Muhabbet Kuşları Özellikleri ve Bakımı

/ 12 Ağustos 2018 / 2.694 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1)
Loading...

Muhabbet Kuşları Familyası ve Özellikleri

Muhabbet kuşunun bilimsel adı Melopsittacus undulatus’dur. Papağanlarla aynı familya içerisinde yer alan evcil bir kuştur. Papağanlar kadar büyük olmasalar da hem boyutları hem de geniş renk seçenekleri ile oldukça gösterişli kuşlardır. Muhabbet kuşları da taklit yolu ile konuşabilmektedirler. Muhabbet kuşu Avustralya kıtasına özgü Melopsittacus cinsinin içinde yer alan tek türdür. Yeşil, sarı, mavi, beyaz ve diğer renklerde muhabbet kuşuna rastlamak mümkündür. Muhabbet kuşunun ömrü ortalama 15 yıldır. Ayrıca kırmızı papağanlar ve incir papağanlarıyla yakın akrabadırlar.

muhabbet kuşu familyası

Muhabbet Kuşu Bakımı

Muhabbet kuşunuzun daha sağlıklı ve mutlu olabilmesini ve sizinle konuşmasını istiyorsanız bakımına özen göstermelisiniz. Muhabbet kuşları birbirlerine son derece bağlı kuşlardır. Eşlerinin tüylerini gagalarıyla düzelttikleri gibi kendi yedikleri tohumları eşlerinin ağzına kusarak eşlerini de beslerler.

Muhabbet Kuşu Ne Yer?

muhabbet kuşu ne yer

Muhabbet kuşları genellikle çeşitli tohumlarla beslenirler ve ortalama günde 10 gr yem tüketselerde bu miktar kuşun ırkına ve yaşına göre değişmektedir. Ayrıca kuluçka ve yavrulama dönemlerinde de bu miktar artabilmektedir. Muhabbet kuşunun tükettiği tohumların yapısında karbonhidrat, lipit ve az miktarda protein bulunmaktadır. Muhabbet kuşunuzun yemini pet shop ve marketlerden kapalı  ve markalı ürünler şeklinde temin edebileceğiniz gibi, açık ürünleri de tercih edebilirsiniz. Ancak unutmamanız gereken şu ki açık şekilde alacaksanız güvendiğiniz yerden muhabbet kuşunuzun yemini temin etmiyorsanız, beraberindeki problemleri de göz ardı etmemelisiniz. Bakanlık onaylı kapalı ve markalı ürünleri tercih etmenizde fayda vardır. Kapalı muhabbet kuşu yemlerinin içerisinde beyaz darı, kırmızı darı, sarı darı, nijer tohumu ve aspur yani kanarya yemi mevcuttur. Bu besinler kuşunuzun günlük besin ihtiyacını karşılamaktadır.

Muhabbet Kuşu Yem Karışımı Hazırlama

muhabbet kuşu yem hazırlama

Muhabbet kuşunuzun yemini hazır bir şekilde alabileceğiniz gibi ayrı ayrı alıp kendiniz de karıştırabilirsiniz. Aspur (kanarya yemi) pahalı olduğu için pet shoplarda satılan hazır yemlerin içerisinde az miktarda bulunmaktadır. Beyaz darı, kırmızı darı, sarı darı, nijer tohumu ve aspuru ayrı paketler halinde alarak muhabbet kuşunuza yemini kendiniz hazırlayabilirsiniz. Ayrıca aspur ve sade darıyı karıştırarak daha kaliteli bir yem hazırlayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken aspur oranının %50’yi aşmamasıdır. Karışıma ayrıca yulaf da ekleyebilirsiniz. Yulafı muhabbet kuşları çok severler. Fakat fazla tüketimi kuşta yağlanmaya neden olacağından az miktarda tüketilmesine özen göstermelisiniz. Ana yem içerisinde yulaf miktarı %10 dan daha fazla olmamalıdır. Fazla yulaf tüketimi ayrıca muhabbet kuşunun tüylerinin sertleşmesine de neden olacaktır. Yulaf ayrıca hasta olan kuşların kendini çabucak toparlayabilmesi amacıyla geçici bir süre sade olarak verilebilir.

Muhabbet Kuşları Hangi Sebze ve Meyveleri Yer?

muhabbet kuşu yediği meyve sebzeler

Muhabbet kuşlarının daha sağlıklı ve zinde olabilmeleri için çok farklı besinleri tüketmeleri gerekmektedir. Yalnız sebze, meyve ve tahılla besleyeceğiniz muhabbet kuşunuza vereceğiniz besine dikkat etmelisiniz. Yanlış bir besin verilmesi durumunda Muhabbet kuşunuzun hastalanmasından ölümüne kadar çeşitli tehlikelerle karşı karşıya kalmasına neden olacaktır. Her muhabbet kuşunun kendine özgü beslenme şekli olabileceğini unutmamalısınız. Sizin kuşunuz da besinler arasında seçici olabilir. Bazı besinleri yiyebileceği gibi bazı besinleri yemeyi de reddedebilir. Meyve ve sebzeleri hazırlamadan önce güzelce yıkamalısınız ki besinlerin üzerinde kalan tarımsal atıklar ve bakteriler temizlensin. Yıkadıktan sonra kurulayın, ince dilimler halinde kesip yemesi için kuşunuza verebilirsiniz. Mutlaka 12 saat içinde arta kalan yiyecekleri kafesinden alın ki üzerinde bakteriler üreyip muhabbet kuşunuzu hasta etmesin.

Muhabbet kuşunuzu elinize alıştırmak istiyorsanız mümkün olduğunda onu korkutmamaya özen gösterin. Yemini ve suyunu değiştirirken olabildiğince ani hareketlerden kaçının. Böylelikle sizden zarar gelmeyeceğini anlayacaktır. Dediğimiz gibi bir hafta yeni yaşam alanına alışması için ona zaman verin. Ortama ve size alıştığını düşündüğünüzde muhabbet kuşunuzla sık sık konuşmaya başlayın. Alçak ve yumuşak bir ses tonu ile kuşunuzu ürkütmeden konuşun. Muhabbet kuşunuz ile konuşurken kesinlikle elinizi kafese uzatmayın henüz bu aşama için erken. Üç dört gün kuşunuzla konuşmaya devam edin. Ses tonunuza sürekli dikkat edin ki kuşunuz sesinize de alışsın. Muhabbet kuşunuz ile konuştuğunuzda sergilediği davranışları gözlemleyin. Sizi merakla dinliyorsa, kafesin tellerine yaklaşıyorsa ve size cevap vermeye çalışıyorsa artık elinizi ona tanıtmanın vakti geldi demektir. İlk olarak kefesin dışından sevdiği yiyecekleri kuşunuza uzatmayı deneyin. Bunun için sabırlı olmalısınız. Kafesten yemeye başladığında artık kafesin içinde de kuşunuzu besleyebilirsiniz. Kafesin içine olabildiğince eliniz yavaş sokmaya çalışın ve elinizden yemek yemeye başlayıncaya kadar sabırlı olun. Kafesin içinde de elinizden yemeğini yemeye başladığında artık kafesin dışında da yemeğini yeme vakti geldi demektir. Kafesin kapağını açarak elinizi kafesin önüne uzatın ve sevdiği yiyeceği yemesini bekleyin. Bu aşamayı da geçtikten sonra artık kuşunuz elinizi tamamen dostu olarak benimseyecektir.

muhabbet kuşu konuşturma

Muhabbet Kuşu Konuşturma

Muhabbet kuşunu konuşturmak sabır, zaman ve ilgi gerektiren bir konudur. Eğitime başlamadan önce kuşunuza ayırabileceğiniz zamanı belirleyin. Konuşmasını istediğiniz kuşun evde tek olması ve kafesinin içerisinde hiç bir oyuncağının olmamasına özen gösterin. Ayrıca kuşların konuşmayı öğrenebilmeleri için yavru iken eğitim almaya başlamaları gerekmektedir.

Muhabbet kuşunuzun söylemesini istediği kelimeyi sürekli ona söyleyin. Başlangıçta konuşturmaya başlarken C harfi ile başlayan kelimeler seçin. Kuşlar C harfi ile başlayan kelimeleri daha rahat söyleyebilmektedir. Konuşmasını istediğiniz kelimeleri Cd’ye kaydederek sürekli ona dinletebilirsiniz. Bu kuşunuzun daha çabuk konuşmasını sağlayacaktır. Muhabbet kuşlarının eğitiminde de ödül şarttır. Kuşunuzu eğitim sonrası ödüllendirin.

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.