Pil Nedir? Piller Neden Zararlıdır?

/ 12 Nisan 2018 / 1.146 Görüntüleme / 2 Yorum /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1)
Loading...

Pil Nedir?

Kimyasal enerjinin doğrudan dönüşümü ile üretilen elektrik enerjisini bünyesinde saklayan cihazlara pil denir. Dönüşüm tek yönlü ise bu pile primer pil veya halk arasında söylenildiği şekli ile şarjsız pil denilmektedir. Dönüşüm her iki yönde de olabiliyorsa, yani elektrik enerjisi tekrar kimyasal enerjiye çevrilebiliyorsa bu pile de sekonder pil veya şarj edilebilir pil denilmektedir. Şarj edilebilir piller bittiklerinde bu dönüşüm sayesinde tekrar doldurulup kullanılabilir hale gelmektedirler.

Pilleri Çöpe Atmak Neden Zararlıdır?

Piller ve bataryalar cihazların içerisinde iken yani bitmemiş bir şekilde hizmet ömrü esnasında ve herhangi bir cihaza takılı olmadan muhafaza edildiğinde insan sağlığına herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Pillerin biterek hizmet süresini tamamlamaları halinde veya herhangi bir şekilde hasar görerek kullanılmaz hale gelmeleri sonucunda bu pillere atık pil denir. Hayatımızın vazgeçilmesi haline gelen elektronik aletlerin çalıştırılması için elektriğin alternatifi olarak kullandığımız piller, günlük yaşantımızda bize oldukça yararlı olsalar da, ömürlerini tamamladıklarında şayet çöpe atılırlarsa doğaya verecekleri zarar oldukça fazla. Cep telefonlarının bataryalarını, televizyon kumandasının ve oyuncakların pillerini çöpe atmanız durumunda 15 yıl boyunca içeriğindeki zehirli maddeleri dışarı sızdırıyorlar.

Pilin içeriğinde çinko, civa, mangan, nikel, demir, kadminyum gibi maddeler bulunmaktadır.  Biten pillerin gelişi güzel bir şekilde çevreye bırakılması sonucunda çevreye bırakılan piller hem doğaya hemde insan sağlığına zarar vermektedir. 1 adet kalem pil 4 m2  toprağı kirletmektedir. Kadmiyum en zehirli ağır metallerden birisidir. Kullanılmaz hale gelen pillerden sızan kadmiyum su yoluyla insan vücuduna girer. Şayet solunum yolu ile alınırsa daha tehlikelidir. İnsanda akciğer hastalıkları, prostat kanseri, böbreküstü rahatsızlıkları gibi bir çok hastalıklara davetiye çıkartır. Kurşunun içme suyu, gıdalar ve hava yoluyla insan vücuduna taşınması ile insanda hemoglobin seviyesinde azalma, beyin iltihabı, böbrek iltihabı, kanser ve kısırlığa neden olmaktadır. Cıva ise doğada bozulmadan kalmaktadır. İnsan vücuduna taşındığında parastezi, dişartri, ataksi ve sağırlık gibi nörolojik bozuklulara yol açabileceği gibi merkezi sinir sisteminin tahribine, böbrek, beyin ve karaciğer dokularının tahribine, kansere ayrıca kromozomları da bozarak sakat doğumlara neden olabilmektedir. Bir oksit pilde bulunan cıva ortalama 800 bin litre suyu kirletebilmektedir.

 

Bitmiş Pilleri Nereye Atmalıyız?

Biten piller doğada kalıcı kirliliğe yol açtığından, evsel atıklardan ayrı poşetlenmeli ve oturduğumuz bölgede geri dönüşüm kutuları varsa buralara bırakılmalıdır. Pilleri çevreye bıraktığımızda içeriğindeki zararlı maddeler  doğrudan toprak ve suya karışmakta ve böylelikle yediğimiz yiyecekler ve içtiğimiz su ile birlikte vücudumuza girerek insan sağlığını doğrudan etkilemektedir.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilen ve Türkiye’de atık pil konusunda tek yetkili kuruluş olan (TAP) Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği 2004 yılından beri atık pilleri toplama konusunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda bu işi yürütmektedir. TAP’ın resmi internet sitesine ulaşarak size en yakın pil toplama noktalarını bulabilirsiniz. Okullarda, üniversitelerde, organize sanayi bölgelerinde, muhtarlıklarda, camilerde, marketlerde, PTT şubelerinde atık pil toplama noktaları bulunmaktadır.

 

Yazar: Violet

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

Pil Nedir? Piller Neden Zararlıdır? (2 Yorum)