Ölüm Adderi Yılanı ve Özellikleri

/ 13 Ağustos 2018 / 443 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1)
Loading...

Hepimiz Avustralya’nın en ölümcül yılanlara ev sahipliği yaptığını biliyoruz. Ölüm adderi yılanı ortalama 50 santimetre boyutlarında olsa da Dünya’nın en zehirli ve en sıra dışı yılanlarından bir tanesi. Ölüm Engereği olarak da bilinmektedir. Bilimsel adı ise Acanthophis antarcticus’dur. Avustralya’nın en hızlı saldıran yılanlarından bir tanesidir. Bu türün en önemli özelliği kısa boy, kalın gövde, boyundan ayrı geniş bir baş ve ince bir kuyruktur. Fazla saldırgan olmasa da bu yılanı gördüğünüzde çok fazla yaklaşmamanızda fayda var. Bu türün zehrinin içerisinde felce neden olan oldukça güçlü bir madde olan nörotoksin bulunur. Bu türün sahip olduğu zehir oldukça güçlüdür. Bir seferde salgıladığı zehir yaklaşık 4 insan ve 8 bin fare öldürebilecek güçtedir.

Bu türe Avustralya’nın bir çok eyaletinde rastlamak mümkündür. Ortalama 50 santimetre boyunda olsalarda bazı ölüm adderleri 1 metreye kadar uzayabilmektedir. Deri renkleri siyahımsı griden kırmızımsı kahverengiye dönüşebilir.

Ölüm Adderi Ne Yer?

Ölüm Adderi yılanı kurbağalar, kertenkeleler ve kuşlar ile beslenirler. Avustralya’da bulunan diğer zehirli yılanların aksine ölüm adderi avını beklerken tek bir yerde durur ve avının kendisine gelmesini bekler. Kendisini yaprak, küçük çalılar ve çimenlerle kamufle eder ve avının kendisine gelmesini bekler. Avı kendisine geldiğinde ölüm engereği avını hızlıca zehirler ve yemeden önce avının ölmesini bekler. Ölüm Adderi en hızlı avlanan yılanlardan biri.

Ölüm adderi ne yer

Ölüm Adderi Nerelerde Görülür?

Anavatanı Avustralya’dır. Genellikle yağmur ormanlarında, ıslak veya kuru ormanlık alanlarda, meralarda, yamaçlarda alçak seviyelere kadar görülebilmektedir. Bir çok alanda sıkça bu türe rastlamak mümkündür. Fakat tarımsal ve kentsel alanların artması ile birlikte türün yaşam alanları daraldığından, bu türün sayılarında düşme gözlemlenmektedir.

Ölüm Adderi Üreme

Ölüm adderlerinin erkekleri 24. aydan sonra, dişileri ise 42. aydan sonra çiftleşmeye başlarlar. Çiftleşme genellikle ilkbaharda görülür. Bununla birlikte dişiler sadece her iki yılda bir yeniden yumurtlarlar.

ölüm adderi üreme

Ölüm Adderi Bilinmesi Gerekenler

Ölüm engereği olarak da bilinen bu tür sağırdır. En zehirli yılanlardan biri olan Ölüm Adderi’nin tek bir seferde salgıladığı zehir yaklaşık 8 bin fare ile 4 insanı öldürebilecek güçtedir.