Pekinez (Pekingese) Cinsi Köpekler ve Özellikleri

/ 10 Mayıs 2018 / 511 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (oy yok)
Loading...

Ortalama 12 cm ile 23 cm arasında yüksekliğe ve 3 kg ile 6 kg arasında ağırlığa sahip olan Pekinez cinsi köpekler süs köpeği kategorisinde yer almakta olup, özellikle bayanların bakmayı tercih ettiği bir köpek ırktır. Pekinez cinsi köpekler, kısa boylu, uzun tüylü ve basık bir yüze sahiptirler. Pekinez köpeklerinin kökeni Çin olarak kabul edilir. Sahip olduğu kürkün şeklinden dolayı “Çin Aslanı” olarak da isimlendirilmiştir. Eski dönemlerde Çin’de oldukça kutsal sayılan Pekinez cinsi köpeklere selam verilmeden yanlarından geçilmez şayet bir Pekinez cinsi köpek çalındıysa bu hırsızlığın cezası da hırsız canı ile ödemekte idi.

Bu cins köpekler sahiplerine oldukça düşkün oldukları kadar kendi özgürlüklerine de düşkün bir ırktır. Şayet Pekinez cinsi köpeğinize fazla yemek verirseniz kilo almaya da oldukça yatkın yapıları vardır. Obez bir köpek sahibi olmak istemiyorsanız, köpeğinizin beslenmesine özen göstermelisiniz. Oldukça inatçıdırlar. Eğitim sürecinde de bu ırka kararlı davranılmalıdır. Pekinezlerin kırmızı, altın sarısı ve samur gibi renkleri mevcut olsa da en nadir bulunan rengi ise beyazdır. yavru iken sosyalleştirilmeleri gerekmektedir. Sosyalleştiklerinde diğer hayvanlarla ve köpeklerle iyi anlaşırlar. Oldukça şüpheci olan Pekinez cinsi köpekler, rahatsız edilmeyi ve saygısızlığı da sevmediklerinden küçük çocuklu aileler için uygun bir ırk değildir. Şayet çocukları ısırma davranışı gösterebilirler. Boyutlarından dolayı apartman hayatına oldukça elverişlidirler. 13 ile 15 yıl arasında yaşamaktadırlar.

Pekinez Bakımı

Apartman hayatı için oldukça uygun olan Pekinez cinsi köpeklerin bakımına özen gösterilmelidir. Uzun tüylü oldukları için günlük fırçalanmaya ihtiyaç duyarlar. Düzenli fırçalama yapılmadığında tüyleri düğümlenebilir. Buda hayvanınızın canının yanmasına neden olur. Gerekli görülen zamanlarda yıkanabilir hatta kuru şampuanı da tercih edip köpeğinizi sıkça temizleyebilirsiniz. Banyo yaptırdıktan sonra muhakkak tüylerini kurutmalısınız. Gözlerinin temizliğine, diş temizliğine dikkat edilmeli; kulak ve patilerinin arası düzenli kontrol edilerek gereksiz tüylerden temizlenmelidir. Köpeğinize genellikle kuru mama vermelisiniz.  Bazen yaş mamada verebilirsiniz. Pekinez cinsi köpeğinize ev yemeği vermemelisiniz şayet ev yemeği yediklerinde köpeğiniz hastalanabilir veya tüyleri kötü görünebilir. Tavuk etini çok sevseler de, tavuk etinin köpeğiniz tarafından tüketilmesi sonucunda köpeğinizde kaşıntı ya da tüy dökülmesi gibi rahatsızlar gözlenebilir.

Pekinez Yaşam Ortamı

Küçük boylarından dolayı apartman hayatı için oldukça uygundur. Yavru iken sosyalleştirilip gereksiz havlamaması yönünde eğitilmelidirler. Ev içerisinde çok hareketli olmayan bir cinsdir. Fazla egzersize gerek duymadıkları için bahçesiz bir evde de yaşayabilirler. Diğer ev hayvanları ile arası orta derecededir. Bu ırkın hayvanlarla olan ilişkisinin karşı tarafın bu cinse yaklaşımı belirleyecektir. Çocuklarla arası iyi olmadığından çocuklu aileler için tavsiye edilmez.

Pekinez Eğitimi

Pekinezler için en önemli eğitim tuvalet ve itaat eğitimidir. Bu eğitimleri almaları da yeterli olacaktır. Çünkü bu ırk oldukça inatçı ve kendi başına karar vermeyi sevmektedir. Kendi başına karar vermeyi sevse de sabırlı ve uysal bir yaklaşımla istenilen eğitimler verilebilir.

Pekinez Karakteri

Sahibine aşırı düşkün ve kimseyle paylaşamayacak kadarda sahibini kıskanan bir ırktır. Sahibini bir kez sever ve bağlanırsa bu Pekinez için değişmez bir kanun olur. Asil bir duruşu vardır. Yabancılara karşı fazla samimi değildir. Hatta yabancılardan hiç hoşlanmaz. Gözü pek ve cesur bir köpektir. İnatçı ve kararlı bir yapısı olan Pekinez cinsi köpekler, sahiplerine de istediklerini yaptırmaktan hoşlanırlar. Zaman zaman iştah problemi ile karşılaşabilirsiniz. Fazla havlama sorununun önüne geçilebilmesi amacıyla yavru iken eğitilmelidirler.

Pekinez Karakter Özellikleri (10 puan üzerinden değerlendirme)

Başka köpeklerle geçinme : 9

Başka petlerle geçinme : 8

Çocuklarla anlaşma : 5

Yabancılara davranış : 6

İtaat seviyesi : 7

Eğitilebilirlik : 3

Koruma özelliği : 2

Egzersiz ihtiyacı : 3

Oyunculuk : 4