Ömer Hayyam Kimdir?

/ 16 Haziran 2017 / 413 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (oy yok)
Loading...

18 Mayıs 1048’de İran’ın Nişabur kentinde doğan astronom, bilim adamı, şair, bilgin ve filozoftur.  Asıl adı Giyaseddin Ebu’l Feth Bin İbrahim El Hayyam’ dır. Hayyam’ın gençlik yılları hakkında ayrıntılı bilgi yoktur. “Çadırcı” anlamına gelen Hayyam takma adını, atalarının çadırcı olmasından dolayı aldığı söylenir. Ömer Hayyam, yaşadığı dönemde daha çok bilgin olarak ün kazandı.

Yaşadığı dönemin ünlü veziri Nizam’ül Mülk ve Hasan Sabbah ile aynı medresede eğitim görmüştür.

Binom açılımını ilk kullanan bilgindir.

Ömer Hayyam, İran ve doğu edebiyatında rubai türünün kurucusudur. Batı ülkelerinde adına birçok dernek kurulmuş, rubaileri bütün batı dillerine çevrilmiştir. Matematik, fizik, astronomi ve tıp alanlarında birçok icadı ve önemli eseri bulunmaktadır. İbn-i Sina’dan sonra Doğu’nun yetiştirdiği en büyük bilgin olarak kabul edilmiştir.

Kendisi birçok teori ve icadın isimsiz kahramanıdır. 21 Mart 1079 yılında tamamladığı, “Celali Takvimi” olarak bilinen takvim için büyük çaba sarf etmiştir. Güneş yılına göre düzenlenen bu takvim 5000 yılda bir gün hata verirken, bugün kullandığımız “Gregoryen Takvimi” 3330 yılda bir gün hata vermektedir.

Hayyam, genelde şiirlerindeki eğlence düşkünlüğünün belirgin olmasından dolayı Rubaileri ile ünlenmiştir. Hayyam, rubailerini yazarken oldukça kolay anlaşılan, akıcı ve açık bir dil kullandı.

Şiirlerinde gerçekçiydi. Yaşadıklarını ve gözlemlediklerini olduğu gibi dile getirdi. Ona göre, en şaşmaz ölçü akıl ve sağduyuydu. İnsanoğlu, gerçeğe ancak akıl yolu ile ulaşabilirdi.

4 Aralık 1131’de doğduğu yer olan Nişabur’da hayatı 83 yaşında sona erdi.

 

Benzer Konular
Sabina Toziya Kimdir?
Andy Weir Kimdir?
Damla Can Kimdir ?
Nihat Doğan Kimdir ?