Patlıcan Sapı Kürü ve Faydaları

/ 12 Nisan 2018 / 578 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1)
Loading...

Patlıcan Sapı KürüPatlıcan sebze olarak çok geçmiş zamanlardan beri ülkemizde ve tüm dünya ülkelerinde tüketilen bir sebzedir. Her sebzede olduğu gibi, lezzetli yemekler yapıldığı ve tüketildiği müddetçe patlıcanın da faydaları araştırılmadan tüketilmektedir. Lezzetli yemeklerin yapımında kullanılan bu baş tacı sebzenin sağlığa oldukça büyük faydalarının olduğu son zamanlarda uzmanlar tarafından incelenerek kayıtlara geçirilmiştir. Patlıcanın faydalı olmasındaki neden içeriğinde bulunan Manganez, Potasyum, Folat, Bakır, C vitamini, K vitamini ve B6 vitamini olarak sayılabilir. Son zamanlarda halk arasında yaygın bir şekilde yapılan hemoroit kürü ise hemoroit rahatsızlığını tamamen ortadan kaldırıcı etkisi olduğunu göstermektedir. Fakat hemoroit kürü için gerekli olan patlıcanın kendisi değil sadece saplarıdır.

Patlıcan Sapı Kürü Nasıl Yapılır?

Patlıcan Sapı Kürü Nasıl YapılırPatlıcan sapı kürünü hemoroit hastalığı için yapmak oldukça kolaydır. Artık neredeyse her mevsim bulunabilen patlıcan aslında yaz sebzesidir. Bu nedenden dolayı bu kürü uygulamak isteyen kişiler yaz aylarında uygulamaları gerekir. Veya yaz aylarında dondurucuya ayırdıkları patlıcan sapları ile bu kür uygulamasını yapabilirler. Patlıcan sapı kürü için gerekli malzemeler nelerdir?

  • 5 – 6 tane patlıcanın sapı
  • 5 bardak içme suyu

Patlıcan kürü yapımı oldukça kolaydır. Öncelikli olarak patlıcan sapları iyi bir şekilde yıkanır. Daha sonra derin bir tencereye konulan 5 bardak su ve 5 – 6 bardak kadar patlıcan sapı yarım saat kadar kısık ateşte kaynatılır. Patlıcan suyu ateşten alınarak içindeki patlıcan sapları ile birlikte yarım saat kadar da demlendirildikten sonra soğuk bir şekilde akşam ve sabah aç karnına birer su bardağı kadar tüketilir.

Patlıcan Sapının Yan Etkileri

Patlıcan sebzesi insan sağlığına çok faydası olan bir sebzedir. Bu nedenden dolayıdır ki patlıcan sapı kürünün de insan sağlığına hiçbir zararı dokunmamaktadır. Fakat bazı kişiler bitki çaylarını içerken mide bulantısı veya baş dönmesi gibi yan etkiler yaşayabilirler. Nadir de olsa bazı kişilerde bu etkiler patlıcan sapı küründe de görülebilir. Fakat yan etkiler arasında bayılma, kusma, şiddetli baş dönmesi ve bir çok insan yaşamını etkileyen yan etkilerin görülmesi muhtemel değildir. Bu nedenden dolayı ilaç kullanan kişiler ve farklı rahatsızlıkları olan kişiler patlıcan sapı kürü uygulaması yapabilirler.

Patlıcan Ve Patlıcan Sapı Kürünün Faydaları Zararları

Patlıcan Ve Patlıcan Sapı Kürünün Faydaları Zararları

Patlıcanın bilinir bir çok faydası vardır. Fakat patlıcan sapı kürü zararı veya patlıcan yemeğinin bir zararı yoktur. Fakat patlıcan çok fazla yağ ile pişirildiğinde veya kızartıldığında çok yağ çeken bir sebze olduğundan dolayı patlıcan ile birlikte tüketilen yağın insan vücuduna bir çok zararı dokunabilir. Bu nedenden dolayı patlıcanın yağda değil genellikle közde ve fırında pişirilmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Patlıcan sapı kürü uygulaması yaparken; turşu, sirke, domates, acı biber, bulgur ve baharatlı besinler tüketmemeye dikkat etmek gereklidir. Zira baharatlı besinler ve bazı meyveler hemoroit yani basur rahatsızlığını ilerletici etkiye sahiptir. Bu besinler basur çevre ve üzerinde kaşıntıya ve kanamaya neden olabilir.

Hemoroit Patlıcan KözlemesiHemoroit Patlıcan Közlemesi

Patlıcanın her çeşit tüketilmesinin hemoroit hastalığına iyi geldiği bilinmektedir. Saplarından yapılan kürün tüketilmesi esnasında aslında patlıcanların da közlenerek tüketilmesi hemoroit yani basur hastalığı için büyük bir fayda sağlamaktadır. Basur için patlıcan közlemesi tüketirken eğer kömür veya odun üzerinde patlıcanı közleme ihtimali bulunmuyorsa fırın ve tost makinesinde de patlıcan közlemesi yapılabilir.

Patlıcanın Faydaları

Patlıcanın FaydalarıHaziran ve Ekim ayları aralığında sofralarımızın baş tacı olarak gördüğümüz patlıcandan bir çok yemek türü yapılmaktadır. Et, kıyma ve tavuk gibi hayvansal gıdalar ile birlikte her yöreye uygun bir çok yemek çeşidi bulunan patlıcanın insan sağlığına bir çok faydası bulunmaktadır. Patlıcan bir başka yönden de çok yağ çeken bir sebze olarak bilinmektedir. Yağ içinde kızartma yöntemi ile pişirilerek tüketilen patlıcanın insan sağlığı için faydası değil büyük bir zararı bulunmaktadır. Zira diğer sebzelerden çok daha fazla kızarma esnasında patlıcanın yağ çekme özelliği bulunmaktadır. Patlıcan fırınlanarak veya közlenerek tüketildiğinde insan sağlığı açısından faydaları sayılabilirken diyabet hastaları tarafından da bu şekilde tüketimi uygundur.

  • Romatizma ağrılarını kesici etkisi vardır.
  • Beyindeki sinir hücreleri üzerinde iyileşme sağlar.
  • Alzheimer gibi unutkanlık hastalıklarının gelişmemesini sağlar.
  • Antioksidan özelliği ile vücuttan toksin atmayı kolaylaştırır ve böbrekler üzerinde büyük bir faydası vardır.
  • Kolesterol hastaları rahatlıkla tüketebilir.
  • Diyabet hastaları közlenmiş veya fırınlanmış olanı gönül rahatlığı ile tüketebilir.
  • Vücuttaki fazla demirin atılmasını sağlar.

Yazar : Hacer AVCI