Paris’de Gezilecek En Güzel 5 Yer

/ 5 Aralık 2017 / 471 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1)
Loading...

Fransa’nın Başkenti Paris. Sen Nehri’nin üzerine, Paris Havzası’nın ortasına kurulmuş bir şehirdir. Burada yaşayan insanlara Parisien diye hitap edilir. Aşıklar Şehri olarak bilinen Paris sanatın mimariyle buluştuğu, geçmişte pek çok önemli olaya tanık olmuş bir kültür şehridir.

Paris’de Gezilecek En Güzel 5 Yer

1- Eyfel Kulesi

Eyfel kulesi sadece Paris’in değil bütün Fransa’nın gözdesidir. Dünyanın en meşhur yerlerinden biridir. Paris halkı sık sık çimlerinde oturduğu bu ihtişamlı yapı tamamen demirden yapılmıştır. Adını kendini inşa eden mühendisten alır. Paris’de gezilecek yerlerin başında yer alır.

2- Notre Dame Katedrali

Paris de gezeceğiniz 2. Yer burası olmalıdır. Yılda yaklaşık 14 milyon ziyaretçi alan Notre Dame Katedrali görkemli bir yapıya sahip. Yıllar boyu onca saldırıya, kuşatmaya restorasyon çalışmalarına rağmen ayakta kalmıştır. Burası şehrin her zaman dini merkezi olmuştur.

3- Sacre-Couer Bazilikası

Sacre-Couer Bazilikası yılda 10 milyondan fazla ziyaretçi almaktadır. Bazilikanın önüne serilmiş Paris manzarası muhteşem bir görüntü oluşturmaktadır. Paris’in en ünlü Kiliselerinden biri olan bu yapı 1914 yılında açılmıştır. Kilise 400’den fazla heykel içerir. Kubbesine çıkarak Paris’i ayaklarınızın altına serebilirsiniz.

4- Louvre Müzesi

Louvre müzesi dünyanın en büyük müzelerinden biridir. Mona Lisa, Venus de Milo gibi ünlü eserleri bünyesinde barındırır. Bahçesinde 21 metre yüksekliğe sahip cam piramit bir anıt bulunmaktadır. Fransa Devleti son 5 yüzyıl içerisinde 35.000 resim, heykel ve sanat eserlerini burada toplamıştır.

5- Arc de Triomphe (Zafer Takı)

Zafer Takı Fransız İhtilali’nin Generali Napolyon tarafından 1806 yılında dikilmiştir. 50 metre uzunluğa sahip bu tak Paris’in en ünlü anıtı olma özelliğini taşıyor. Anıt direnen, hayatını kaybeden bütün Fransız Devrimcilerinin ve Napolyon Savaşlarının anısına dikilmiş. Tak’ın tam altında 1. Dünya Savaşı’nda ölen askerlerden birinin mezarı vardır. Bu mezarın en önemli özelliği burada bulunan ve sönmeyen bir ateştir. Meçhul askerin ölümünden sonra yakılan bu ateş hiç sönmeden, devamlı yanmaktadır.