Mutfak Tezgahındaki Sarı Lekeler Nasıl Çıkar ?

/ 12 Nisan 2018 / 814 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (oy yok)
Loading...

Her bayan evine özen gösterir. Hele konu mutfak olunca daha çok dikkat eder. Bütün gün kullanılan bu alanın temizliği, düzeni de bir o kadar önemlidir. Hem hijyen açısından hem de sağlığımız için mutfak temizliğine gereken özeni göstermeliyiz.
Gün içerisinde en çok kullanılan alanlardan olan mutfağımızda bazen istemsiz oluşan bazen bizim neden olduğumuz sarı lekeler oluşur. Bu lekeler hem görüntü kirliliğine neden olur hem de hijyen açısından hiç hoş değildir. Bu sarı lekeleri görünce bazen çıkmaz diye düşünürüz. Peki mutfak tezgahındaki sarı lekeler nasıl çıkar ?

İşte size çıkmaz dediğiniz tezgahtaki sarı lekeleri çıkarma yolları:

1. Limon ve tuz:Mutfak tezgahındaki sarı lekeler nasıl çıkar

Tezgahınızda oluşan sarı lekelerin üzerine tuzu döküp limonu da ekleyerek ovalayın. Sarı lekelerin çıktığını göreceksiniz. Limonu tezgahınızda uzun süreli bekletmemelisiniz. Limonun içindeki asitler tezgahınıza zarar verebilir.

2. Meyve suyu:

Tezgahtaki lekelerden kurtulmanın bir diğer yöntemi de meyve suyu kullanmaktır. Evet yanlış duymadınız. Marketten alacağınız bir kutu meyve suyunu tezgahınıza döküp tezgahınızı silin. Tezgahınız üzerindeki sarı lekelerin çıktığını göreceksiniz. Meyve suyunun içindeki kimyasal maddeler bu lekeleri çıkarmada etkilidir.

3. Karbonat:

Karbonatı temizlikte de çok fazla kullanırız. Çoğu krem türü temizlik ürünümden daha etkilidir. Mutfak tezgahında oluşan sarı lekeleri çıkarmak için de karbonatın içine biraz sirke biraz da limon sıkıp tezgah silinir. Böylece hem sarı lekelerden kurtuluruz hem de mikroplardan. Çelik ya da alüminyum lavabonuz varsa onları temizlemek için de bunu kullanabilirsiniz.

4. Sirke ve limon:

Mutfak tezgahını temizleme de diğer bir yöntem de sirke ve limondur. Tezgahtaki sarı lekelere biraz sirke ve limon döküp sünger ya da bez ile sildiğinizde lekelerin çıktığını göreceksiniz. Bu karışım kimyasal içermediği için gönül rahatlığıyla kullanılabilir.

5. Oksalik Asit:

Oksalik asit lekelerden tamamen kurtulmanın en kısa yollarından biridir. Oksalik asiti kullanmadan önce tezgahınızı sabunlayın. İyice sildikten sonra da durulayın. Daha sonra oksalik asiti suda eriterek tezgahınızda oluşan lekelerin üzerine döküp iyice ovalayın. Lekelerin çıktığını gördüğünüzde tezgahınızı sabunlu suyla tekrar silerek ardından durulayın. Kurumasını bekledikten sonra lekesiz tezgahınızı kullanabilirsiniz.

Yazar : TATAR

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.