Mükemmel Erkeği Arayış

/ 5 Haziran 2017 / 309 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (oy yok)
Loading...

“Aradığım prens nasıl mı olmalı? Onda Richard Gere’in vücudu, Dustin Hoffman’ın gülümsemesi, Lee Iacocca’nın mesleki yeteneği, Robert Redford’un çekiciliği ve Pat Boone’un evine bağımlılığı olmalı ve hepsinden önemlisi, daha ilk anda bana, yaşam boyu aradığı kadın olduğumu söylemeli.

“Sizce çok şey mi istiyor? Hayır. Pek çok akıllı kadın, mükemmel erkeği, bir çeşit prensler prensini arıyor. Hiç şüphesiz onun var olmadığının bilincindeler. Yine de bilinçaltında, eninde sonunda onu bulacaklarına dair gizli ve ısrarlı bir inanış yatıyor. Bazıları bu mükemmel erkeği bulup, kalbini kazanana dek arayışlarını sürdürmeye kesin niyetliler. Ama daha çok bu mükemmellik arayışı, çok sayıdaki maskelerden biri ardına gizlenmiş durumdadır. Örneğin Andrea bir pasiflik maskesi taşıyor. Otuz altı yaşında ve hala gelecek olan “doğru erkeği” bekliyor. Size, aradığı erkeğin niteliklerini, gücünü, kibar ve uysal kişiliğini tüm ayrıntılarıyla anlatabilir. Hayatının erkeğini beklerken, bir ara evli bir adamla beraber oldu. Ona aşık değil ama sorunsuz bir ilişkileri var. Aslında bu, onun gerçekleri görmesini engelliyor. Her ne kadar bekar ve uygun eleklerle ilişkiye girse de, sonucıı hayal kırıklığına uğrayacağına inanmış, çünkü onun prensi etten ve kemikten değil.

Kadınların erkeklerdeki mükemmellik arayışlarını gizledikleri bir başka yol da aşın eleştirici olmalarıdır. Elizabeth, yirmi sekiz yaşında bir kadın. Kendi grafik tasarım şirketini yönetiyor. Kendisini, rastladığı erkeklerden duygusal ve düşünsel acıdan daha güçlü görüyor. Her zaman, “çok mantıklı bir neden” le ilişkilerini bitiriyor. Erkeğin çok ilginç, zeki ya da düşünceli olması hiç önemli değil. Her birinin eninde sonunda bir kusurunu buluyor, mesela bir avukat olan Ted, ona göre aşın sert ve iş tutkunuydu, gazeteci ve amatör bir şair olan Paul ise aşırı duygusaldı; Elizabeth ilkin, Paul’un bu duygusallığına kapılmıştı ama sonra onun çok güvensiz ve zayıf kişilikli olduğunu anladı. Herkes, bir iç mimar olan Will’in onun kalbini fethedeceğini düşünmüştü ve gerçekten de Elizabeth, ona derin bir saygı duydu ve ondan etkilendi. “Beni hiç kimsenin güldüremediği kadar güldürüyor” diye anlatıyordu arkadaşlarına. Yine de birkaç ay sonra “yeterince yaratıcı değil” diye yakınarak yavaş yavaş ondan uzaklaştı. Her ne kadar kendine itiraf etmese de, onun aradığı da “mükemmellik”  yani  “kusursuz erkek”. Kendini aşırı eleştirici olarak değil de ne aradığını bilen bir kadın olarak değerlendiriyor.

Aşırı eleştiride bulunan kadın, umut verici ilişkileri sabote ettiğinin genellikle farkında değildir. Bunun yanında, mükemmel erkeği arayan kadının en iyi maskelerinden biri de alaycılıktır. Mükemmel erkeği bulana dek, bu alaycı kadın, ilişkiden kaçan biri olarak tanımlanmaya karşı çıkar. “Erkek milleti değil mi?” der en son mutsuz macerasını anlatırken, “Al birini, vur ötekine” …

Joyce, 32 yaşında bir hemşire. Eşinden boşanmış ve beş yaşında bir kızı var. Yirmi yaşlarındayken, mutsuz bir şekilde biten bir evlilik yapmış. Kocasının başka kadınlarla ilişkileri olmuş ve kendisini korumak ister gibi, erkeklerin en kötüsünü arıyor ve mutlaka da buluyor. Elbette ki bilinçli olarak, bir erkekte hiçbir şey aramadığını soyluyor. Bu inkar edişin arkasında, yeterince değerlendirilmemiş erkeklerin hikayesi yatıyor. Joyce’un mükemmellik arayışı çok güçlü, hayal kırıklığına uğratılma korkusu çok engin olduğu için, mükemmel erkeği bulma isteğini kırılamaz bir kararsızlık kabuğu içine gizliyor.

Kadınların tek istediği erkek tipi, duygusal, romantik, anlayışlı biridir. Özel günleri unutmayacak, her zaman ılımlı olacak, kadına her şeyi ile hitap edecektir. Tabi ki bunlar teoride böyledir. Yani Aşk-Kurgu filmi misali hayalidir. İş pratiğe döküldüğüne, yani bir ilişkinin içine girdiğimizde, hiç bir şey düşünüldüğü gibi olmayacaktır. Hiç bir kadın yoktur ki, benim eşim mükemmel diyebilsin. Sadece aralarında bir sevgi bağı vardır ya da kurulmaya çalışılıyordur. Bu yüzden mükemmel erkek yoktur, anlayışlı kadın vardır.