Pellegra hastalığı nedir? Nasıl tedavi edilir?

/ 8 Haziran 2017 / 651 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1)
Loading...

 

Pellegra hastalığı1937′de etkenin Niasin(nikotinikasit) olduğu belirlendi. Geçmişteki temel oluşum nedeni savaş yıllarında insanların buğday yerine mısır unundan yapılan yiyeceklerle beslenmesiydi. Mısırda niasin sentezlenmesi için gerekli ön maddenin bulunmaması pellegraya yol açar. Genellikle ilkbaharda ortaya çıkar.

Niasin (Nikotinikasit); su ve alkolde çözünen asit, alkali, ışık ve ısıya dayanıklı bir vitamindir. B vitaminlerinden biridir. Karbon­hidrat, protein ve yağ metabolizmasında görev­lidir.

Yetersizlik ve Fazlalıkları

Diyette yeterince niasin alınmaması sonucu sinir sistemi, sindirim sistemi ve güneş gören deride simetrik yaralarla kendini gösteren pellegra hastalığı oluşur. Pel­legra hastalığı daha çok tek yönlü beslenen; özellikle de sadece mısır tü­keten toplumlarda görülür. Hastada iştahsızlık, halsizlik belirtileri yaygın olup, kol ve bacakların güneş gören yerlerinde yaralar oluşur. Depresyon yani ruhsal bozukluk hastalarda yaygındır.

Günlük Niasin Gereksinmesi

Besinlerle alınan iyi kalite protein vücut için gerekli niasin gereksinimini karşılar. Özellikle de bir amino asit olan triptofan vücutta niasine dönüştü­ğü için alınan miktar niasin eş değeri olarak saptanmalıdır. Günlük niasin ihtiyacı her 1000 kalori için 6.6 mg’dır.

Niasinin En Çok Bulunduğu Besinler

Et, balık, kümes hayvanları, karaciğer, maya, tahıllar, kuru baklagiller ve yeşil yapraklı sebzelerdir.