Narman Peri Bacaları

/ 15 Ocak 2018 / 614 Görüntüleme / 1 Yorum /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (oy yok)
Loading...

Peri bacaları denince ilk akla gelen Kapadokya olsa da kırmızı rengi ve kendine has ilginç şekilleri ile dikkat çeken Narman Peri Bacaları da (Kırmızı Periler Diyarı) görmeye değer bir oluşum.

Narman Peri Bacaları, Erzurum’un Narman ilçesinin güneyinde yer almaktadır. Kumlu toprağı aşındıran rüzgar ve yağmur sayesinde dar vadilerden oluşan bu ilginç kırmızı peri bacaları meydana gelmiştir. Bu ilginç jeolojik oluşumlar Doğu Anadolu Bölgesinde sadece Narman ilçesinde bulunmaktadır. Narman ilçesi, Erzurum’un kuzeydoğusunda olup, şehir merkezine 90 km uzaklıkta yer almaktadır. Ayrıca peri bacalarının yer aldığı vadi, Amerika’da bulunan Colorado Kanyonuna benzerliği ile de dikkat çekmektedir.

Narman Peri Bacalarının turizme kazandırılması amacıyla peri bacaları koruma altına alınmış ve yaz aylarında burada çeşitli şenlikler düzenlenerek yerli ve yabancı turistlerin bölgeyi ziyaret etmeleri sağlanmaktadır.

Narman Peri Bacaları ile Kapadokya’da bulunan peri bacalarının oluşumları tamamen birbirlerinden farklı özelliktedir. Kapadokya’da bulunan peri bacaları volkanizmaların aşınması sonucu oluşmuşken, Narman’da bulunan peri bacaları ise günümüzden 2 – 2,5 milyon yıl önce, akarsuların çökelme havzasına taşıdığı malzemelerin zamanla aşınması sonucunda oluşmuştur. Narman Peri Bacalarının kırmızı renkli olmasının nedeni ise tortullarda ki kırmızı renk demirin Fe203 şeklinde oksitlenmesidir.

Narman Peri Bacaları (1 Yorum)