Muammer El Kaddafi Kimdir?

/ 19 Haziran 2017 / 447 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (oy yok)
Loading...

Muammer Ebu Minyar el-Kaddafi, 7 Haziran 1942 tarihinde Akdeniz kıyısındaki Sirte şehrin de dünyaya geldi. Libya Üniversitesi Hukuk Fakültesi Tarih Bölümü’nü bitiren Kaddafi daha sonra Bingazi’deki Askeri Akademi’ye girdi. Okuldan arkadaşlarıyla gizli bir örgüt kurdu (ileride Özgür Subaylar Hareketi adını alacaktır). Mezuniyetinden sonra İngiltere’ye giderek askeri alanda uzmanlık eğitimi gördü

Muammer Kaddafi liderliğindeki genç subaylar 1 Eylül 1969’da, Kral İdris’in yönetimine karşı kansız bir darbe yaptılar. Monarşi lağvedip yeni Libya Arap Cumhuriyeti ilan ettiler.

Darbeden sonra ülkede denetimi ele geçiren Devrim Komuta Konseyi başkanlığına getirilen Kaddafi, 1970’te başbakanlık, 1972’den 1979 yılına kadar ise Libya Devlet Başkanlığı görevini yapmıştır. 1979-2011 yılları arasında Libya Arap Halk Sosyalist Cemahiriyesi’nin Kardeşçe Lideri ve Bir Eylül Büyük Devriminin Rehberi unvanını kullanan Muammer Kaddafi resmî bir görevi olmadan toplam 42 yıl boyunca Libya’yı yönetmiştir.

Şubat 2011’de Libya’da da Kaddafi iktidarını sarsan karışıklıklar baş gösterdi. Libya’da çıkan iç savaşın ardından 20 Ekim 2011’de aldığı yarlar sebebiyle hayatını kaybetti.

Peki Kaddafi bu olaylar yaşanırken neler yaptı:

*Libya’nın “özgür bir Arap demokratik cumhuriyeti” olduğunu belirten yeni bir anayasa oluşturdu. *ABD’nin ve İngiltere’nin ülkedeki askeri üslerini kapattı.
*Yabancı bankaları ve petrol işletmelerini kamulaştırdı.
*İtalyan azınlığın mal varlığına el koyarak onları göçe zorladı.
*Kaddafi, “İslam sosyalizmi” olarak adlandırdığı siyasi felsefesini “Yeşil Kitap” adını verdiği üç cilt halinde yayınlanan kitabı ile açıkladı. Kaddafi, hem Marksizm’den hem kapitalizmden ayrılan “evrensel üçüncü yol” teorisini ortaya koyuyordu.
* Kaddafi, Cemal Abdul Nasır’ın ölümünün ardından “Arap ulusçuluğu fikri”nin ideolojik önderi olmaya çalışmıştır.
*Kaddafi’nin Tunus ile birleşme girişimi 1974’de başarısızlıkla sonuçlandı. 1977’de çeşitli sebeblerden bu girişim silahlı bir çatışmaya ve diplomatik ilişkilerin kopmasına yol açtı.
*Kaddafi, 21 Aralık 1988’de bomba yerleştirdikleri Pan-Am havayollarına ait bir yolcu uçağının patlamasına ve 270 kişinin ölümüne neden oldukları ileri sürülen 2 Libya vatandaşını yargılanması için teslim etmeyi reddetti. Bunun üzerine BM, Libya’ya ambargo kararı aldı. Sonraları Lockerbie faciasındaki sorumluluğunu resmen kabullenmesi üzerine, BM yaptırımları Eylül 2003’te kaldırdı. Libya, ABD ve İngiltere ile anlaşma imzalayarak, kurbanların
*Ocak 2002’de Libya lideri Muammer El Kaddafi, Juventus Kulübünün yüzde 5.31’lik hissesini satın aldı.

 

Benzer Konular
Sabina Toziya Kimdir?
Andy Weir Kimdir?
Damla Can Kimdir ?
Nihat Doğan Kimdir ?