlaç kullanımı işe yaramadığı zaman ameliyat olma imkanı da vardır. En sık yapılan reflü ameliyatı nissen fundoplikasyondur.

Reflü bazı durumlarda ülsere sebep olabilir. Reflüyle kanama, ülser, yemek borusunun delinmesi ile yemek borusunda darlık ortaya çıkabilir.

GASTRİTLE REFLÜ AYNI MIDIR?

Bazen gastritle reflü karıştırılmaktadır. Bunların aynı hastalık olduğunu sananlar da vardır. Halbuki bunlar ayrı iki hastalıktır.
Gastrit, mide asitliğinde artma ve mideyi asitten koruyan organizmaların azalması nedeniyle oluşan on iki parmak bağırsağının ya da midenin iltihaplanmasıdır. Reflü ise mide asidinin mideden yemek borusuna geri kaçışıdır. Gastritte mide bulantısı, kusma, baş ağrısı, ateşin birden çıkması, iştahsızlık, mide ağrısı, yorgunluk gibi belirtiler görülür.

REFLÜ NASIL ÖNLENİR?

Kızartmalardan, domates salçasından, çikolatadan, soğandan, sarımsaktan, baharattan uzak durulmalıdır. Alkolden kaçınmalısınız. Çayı az tüketip kahveyi hiç tüketmemek lazım(kafeinli kafeinsiz kahve reflüyü artırır.).Yine çikolatadan kaçınmalısınız. Gazoz, kola gibi asitli içecekleri hayatınızdan çıkarmalısınız. Yemekten hemen sonra yatmak da reflüyü etkiler. En az 1 saat sonra yatmalısınız. Hayatınızdan çıkarmanız gereken bir diğer şey de sigara. Nikotin de reflüye neden olur. Mümkün olduğunca stresten uzak durmalısınız. Kilo problemi olanlar ise zayıflamalıdır. Şişmanlık ve obezite reflü şikayetlerinin artmasına neden olur. Yatarken yüksek yastık kullanmalısınız. Fazla yiyecek yemek yerine az ama sık aralıklarla yemek yemelisiniz. Baharatlı yiyecekler de reflüyü artırdığı için bundan da uzak durmalısınız. Yemek yedikten sonra dar kıyafetler giyerseniz midenize baskı yapacağı için rahat edemeyeceksiniz. Bu nedenle kıyafetlerinizin bol ve rahat olmasına dikkat etmelisiniz.

Yazar : TATAR

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.