Pitbullar Neden Saldırır?

/ 6 Aralık 2017 / 1.001 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1)
Loading...

Pitbull cinsi köpeklerin neden saldırdığını, insanları neden yaraladığını hiç düşündünüz mü?

Pitbull cinsi köpekler oldukça güçlü çeneleri ve atik bir yapıya sahip olması ile bilinir. Kaslıdır ve derince bir göğüs kısmına sahiptir. Sadece sahibine itaat eden bu köpek ırkı, sadık ve çok enerjiktir. Diğer insanları da sevip oynayabilir ama asla itaat etmez. Fazla enerjik olması sebebiyle sahipleri onları sıkça dışarı çıkarır. Parklara götürüp oynatarak, enerjilerini atmalarına olanak sağlarlar.

Tabi bu durumda Pitbull, insanlar tarafından hoş karşılanmaz. Peki Pitbull neden saldırır? Vahşi bir Köpek midir? Hayır arkadaşlar. Aslında tek suçu çok güçlü olmasıdır. Bazı köpek ırklarının defalarca birbiriyle üremesini sağlayıp Boğa dövüşlerinde, Köpek dövüşlerinde kullanmak üzere çok güçlü bir köpek ırkı oluşturmak isteyen insanoğlu başardı. Pitbull elde edildi. Hem güçlü hem atik hem sadık hem de disiplinli bir köpek.

Haliyle bu kadar güçlü ve karakteri baskın bir köpeği her sahiplenen ona bakamıyor. Özellikle bu köpek ırkını sahiplenmek istiyorsanız Pitbull’un kokusunu duyduğu ilk şey siz olmalısınız. Yani yeni doğmuş bir Pitbull sahiplenmek en mantıklısı. Tabi köpekler hakkında bilgi ve tecrübeye sahipseniz. Yaşı geçmiş bir Pitbull sahiplenmeyiniz. Sizi sevip saygı duyuyor, itaat ediyor gibi görünebilir. Ama sizi kandırıyor da olabilir. Çünkü ilk göz ağrısı, ilk kokladığı şey siz değilsiniz. Büyük ihtimalle size zamanı geldiğinde itaat etmeyecek ve sizi dinlemeyecektir.

Pitbull aslında kendisinin ve sahibinin tehlikede olduğunu düşündüğü zaman saldırır. Kötü haberse Pitbull’lar adrenalinin kokusunu alır ve direk tehlike olarak algılar. İnsanlar korkup heyecanlandıkları zaman adrenalin salgılar. Bu yüzden en çok korkan ve heyecanlanan insanın üstüne giderler. Dikkat ettiyseniz sakin olan kimseye saldırmazlar. Çünkü kendisi ve sahibine tehlike oluşturacak bir durum yoktur. Bir de oynadıkları zaman kokusunu bıraktıkları alanı sahiplenirler.

O alana giren biri kendisi ve sahibi için bir tehlikedir. Bilmeden bir Pitbull’un çizdiği alana girdiyseniz, Pitbull size doğru gelirken heyecanlanmayın. Duraksayın. Pitbull size alanın dışına kadar eşlik edecek. Korkar, heyecanlanır, aşırı tepki verirseniz. Size saldırır. Sakin olun ve yavaşça köpeğin size alan dışına kadar eşlik etmesine izin verin. O sadece ‘’ Burası benim alanım ya dışarıya çık sana zarar vermeyeyim. Ya da sen bilirsin ‘’ demeye geliyor yanınıza.

Pitbull Anısı

Bir keresinde çok agresif bir köpekle bu durumu yaşamıştım. Park alanının dışına kadar beraber yürüdük. Sonra geri döndü ve sahibiyle oynamaya devam etti. Sahibi köpeklerden anlayan biri olduğumu anlayınca yavaşça kafasını eğerek teşekkür etti.

Pitbulların saldırmasının bir diğer sebebi de kötü yetiştirilmesidir. Sahibi iyi niyetli olabilir fakat bu onu iyi yetiştirdiği anlamına gelmez. Bir Pitbull’a liderliğinizi kabul ettiremezseniz, sizi sadece sever. Saygı duymaz. İtaat etmez. Bu da dışarda onu kontrolsüz bir güç haline getirir. Sokak da çocuklarla yuvarlanarak oyun oynayan Pitbull da gördüm. Gördüğü her canlıya kendini çeken saldırmaya çalışanı da gördüm. Yetiştirilme tarzı neyse Pitbull da odur. Genelde bir Pitbull ile karşılaştığım da önce sahibine bakarım. İyi ve köpeğine hâkim birine benziyorsa o Pitbull’u kesin severim. Korkmadığım için heyecanlanmam. Heyecanlanmadığım için adrenalin salgılamam. Adrenalin salgılamadığım içinde Pitbull beni bir tehlike olarak görmez. Kendini sevdirir.

Yani velhasıl kelam Köpeklerin saldırması sahipleriyle alakalı bir durumdur. Ne kadar güçlü ve yatkın olursa olsun Allah’ın yarattığı bir canlıdır. Canavar değildir. Bir yaşam amacı vardır. En sevimli ve zararsız olarak bilinen bir Golden eğer kötü yetiştirilirse bir canavara dönüşebilir. Pitbull dan tek farkı onun kadar güçlü olmaması olur.