Pitbull Nasıl Bir Köpek Irkıdır?

/ 9 Nisan 2018 / 1.440 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1)
Loading...

pitbull19.yy’da Amerikalı köpek yetiştiricileri tarafından İngiltere’nin Staffordshire eyaletinde Bulldog köpekleri ve değişik Terrier’lerle çiftleştirilerek üretilen bir ırktır. Dünyada bilinen adı Amerikan Pitbull Terrier olan bu köpek cinsi 19. Yüzyılda ayı ve boğalarla baş edebilecek onlara üstünlük kurabilecek bir ırk olarak üretildi. İlk başlarda güçlü olması sebebiyle spor amaçlı dövüşlerde kullanılan Amerikan Pitbull Terrier 1835 yılında bu sporun yasaklanmasından sonra bekçi köpeği olarak kullanılmaya başlandı. Dünyanın dört bir yanında pitbull köpekleri farklı amaçlar ile beslenip büyütülüyor.

Pitbull Köpekleri Hakkında Genel Bilgiler

pitbull bilgiPitbull köpekleri yetiştirilme yöntemine ve eğitimine göre şekil alan bir ırktır. Oldukça zeki bir köpek türü oldukları için insanlar onları nasıl yetiştirirse ona uyum sağlayabilirler. Yani sakin sadık bir köpek olarak te yetişebilir, saldırgan, hırçın, vahşi bir köpek olarak ta yetişebilir bir kapasiteye sahiptir. Birçok pitbull köpeğinin kulakları ve kuyruk kısmı kesiktir buradan anlaşıldığı üzere köpeğin sahibi olan kişi köpeğini görsel olarak estetik bir şekle büründürmek istemesinden kaynaklıdır.

Pitbull cinsi köpekler gerek kas yapısı gerek dış görünüşü ile dışarıdan bakıldığı zaman bir badi gardı andırsa da sahibi veya çocuklarla vakit geçirmeyi ve oyun oynamayı da çok sever. Çok inatçı ve başına buyruk bir yapısı olan pitbullar bazen sahibinin zıttı şeylerde yapabilir. Bu da bize gösteriyor ki pitbull eğiticileri tamamen profesyonel ve bu işi biliyor olması gerekir.

Pitbull Köpeğinin Özellikleri

 • Ağırlıkları 30 kilogram boyları ise 46 cm’ye kadar ulaşabilir.
 • Ortalama ömürleri 14 yıldır.
 • Kısa ve kalın tüy yapısına sahiptir.
 • Göz renkleri köpekten köpeğe değişiklik gösterebilir.
 • Hiçbir şeyden insandan yada hayvandan korkmazlar.
 • Sahibi ve ona ait ne varsa onları korumaya ant içmiş gibidir.
 • Farklı köpek yada farklı bir hayvan ile beraber bırakılmamalıdır. Saldırabilir ve öldürmeyene kadar bırakmayan bir yapısı vardır.
 • Koruma veya bekçi köpeği olabilir.

Pitbull Köpeği Nerede ve Nasıl Beslenmelidir ?

pitbull nasıl beslenmeliPitbull köpekleri apartmanda beslenecek kadar sakin hayvanlar olmadıkları için komşularınızla her an sorular yaşayabilirsiniz. Sizlere tavsiyemiz pitbull besleyeceksiniz evinizi bahçeli ve müstakil olmasıdır hem siz hem de köpeğiniz rahat etmiş olur. Hava şartlarına dayanıklı olmayan bir yapısı vardır ve pitbullar soğuk havaları hiç sevmezler. Yaşadığı ve yattığı yer sıcak yada ılık olması şarttır. Dışarı yürüyüş için çıkardığınız zaman kesinlikle tasmasız götürmemelisiniz. Pitbull köpekleri ülkemizde 14 yıldır yasak olmasına rağmen hala hayvan severler tarafından beslenilen köpek türüdür.

pitbull bakımıPitbull Köpeğinin Bakımı Nasıl Olmalıdır ?

Çokta büyük olmayan bir fırça ile tüylerinin düzenli olarak taranması gerekir. Yine düzenli olarak yürüyüş ve egzersiz yapılması köpeğiniz için faydalı olacaktır.

Yavru Pitbull Bakımı Nasıl Olmalıdır?

2 ay veya daha fazla anne sütü ile beslenirse tam manası ile gücünü toparlayacak bünyesi sağlam bir yavru olacaktır. Sütten kesildikten sonra günde 3 ile 4 öğün mama verebilirsiniz.1 yaşından sonra ideal olanı 2 öğün olarak beslenmesidir yani sabah ve akşam kuru mama verebilirsiniz.

Yavru pitbullumuzun hemen hemen her öğününde bir miktar süt olması gerekir. Süt miktarını abartmadan vermelisiniz yoksa yavru isal olabilir. Kuru mama yemeyi sevmedikleri için onlara özel karışımlar denemelisiniz. Mesela kuru mamayı geniş bir kaba koyup bir kaşık süt ekleyin 15-20 dakika dinlendirmeye bıraktığınız zaman kuru mamalar şişmiş olacaktır. Kabın içindeki mama ve sütü iyice karıştırıp lapa haline getirdikten sonra yavru pitbulla yedirebilirsiniz. Vitamin ve mineral bakımından zengin olan mamaları tercih etmelisiniz.

Pitbull Eğitimi Nasıl Olmalıdır ?

pitbull eğitimiSokakta gördüğümüz bir pitbull köpeğine sanırım herkes gibi sizde çekinerek yanından geçer yada yolunuzu değiştirirsiniz. Bunun nedeni ise kulaktan dolma sözler, dedikodular ile pitbull köpeklerinden uzak durulması gerektiği ve bize her an saldırabilir hissi uyandırmasıdır. Ama unutulmamalıdır ki ; Saldırganlık genlerinde olsa bile bu köpek ırkı iyi bir eğitim ile sakin uysal sevimli ve aynı zamanda itaatkar bir hayvan olması insanların elindedir.

Pitbull’ larda Eğitim Yaşı Kaçtır?

Köpek eğitiminde en önemli etkenlerden bir tanesi onun insanlara ve diğer hayvanlara karşı nasıl davranması gerektiğidir. Pitbull ’arda eğitim vereceğiniz eğitime göre değişkenlik gösterebilir. Ama ne eğitimi verirseniz verin 1 yaşından önce eğitim vermelisiniz yoksa sonrasında çok zorlanabilirsiniz. Pitbull ’arda ideal eğitim yaşı 6 aylık iken başlar. Pitbullar için basit komutlar yani otur, yat gibi bu eğitimi 3 ila 6 ay arasında öğretebilirsiniz. Zor komutları yani yuvarlan zıpla sürün gibi bu eğitimi ise 6 ile 12 arasında verebilirsiniz.

Pitbull Eğitiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Pitbullunuz ile aynı ortamda yatmayın.
 • Kontrol her zaman sizde olsun
 • Yanlış yaptığında yada yapmaması gereken bir şey yaptığında onu sert ve kararlı sözlerle uyarın.
 • Onunlar oyunlar oynayın ama kesinlikle o sizi yenmemeli.
 • Kapıdan dışarı çıkacaksınız eğer ilk başta siz çıkın.
 • Herhangi bir kızgınlık durumunda muhtemelen göz göze geldiğiniz zaman kesinlikle onun başını çevirmesini bekleyin.
 • Ne zaman oyun oynayıp ne zaman bitireceğinize siz kara verin

Yazar : TATAR

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.