Nesli Tükenen Hayvanlar?

/ 9 Nisan 2018 / 1.947 Görüntüleme / 4 Yorum /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2)
Loading...

Dünyanın var oluşundan bu zamana kadar bir çok hayvan türü yeryüzünde yaşamıştır. Bazı hayvanlar hala varoluşlarına devam etmekte iken, bazı hayvanların ise nesilleri tükenmiş, bazı hayvan türlerinin ise nesilleri tükenme tehlikesi ile karşı karşıya. Doğal afetler, değişen iklim koşulları, yerküre hareketleri ve en önemlisi de  insanların av tutkuları sonucunda bir çok hayvan türü yer yüzünden silinmiştir. Şehirleşme ve sanayileşme sonucunda da pek çok hayvan türü tehlike altına girmiş, hayvanların yaşam alanları sınırlanmıştır. Bu ve bunun gibi bir çok sebep hayvanların nesillerinin tükenmesine neden olmuştur. İşte nesli tükenen hayvanlar.

 

Dinazorlar:

Nesli tükenen hayvan denilince ilk olarak akla gelen hayvan türü dinazor’dur. Nesli tükenen hayvanlar grubunda oldukça popüler olan bu hayvan cinsi, milyonlarca yıl önce dünyamızda yaşamakta idi. Yaklaşık olarak 65 milyon yıl önce nesillerinin tamamen tükendiği tahmin edilmektedir. 850 farklı türde dinazor türü bilinmektedir. Dinazorlar, bulundukları ortama kolaylıkla uyum sağlayabilen canlılar oldukları için milyonlarca yıl dünyamızda yaşamışlardır. (Yaklaşık olarak 150 milyon yıl) Dinazorların bazıları etçil olarak beslenmekte iken bazıları da otçul olarak beslenmekte idi. Dinazorlar hakkındaki bilgiler fosillerden elde edildiğinden renkleri hakkında bir bilgi mevcut  değildir.

 

Mamutlar:

Mamutların şuan ki Asya filleri ile bir akrabalıkları olduğu düşünülmekte. Bir kaç özellikleri dışında benzer özellikler göstermektedirler. Yer yüzünde yaşamış en büyük memeli canlılar arasındadırlar. Arktik bölgelerde yaşayan  mamut kalıntılarının bozulmadan günümüze kadar ulaşmasında özellikle soğuk bölgelerde yaşamaları da önemli bir paya sahip. Yünlü mamutların boylarının yaklaşık olarak 4 metre, ağırlıklarının ise 6 ton olduğu düşünülmektedir. Günümüzde ki fillerde olduğu gibi yünlü mamutların da dişleri son derece güçlü idi. Bazı dişlerin uzunluğu 5 metre olabiliyordu. Ortalama ömürleri 60 ile 80 yıl arasında değişen mamutların nesillerinin tükenmesine iki etmenin neden olduğu düşünülmekte. İlk neden mamutların insanlar tarafından avlanmaları, ikinci neden ise iklim değişikliği.

 

Hazar Kaplanı:

Kedigiller ailesine mensup olan hazar kaplanının bir diğer ismi de pers kaplanıdır. Türkiye’de dahil olmak üzere Hazar Denizi kıyılarında, İran, Türkmenistan, Kafkaslar ve Afganistan’ın kuzey kesimlerinde yaşamaktaydılar. Tüyleri sık olup çizgileri ise soluktu. Son hazar kaplanı 1970 yılında Rusya’da ölmüştür. Böylece hazar kaplanı da nesli tükenen hayvanlar listesine eklenmiş oldu.

 

Tazmanya Kaplanı:

Bir diğer adı da tazmanya kurdudur. Türünün son üyesini de 1936 yılında kaybettiği düşünülmekte iken bazı kişiler bu hayvanı gördüklerini iddia etmiş iseler de  bunun sadece bir varsayım olduğunu belirtelim.

 

Moalar:

Yeni Zelenda’da varlıklarını sürdüren bu kuşlar, dünyada 7 milyon yılı aşkın süre yaşamış ve nesli tükenmiştir. Deve kuşunu andıran ve uçamayan bu hayvanlar, tüm zamanların en büyük kuşu olarak nitelendirilmektedir.  13 ile 26 farklı türe sahip olduğunu düşünülmekte. Boyunları uzun, başları kısa ve gagası sağlam olan moaların bazılarının boyları 3 metreyi aşmakta idi. İri moaların 16. yüzyılın sonlarına doğru, daha küçük moaların ise 19. yüzyılda nesillerinin tükendiği düşünülmekte.

 

Anadolu Leoparı:

Anadolu panteri ya da Anadolu parsı da denilmektedir. Anadolu leoparının postu parlak ve canlı bir renge sahip olup,kırmızıya çalan bir sarı ve siyah beneklidir. Ayaklarındaki, kuyruklarının sonundaki ve yüzlerindeki beneklerinin içi dolu, diğer beneklerin ise boştur. Anadolu leoparının boyları 1,5 metre civarındadır. Parslarda siyah renkli olanlara da rastlanılmakta idi. Siyah renkli olanların postlarına bakıldığında belirsiz olsa da benekler görülebilir. Duyuları çok kuvvetli olan bu hayvanlar saklanmakta da oldukça yetenekli olduklarından, anadolu parsını bulmak oldukça zordur. Bulundukları ortama çok rahat ayak uydururlar. Anadolu leoparının varlığını sürdürdüğüne dair düşünceler halen mevcut olsa da, varlığı ile ilgili kesin bir bilgi mevcut değildir.

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

Nesli Tükenen Hayvanlar? (4 Yorum)