Pablo Escobar Kimdir ? Hakkında Bilmeniz Gerekenler

/ 20 Aralık 2017 / 425 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (oy yok)
Loading...

Tam adıyla Pablo Emilio Escobar Gaviria, 1 Aralık 1949 Rionegro – Antioquia doğumludur. Dünyanın gelmiş geçmiş en ünlü ve geniş çaplı Kolombiyalı uyuşturucu kaçakçısıdır. Maria Victoria adında bir kadın ile 27 yaşındayken evlenmiş 2 çocuğu olmuştur.
Annesi İlkokul Öğretmeni, babası ise çiftçiydi. Suç işlemeye ufak hırsızlıklar yaparak başlayan Pablo Escobar antik mezar taşlarını çalıp turistlere satıyordu. Daha sonra iş ağını büyütmeye karar veren Escobar araba çalmaya ardından karaborsa ürünler satarak kendini geliştirmeye devam etti.

İşleri iyice ilerletti ve artık adam kaçırma, şantaj yapma gibi suçlar işlemeye daha tehlikeli olmaya başladı. Uyuşturucu kaçakçılığıyla 1970’li yıllarda tanıştı. Satışına başladı. Pablo Escobar muhasebeci olarak kardeşi Roberto Escobar’ı seçmişti. Uyuşturucu satışlarından günde yarım milyon dolar kazanmaya başlayınca para destelerini bir arada tutmaya yarayan lastiklere hafta 2500 dolar ödeyecek kıvama gelmişti. 1975 yılında bir çılgınlık yapmış kokain ticaretini hava yoluyla ile geliştirmek istemiş ve başarmıştır. 1976 yılında Ekvator’da 18 kg uyuşturucu madde ile yakalanarak hâkim karşısına çıkarıldı. Pablo Escobar Hakimlere rüşvet vermek istedi fakat hakimler kabul etmedi. 2 tutuklama memurunu öldürerek davanın düşmesi sağladı.

1980’li yıllara geldiğinde küresel çapta uyuşturucu akışını kontrol eder hale geldi. Amerika’nın uyuşturucu trafiğine hâkim olan Medellin bölgesini daha önce zorla almıştı. 1982 yılında Kolombiya Liberal Partisiyle seçimlere girdi ve Kolombiya Temsilcileri Odası’na yedek üye oldu. Böylece siyasi güç de elde eden Pablo Escobar polis ve halk desteğini de almış oldu. Seçimden sonra uyuşturucu trafiğini iyice arttırmıştı. Pablo Escobar’ın adamları dehşet saçıyordu. 200 yargıç, binlerce sivil, polis, devlet yetkililerini öldürüyorlardı. 27 Kasım 1989’da Avianca Uçuş 203’de bir muhbir vardı ve Escobar aleyhine birçok delil ve kanıta sahipti. Pablo Escobar’ın adamları bu sebeple uçağa bomba yerleştirip havada patlattılar. Saldırı sonucunda yaklaşık 100 insan hayatını kaybetti.

2 Aralık 1993 de CIA ve Kolombiya güvenlik güçlerinin ortak gerçekleştirdiği bir operasyonda Pablo Escobar kaçmaya çalışmıştır. Fakat radyo dalgaları teknolojisi kullanılarak, Kolombiya elektronik gözetleme ekibi yeri tespit edil. Tuğgeneral Hugo Martinez’in yönettiği operasyonla Medellin’de orta sınıf bir evde bulundu. Çatışma çıktı ve CIA ve Kolombiya Güçleri Pablo Escobar’ı vurmak zorunda kaldı. Hayatını kaybeden Pablo Escobar’ın cenaze törenine 20 binden fazla seveni katıldı.

Pablo Escobar Hakkında Yapılan Bazı Film ve Diziler

1994 – Clear and Present Danger – Açık Tehlike (Film)

2001 – Blow – Beyaz Şeytan (Film)

2010 – 30 for 30 (Dizi)

2011 – Killing Pablo (Film)

2012 – El Patron Del Mal (Dizi)

2014 – Escobar: Paradise Lost – Escobar: Kayıp Cennet (Film)

2015 – Narcos (Dizi)

2016 – The Infiltrator

Benzer Konular
Sabina Toziya Kimdir?
Andy Weir Kimdir?
Damla Can Kimdir ?
Nihat Doğan Kimdir ?